Hipoksi (Oksijen eksikliği) nedir ve belirtileri nelerdir? Hipoksinin tedavisi var mıdır?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Bedenimizde kâfi oranda oksijen olmadığında önemli hastalıklara neden olduğunu biliyor muydunuz? Pekala hipoksi (Oksijen eksikliği) nedir ve belirtileri nelerdir? Hipoksinin tedavisi var mıdır? Kulak ağrısı üzere belirtilerle kendini gösteren hipoksi hastalığı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin ayrıntısında hipoksiye dair her şeyi bulabilirsiniz.

Vücudun işlevlerini yerine getirmesi için oksijene muhtaçlık duyar. Oksijen bilhassa hudut hücrelerinin taşınması için epey tesirlidir. ‘Hipo’ eksiklik manasına gelir. Hipoksi ise genel prestiji ile oksijen eksikliğidir. Hipoksi akciğer, karaciğer, kalp ve beyin sıhhatini olumsuz tesirler.  Oksijen eksikliğinin genel formları; hipoksik, hipoksemik, anemik ve histotoksiktir. Bedenin her hangi bir bölgesinde yaşanan travmatik olay sonucu  kan akışının ve oksijenin kâfi ölçüde dağılımı sağlanmadığı olaya hipoksi denir. Bilhassa beyne kan taşıyan damarlar bu yetersizlikten ötürü tıkanır. Bu durum felce kadar götürür. Kan içinde yeteri kadar oksijen olmaması hudut hücrelerinin taşınmamasına bunun sonucunda da organların işlevlerinin çalışmasını pürüzler. Beden içindeki kan akışı sekteye uğrayınca kimi hastalıklar ortaya çıkar. Bilhassa sık hapşırma ve kulak basıncı üzere sıhhat sıkıntıları bu nedenle yaşanır. 

HİPOKSİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Oksijenin azaldığı yüksek bir yere çıkmak ya da alçak bir yere girmek

Sigara ve alkol üzere makûs alışkanlıklar oksijen düzeyini düşürür

Akciğerdeki önemli hastalıklar yeteri ölçüde havayı bedene aktarmayı engeller

Sinüs tıkanıklığı bedenin gereksinimi olanından az oksijen alır

Uyku sırasındaki değişen pozisyonlar

Kalp hastaları

Yeteri ölçüde pak hava solunmayan yerlerde çalışma

HİPOKSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Konsantre eksikliği ve daima baş ağrısı

Gözlerde ağırlaşma

Düzensiz kalp atışları

Sık sık çok terleme

Nefes alıp vermede zorlanma

Kas ve kemik yorgunluğu

Hastalıklara yakalanma oranında artış

El ve ayak tabanında karıncalanma 

Yemek yeme isteğinde azalma

HİPOKSİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Bu belirtiler çabucak hemen her hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden belirtiler kendini gösterir göstermez bir uzmana başvurmanızda yarar var. Hipoksinin en besbelli belirtisi ise daima hapşırma ve kulak çınlaması durumlarıdır. Bedendeki oksijen eksikliği basınç dengesizliğine neden olduğundan bu iki durum yaşanır. Uzman hekim çoklukla önemli bir sıhhat problemine yol açmaması için kandaki oksijen oranını artırıcı ilaç tedavisi uygular. Ayrıyeten oksijen verilerek de bu istikrar sağlanmaya çalışılır. Tedavi ekseriyetle hipoksiye neden olan meseleye nazaran şekillenir. Bu yüzden belirli bir yol yoktur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir