Gaziantep tarihi yerleri ve doğal hoşlukları

Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve kuruluşu Milattan Evvel 3650 yılından bu yana dünyanın en eski ve en kadim 10 kenti ortasında yer aldığı bilinen Gaziantep,hakkında bilinmesi gerekenler ve özelliklerini sizlerle paylaşıyoruz. Gaziantep’te nereye gidilir? Neler yapılır? İşte, harika Gaziantep çeşidi…

Gaziantep’te yer alan Dülük Antik Kenti, Zeugma Antik Kenti, Rumkale, Karkamış Antik Kenti, Tilmen Höyük üzere değerli tarihi kalıntılarının yanı sıra Gastronomi kısmında UNESCO’nun Yaratıcı Kentler ağına girerek kıymetli bir turizm potansiyeline sahip olan kent ziyaretçilerine kucak açıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve kuruluşu M.Ö 3650 yılına kadar dayanan Gaziantep, dünyanın en eski ve nadide 10 kenti ortasında yer almaktadır. Pekala Gaziantep’te görmeniz gereken yerler nerelerdir? Gaziantep’te ne yapılmalıdır? İşte, Yasemin’in penceresinden mükemmel Gaziantep rotası..

GAZİANTEP’TE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Arkeolojik çalışmalarda dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birisi olarak kabul edilen Dülük Antik Kenti, büyük devletlere mesken sahipliği yapmasıyla beraberinde yeraltına inşa edilen Mitras tapınaklarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Gaziantep’te en fazla ziyaretçi alan yer olmasının yanı sıra Gaziantep için ‘dünyanın en eski kentlerinden biri’ ifadelerini betimleyici özelliklere sahip Dülük Anti Kenti’ni görmeyi ihmal etmeyiniz.

Parçası yakın vakitte Amerika’dan getirilen Çingene Kızı Mozaiği turistler tarafından akın edilen bir yapıt halini aldı. Dünyaca ünlü tarihçi ve arkeologların da ilgisini çeken bu yapıt tamamlanmış bir biçimde ilgililerini bekliyor.

Gaziantep’te orta sokakları adeta tarih kokuyor. Merkeze yakın olan bu yerleri görmeden Gaziantep’ten dönüş yapmayınız.

Eski tarihi konakları ziyaret edebilir, bir çok dizi ve sinemada geçen yerlerin fotoğraflarını çekerek tatil anılarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz.

Gaziantep’in merkezinde bulunan çarşısı son vakitlerde turistlerin akımına uğrayan yerler ortasında oldu. Yöreye ilişkin rustik ve eksantrik eşyalar ilgi odağı oldu.

Gaziantep’in meşhur çarıklarından almadan terki diyar etmeyiniz. Her renkten olan bu deri çarıklar Gazianteplilerin sevdiği bir eşya olarak çarşı ve dükkanlarda yerini alıyor. Gaziantep Bakırcılar Çarşısı ise milyonların beğeni ve ilgisini kazanmış durumda.

Gaziantep Turizm Derneği Lideri Sıtkı Severoğlu’nun konuşmaları ortasında, Gaziantep’in 18 büyük develete mesken sahipliği yaptığını belirtmesinin yanı sıra 5 milyar dolarlık bir turizm gelirin elde edileceğine de değiniyor. Siz de bu hazine kıymetindeki kenti görmeyi ihmal etmeyin.

İyi Seyahatler Dileriz 🙂

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir