Yosunun yararları nelerdir? Yosun çayı nasıl yapılır ve neye düzgün gelir?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Su bitkisi olan yosunun insan sıhhatine yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Pekala yosunun yararları nelerdir? Yosun nerelerde kullanılır? Yosun çayı nasıl yapılır ve neye güzel gelir? Sizler için Asya ülkelerinde yemek ve kozmetik endüstrinin vazgeçilmez ham unsuru olan yosun hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin ayrıntısında yosuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

Su tabanında yetişen yüzeye varmak için içi boş bir gövdesi olan yosunlar, dalgalarla kıyılara vurur. Klorofil üreten yosunlar, asalak bitki cinslerinde yer alır. Çin, Japonya ve Kore üzere ülkelerde ilaç, besin ve kozmetik endüstrinde kullanılır. İçeriğinde  A, B1, B2, B6 ve C vitaminleriyle niyasin, iyot, potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum barındırır. Çabucak çabucak her çeşidi tüketilen yosunun bağırsak kurtlarını dökmede, saçları kuvvetlendirme cildi pürüsüzleştime üzere yararları vardır. Salata, çay ve ana yemeklerde ana unsurdur. Fazla tüketildiğinde metabolizmayı bozar. Bu yüzden ishale neden olabilir. Bunun dışında ziyanı bilinmemektedir. Yosun ticaretinde en güçlü ülke Çin’dir. Çin’de okyanus tabanlarından toplanan yosunlar, kayalara vurmuş yosunlardan daha kalitelidir. İnsan sıhhatine yararı olan bu bitki örtüsü su tabanında yaşayan canlı hayvanların hem saklanma hem de besin muhtaçlıklarını giderir. 

YOSUNUN YARARLARI NELERDİR?

İyot bakımından hayli güçlü olan yosun, trioid bezlerinin çalışmasını sağlar. Hormonları dengeleyen iyot, bilhassa kadınsal hastalıkların yaşanmasını önler.

Güçlü bir vitamin deposuna sahip olan yosun, üst teneffüs yolu hastalıklarını önlemek için epey tesirli bir besindir. Balgam söktürücü özelliği olan yosun boğazların tahribatını önler. Ayrıyeten akciğerde meydana gelen deformelerin de önüne geçer. 

Eski çağlarda yara ve yanık üzere durumlarda açık olan yerin enfeksiyon kapmaması için kullanılırmış. Cildin hasra aldığı alanı süratle düzgünleştiren yosun, birebir vakitte eklem, kas ve kemik ağrılarda da uygunlaştırma vazifesi görür. 

Cilt hem dış hem iç sıhhat sıkıntılarından olumsuz etkilenir. Önemli manada hastalıklara neden olan bu tesirleri şiddetini azaltmada kullanılan yosun hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Uzakdoğu insanlarının yaşlanmamasının sırrı olan yosun, çorba yahut çay yapılarak tüketilir. Dıştan müdahalede ise direk olarak hasarın yüzeyine bırakılır. Ya da zeytin yağı, aleo vera ile karıştırılarak maske hazırlanır. 

Yosun çayı mide sıhhati için birebirdir. Mide asidini istikrarlar. Besinlerin öğütülmesi için mide kasını güçlendirir. Ayrıyeten reflü ve ülser üzere hastalıkları önler. Yapılan araştırmalarda yosunun halsizlik ve anoreksi üzere hastalıkları engellediği tespit edilmiştir. 

Yüksek antioksidan özelliği olan yosun bedeni hür radikallerden arındırarak bedenin fazla asit yağ, toksin üzere hücreleri birikmesinin önüne geçer.

LDL makûs kolesterol düzeyinin yüksekliğine denir. Bu kolesterol yüksek hayli kalp ve damar sıhhati olumsuz etkilenir. Bunu dengeleyen besinler tüketilmesi gerekir. Yosun bu makus kolesterolü düşürmede tesirli bir besindir. Yosunu çay, çorba ya da klâsik yemeklerin içerisine eklenerek tüketilebilir.

Yosun uzun müddet tok tutma özelliği olduğundan kilo vermede de tesirlidir. Düşük kalorisi olan yosun, diyet listelerinde birinci sıralarda yer alır. 

YOSUN ÇAYI NASIL YAPILIR VE NEYE ÂLÂ GELİR?

4 gram yosun

Bir adet limon 

Bir tatlı kaşığı bal

İki bardak su 

Yosunları bir kasede uygunca öğütün üzerine rendelediğiniz limonu ve suyu ekleyip ortalama 5 dakika kaynatın. Ocaktan aldığınız bu karışımı süzüp balı ekleyip tüketin. Bu karışımım mide ağrılarına sindirim sorunlarından en çok yaşana kabızlığa düzgün gelir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir