Bebek pudrası pişiğe âlâ gelir mi? Pişikte yapılan yanlışlar

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Bilhassa de sıcaklıkların artış gösterdiği yaz günlerinde artan pişik sıkıntısını önlemek için uygulanabilen pudra formülünün pişiğe nitekim güzel gelip gelmediğiniz sizler için araştırdık. Uzman açıklamalarına nazaran, pişik olan bebeklerde pudra kullanımının pişiği arttırdığına dikkat çekiliyor. Pişik olan bebeklerde pudra…

Günümüzde cilt bakımına dair kullanılmak üzere piyasaya sürülen her eser herkeste birebir etkiyi oluşturmayabilir. Gerek yetişkin eserlerinde gerek bebek ve çocuklarda paklık ya da hoşluk maksatlı kullanılan eserler, cilt üzerinde tahriş ve hasara neden olarak kimi problemleri da beraberinde getirebiliyor. Bu eserlerden bir tanesi de temiz görünen lakin bebeklerde daha sık kullanılan pudralardır. Yetişkinlerde kirpik dolgunlaştırmada, karışan aksesuarı açmada, yağlı saçları kapatmada, derileri parlatmada ya da yağ lekelerini çıkarmada son derece tesirli olsa da bebeklerde pişiği önlemek için kullanılan pudralar tahlilden çok keder olarak karşımıza çıkıyor.

Pişik problemini gidermek için uygulanan bebek pudraları bedendeki suyu çekeceğinden ötürü ciltteki nemi içine hapseder ve pişik riskini tetikler. Bu nedenle bebeğinizdeki pişik problemini gidermek için bebek pudrası değil de daha doğal olan usulleri deneyebilirsiniz. Bunlar pişik olan bölgeye zeytinyağı sürme, yoğurt yayma ve cilt havalandırma üzere prosedürler olabilir.

Eğer pişik şimdi oluşmadıysa, dikkatli davranarak pişik riskini önleyebilirsiniz. Bunun için bebeğinizin altını sık sık değiştirin. Yanlışsız ve uygun bir bez seçimi için yaş ve kilo özelliklerini baz alarak bedene uygun bez satın alın. Kullandığınız rastgele bir kortizonlu krem varsa hekim onayı alarak ilacı bırakmayı rica edin.

Uzmanlar, pişik problemini engellemek için bebeğin altını kirletir kirletmez değiştirilmesi ve ılık su ile sabun kullanılmadan temizlenmesi gerektiğini vurguluyor. Bebek pudraları yerine pişik kremleri tercih edilerek bebeklerde gerekli cilt bakımı sağlanmalıdır.

BEBEK PUDRASI NERELERDE KULLANILABİLİR?

– Havasız kalan ayakkabılardan ötürü ortaya çıkan makus kokulu ayaklar, hem sizi hem de etrafınızı rahatsız edeceğinden ötürü evvel yıkamanızı öneririz. Ortam buna müsait değilse bebek pudrası sürerek kokuyu yok edebilirsiniz.

– Son vakitlerde saç bakımıyla ilgili tanınan bir olarak karşımıza çıkan kuru şampuanlara para vermek yerine tıpkı fonksiyonu görecek bebek pudrasını kullanabilirsiniz. Böylece yağlı saçlar eskisi kadar aşikâr olmayacaktır.

– Kıyafete dökülen yağ lekesine pudra serpip biraz bekleyin. Akabinde ılık su ile yıkayarak lekenin zaten geçtiğine şahit olun!

– Çok sık terleyen biriyseniz koltukaltınıza bebek pudrası sürerek terlemeyi ve makus kokmayı önleyebilirsiniz.

– Rimel kullanmadan evvel kirpiklerinize bir kat pudra geçerseniz rimel sonrası daha hacimli ve kıvrımlı kirpiklere sahip olabilirsiniz.

BEBEK PUDRASININ KOKUSU NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Hem yetişkinlikte hem de bebeklikte kullanılan eserlerden biri olan bebek pudrasının kokusu hoşunuza gitmiyorsa öteki sistemleri deneyebilirsiniz. Bunun için bir fincan bebek pudrasını küçük kaba yerleştirip çatalla hafif karıştırın. Daha sonra beğenilen kokulu esansiyel yağdan bir ölçü 10 ila 15 damla damlatın.

NOT: Doktorunuzdan onay almadan uygulamayınız…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir