Türk halkının kitap okuma alışkanlığı araştırıldı! En çok basılı kitaplar okunuyor

Sağlık Oca 10, 2023 Yorum Yok

Areda Survey, 1100 kişinin iştirakiyle Türk halkının kitap okuma alışkanlığını araştırdı. Araştırmaya nazaran Türk halkı basılı kitap, e-kitap ve sesli kitap tiplerinden yüzde 88,4 ile en Fazla basılı kitap tercih ediyor.

Kitap kurdu olanların hemfikir olduğu bir bahis var; basılı kitapların kokusu ve onlara dokunarak duygusal bağın kurulması okuyuculara Aka bir Sevinç veriyor. Araştırmaya nazaran günümüzde en Fazla yüzde 88,4 ile basılı kitabı tercih ediliyor. E-kitap tercih edenlerin oranı yüzde 6,7, sesli kitap diyenlerin oranı ise yüzde 4,8.

Türk halkının kitap okuma alışkanlığı

“KİTABIMIZI MESKENDE OKUYORUZ”

Kitap okumanın hafızamızı güçlendirdiğini, bağlantı kurmamızda tesirli olduğunu, söz hazinemizi genişlettiği kanıtlanmış bir gerçek. Araştırmaya nazaran Türk halkının yüzde 94,5’i kitabını konutunda okuyor. diğer kitap okuma alanları ise sırasıyla toplu taşıma, park-kafe, okulda-işte, kütüphanede.

KİTAPLAR BİR TIK UZAĞIMIZDA

Günümüzde fizikî olarak alışveriş yapmak yerine internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyoruz. İnternet üzerinden yapmış olduğumuz alışveriş Fazla daha kolay ve pratik oluyor. Araştırmaya nazaran kitap alırken iştirakçilerin yüzde 27’si internet sitelerini tercih ediyor. öteki seçenekler; yüzde 26,6 ile arkadaşlar, yüzde 23,8 ile sahaflar, yüzde 13,2 ile zincir mağazalar.

Okuyucuların ne sıklıkla kitap aldığı incelendiğinde yüzde 35,2’si ayda bir kitap aldığını belirtirken, yüzde 29,6’sı altı ayda bir, yüzde 15,5’i yılda bir, yüzde 10,3’ü haftada bir kitap aldığını vurguladı. Yüzde 9,4’lük kesim hiç kitap almadığını belirtti.

METODOLOJİ

Bu araştırma 01 – 03 Ocak 2023 tarihleri ortasında 1100 kişinin iştirakiyle kantitatif araştırma prosedürlerinden CAWI tekniği ile ‘Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli’ kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir