Gebelerin güneşlenmesi ziyanlı mı? Sağlıklı ve süratli bronzlaşma metotları

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Hoşluğu ve bakımı her vakit ön planda olan bayanların yazın sıcağını fırsat bilerek süratli ve sağlıklı bir halde lekelenmeden bronzlaşması için uyguladığı kimi teknikleri görmekteyiz. İşe fayda bu teknikleri kendi bedenlerinde da uygulamak isteyen gebelerin, bebeklerinin sıhhati için dikkat etmesi gereken pek çok nokta vardır. Pekala gebeler güneşlenirken nelere dikkat etmeli, nasıl güneşlenmeli? En sağlıklı ve doğal yollardan nasıl bronzlaşılır? Hamilelikte bronzlaşma…

Yoğun geçen işlerin yorgunluğunu atmak ya da baş dağıtmak için hoş bir tatili hak ettiğini düşünen bireyler, eşleriyle ya da yakın dostlarıyla ufak bir kaçamak yapmak için uygun ve hoş bir yer arayışında olabilir. Yazın kavurucu sıcaklarından kaçıp buz üzere sulara kendini atmak ya da güneşlenerek bronzlaşmanın keyfini sürmek isteyen kimselerin akıllarına bir soru takılabilir. O da hamilelik devrinde güneşlenmenin bebeğe rastgele bir yan tesirinin olup olmadığıdır. Peki uzmanlar ne diyor? Hamilelikte güneşlenmek ziyanlı mı? Doğal yollardan bronzlaşma…

Vücudun D vitamini gereksinimini karşılama konusunda güneş ışınlarından yararlanmak gerektiğini belirten uzmanlar, sıhhat açısından yararlarına vurgu yaparken gebelerin çok uzun müddet güneş altında kalmasını önermiyor. Bilhassa de 11.00-14.00 saatleri ortasında güneşe katiyetle çıkılmamalıdır. Bu aralık gebelerin güneş ışığına direkt etkilenmesine ve birtakım aksilikleri da peşinden getirebileceğinin sonucudur. Fizikî görünümüne karşı ekstra hassas olan bayanların güneş altında bronzlaşması ya da solaryuma girmesi için birtakım pürüzler vardır. Bu mahzurların hekim ile konuşulması gerekir.

HAMİLELER YAZ TATİLİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

1- ÇOK SICAKLIK

Hamilelik devrinde beden olağan vakitlere nazaran çok daha hassas ve narin olacağı için sıcaklığı daha çok hissederler. Bu nedenle gebe bayanların sıvı tüketimine ve yüksek sıcaklıktan korunmaya karşı iki kat daha dikkat etmesi gerekir. Aksi halde hipertermi olabilir ve anne karnındaki bebekte spina bifida üzere dertlere yol açabilir.

2- FOLİK ASİT YETERSİZLİĞİ

Araştırmalardan elde edilen bilgilere nazaran, ultraviyole ışınları folik asit eksikliğine sebep olabilmektedir. Uzun periyodik güneşlenme ya da bronzlaşma sonucu ultraviyole ışınlarına maruz kalınabilir.

()

3- GÜNEŞSİZ BRONZLAŞTIRICILAR

Uzmanlardan kimileri güneşsiz bronzlaştırıcıları önerebiliyorken kimileri güzel bir tercih olmayacağını savunuyor.Normal koşullarda inançlı olsa bile bayanlar hamilelikte daha hassas olacağı için olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden birinci trimesterda önerilmez. Bu kremlerin tabip onayı almadan kullanılmaması gerekir.

HAMİLELER EN SAĞLIKLI NASIL BRONZLAŞABİLİR?

Hamilelik periyodunda bilinen en sağlıklı ve inançlı bronzlaşma yolu losyon kullanımından geçmektedir. Bu formül ile bronzlaşmak ultraviole ışınlarının tesiri altında kalmadan gerçekleşeceği için ciltte yaşlanma ve kanser üzere riskler bulunmamaktadır. İçerisinde DHA maddesi bulunan losyonlar tercih edilebilir. Lakin bronzlaştırıcı losyonların içinde  güneş gözetici bulunmadığı için yanında kesinlikle en az 30 faktörlü kremler kullanılmalıdır.

HAMİLELİKTE BRONZLAŞTIRICI KREM KULLANILABİLİR Mİ?

Güvenilir olduğundan emin olunan bir markanın ya da hekimin tavsiye ettiği güneş hami kremlerin kullanımı tavsiye edilir iken içerisinde kimyasal unsur bulundurmamasına dikkat edilmelidir. Hakikat ve uygun kullanım biçimi ile tercih edilecekse hamilelikte bronzlaştırıcı kremlerin bilinen bir ziyanı yoktur.

HAMİLELİKTE BRONZLAŞMANIN DOĞAL USULÜ: MESKEN ÜRETİMİ BRONZLAŞMA KREMİ (UZM. SUNA DUMANKAYA’DAN)

MALZEMELER:

1 çorba kaşığı kakao yağı,

4 çorba kaşığı susam yağı,

1 tatlı kaşığı kayısı yağı,

1 çorba kaşığı havuç yağı

2 çorba kaşığı ceviz yağı.

YAPILIŞI:

Yukarıda bahsedilen gereçleri güzelce karıştırıp cam sprey şişesine boşaltın. Yüzünüzde dahil olmak üzere bedeninize sürerek sağlıklı yoldan esmerleşebilirsiniz.

NOT:Herhangi bir yan tesir riskine karşılık tabip onayı almadan denemeyiniz!

EN TESİRLİ DOĞAL BRONZLAŞTIRICI YAĞLAR:

1- HAVUÇ YAĞI

2- KAKAO YAĞI

3- SUSAM YAĞI

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir