Kayıp yahut çalıntı telefonlar nasıl bulunur? Teklif ve teknikleri…

Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Telefon çalınması yahut kaybedilmesi durumunda gelişen can sıkıcı vakitler herkesin malumu. Bu nedenle Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Heyeti telefon hırsızlıkları konusunda birtakım ayarlamalar yapılmıştır. Telefonunuz kaybolduğunda yahut çalındığında hangi yollara başvurulmalıdır? İşte,bilinmesi gerekenler…

Gün geçmiyor ki bir telefon hırsızlığı daha olmasın yahut telefon kaybolmasın. Kayıp yahut çalıntı üzere nedenlerden ötürü telefonsuz kalmak hayli can sıkıcı bir durumdur. Şahsî bilgilerin yahut çeşitli detayların koruma edildiği telefonlar, her şartta inançlı bir formda kullanılmayı hak ediyor. Mümkün bir kayıp yahut çalıntı durumunda neler yapılmalıdır? İzlenecek yol nasıl olmalıdır? Telefon çalındıktan sonra nasıl ispatlanmalıdır? Haberimizle alakalı tüm ayrıntıları alt sayfa içeriğinde bulabilirsiniz…

KAYIP VE ÇALINTI TELEFONLAR İÇİN NE YAPILMALI? 

– BTK uygulamasını kullanmanızı öneririz. Tüm telefonlar için (Android telefon yahut değil yahut tabletler) geçerli olan bu uygulamayı bulundurarak olumsuz şartları garanti altına alınız. Telefonunuz çalındıktan sonra Bilgi ve İhbar merkezlerine müracaat yapılması gerektiğini belirten BTK, daha sonra GSM operatörleriyle bağlantıya geçer.

– BTK Tarafından hırsızlık durumlarında kendileri ile irtibata geçmelerini talep eden telefon sahiplerine 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 numaralarından online hizmet veriyor. Bu numaraları arayarak durum hakkında bilgi aktarabilirsiniz.

– Telefonunuz çalıştıktan sonra BTK ile bağlantıya geçmenizin akabinde BTK, GSM operatörleri ile irtibata geçerek verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu teyit edilmektedir.  Bilgileriniz doğrulandığı taktirde aygıtınızın haberleşme imkanı kesilir. Başlatılan yasal süreçlerin ardından http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden yapılacak IMEI Sorgulamalarında bu aygıtla ilgili “YASAL İHTAR IMEI numaralı aygıt ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz.” yer alan ihtar sürecinin ardından cihazınız ile ilgili yapılan süreçlerin ne durumda olduğunu tespit edecek ve tıpkı vakitte aygıt oburu tarafından el konulduysa aygıtın çalıntı olduğunu öğrenecektir.

– Haberleşmeye kapatılan telefonunuzu bulduğunuzda savcılık tarafından resmi yazışmalar sonucunda BTK telefonun açılmasına tekrar yol gösterecektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir