Rust filminin setinde katil olan Alec Baldwin Rust film ekibine dava açtı!

Sağlık Kas 14, 2022 Yorum Yok

Amerikalı aktör Alec Baldwin’in “Rust” isimli sinemanın çekimleri sırasında kazayla manzara direktörü Halyna Hutchins’i öldürmesi bütün dünyada Aka yankı uyandırmıştı. Sinema setinde yaşanan felaketin akabinde Ünlü aktör set grubunun dört üyesine dava açtı.

Amerikalı aktör Alec Baldwin, başrolünde yer aldığı “Rust” filminin çekimleri sırasında silahından çıkan kurşunla manzara direktörü Halyna Hutchins‘in vefatına Sebep olmuştu. 2021 yılının Ekim ayında yaşanan bahtsız kaza hala daha dünya kamuoyunun en Fazla konuşulan mevzuların başında geliyor.

Alec Baldwin

Filmin bir sahnesinde kullanılan silahta gerçek mühimmat ihmali nedeniyle manzara direktörünü öldüren Baldwin, yaklaşık 1.5 yıldır süregelen şiddetli günlerin ardından silah sorumlusu, aksesuar koordinatörüne, set ışıkçısı ve birinci direktöre dava açtı. Set sorumlularının Emniyet açığı konusunda dikkatsiz davrandığını savunan Ünlü aktör, mermilerin Denetim edilmeden kendisine verilmesine ateş püskürdü. Vicdan azabına maruz kaldığını lisana getiren Baldwin, açtığı dava ile tazminat talebinde bulundu. 

Alec Baldwin Rust sinema takımına dava açtı

DAHA önce NELER OLDU?

Yaşanan trajik olayın akabinde güç günler geçiren Baldwin, Hutchins’in ailesiyle uzlaşma yolunda istediğini aldı. meşhur aktörün avukatı tarafından yapılan açıklamada, Baldwin ve Rust Sinema şirketine karşı açılan davayla bir arada, Hutchins’in ailesi ile uzlaşma sağlandığı Anlatım edildi. Mutabakatın finansal ölçü ve ayrıntıları gizli tutuldu.

Alec Baldwin tekrar setlere dönüyor

“HALYNA’NIN VEFATININ DEHŞETLİ BİR KAZA OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Görüntü direktörü Halyna Hutchins’in eşi Matthew Hutchins ise mahkemenin muahedeyi onaylaması halinde davanın düşeceğini ve Rust sinemasının çekimlerine de kaldığı yerden devam edileceğini belirtti. Eşinin vefatının akabinde onu onurlandırmak için çekimlerin devam etmesi gerektiğine işaret eden Matthew Hutchins “Baldwin’e yahut üretimcilere karşı suçlama yahut ayıplamada bulunmaya niyetim yok. Hepimiz Halyna’nın vefatının müthiş bir kaza olduğuna inanıyoruz” dedi. 

Alec Baldwin Halyna Hutchinsin ailesiyle uzlaştı

“BİRDEN Çok Mesul VAR”

Kazara vurularak ölen manzara direktörü Halyna Hutchins’in eşi Matthew Hutchins,  Amerika’da yayınlanan “Today” programına katılarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Acılı eş verdiği röportajda Halyna Hutchins’in öldürülmesinden “Alec Baldwin ve uygulanmayan sanayi standartlarının” sorumlu olduğunu söyledi.

Alec Baldwin ve Matthew Hutchins

“TEK Sıkıntı SİLAH GÜVENLİĞİ DEĞİLDİ”

Geçtiğimiz günlerde Alec Baldwin’e dava açan Matthew Hutchins, kelamlarının devamında şu tabirleri kullandı:

“Silahı tutan ve ateş etmesine neden olan kişinin Mesul olmaması fikri benim için saçma. Ayrıyeten o setteki Biricik Sıkıntı silah güvenliği değildi. Sette uygulanmayan bir sıra sanayi standardı ve apansız Çok Mesul taraf var”

Halyna Hutchins, eşi Matthew Hutchins ve oğulları

ALEC BALDWİN PAK OLABİLİR!

Film setinde yaşanan kazanın akabinde aylardır süregelen soruşturmada yeni bir bilgi ortaya konuldu. Alec Baldwin’in Aralık ayında ABC ile yaptığı röportajı izlediğini söyleyen Santa Fe Bölge Savcısı Mary Carmack-Altwies, Vanity Fair mecmuasına husus hakkında röportaj verdi. 

Alec Baldwin Rust sineması kazası

Baldwin’in “Tetiği ben çekmedim. Asla kimseye silah doğrultup tetiği çekmem​” iddiasından yola çıkarak araştırma yapmaya başlayan Carmack-Altwies, “Silahın horozunu, tetiği çekmeden ve emniyetini açmadan geriye çekebilirsiniz. Yani onu kısmen Geri çekersiniz, güvenlik kapalı değilken bırakırsanız, ateşleme iğnesi merminin primer kısmına çarpabilir.” biçiminde konuştu.

Alec Baldwin

Kendi başına resmi olmayan bir soruşturma başlattığını söyleyen savcı, 1850’lerden kalma tabancalar hakkında bilgisi olmadığı için vazifelilerden birinin eski bir tip tabancayla ofisinde Deneyim yaptığını söyledi. Teste nazaran silahın horozunun merminin ateşlenmesine neden olabileceği ortaya çıktı. 

Alec Baldwin Rust sineması kazasında soruştuma devam ediyor

BALDWİN’İN BAŞI BÜYÜK DERTTE!

Kazaya ait araştırmalar nihayet süratle devam ederken imaj yönetmeni Halyna Hutchins’in eşi geçtiğimiz günlerde soluğu mahkemede aldı. Baldwin’e ve set güvenliğinden Mesul şahıslara dava açan acılı eş, Baldwin ve sinema şirketini “ölüme neden olmakla” suçlamıştı. 

Halyna Hutchins

Ailenin avukatı Brain Panish, “Tetik devreye girmedikçe ve horozu çekilmedikçe silah ateşlenemez. Yani silah Baldwin’deydi, silahın horozunu çektiğini söylüyor. Ateş etti. Bayan öldürüldü” şeklinde konuşurken “Suçlu birçok insan var, lakin silahı tutan şahıs Bay Baldwin’di. O ateş etmeseydi, Hutchins ölmezdi” dedi.

Rust filmi

OLAY ANINI CANLANDIRDILAR!

Aynı vakitte avukatlar Hadise anını canlandırmak ismine 10 dakikalık bir görüntü oluşturarak, kilise sahnesindeki prova esnasında yaşanan olayı 3 boyutlu bir formda gözler önüne serdi. Videoda Baldwin’in set görevlisinden silahı alarak direkt olarak imaj direktörüne doğrulttuğu ve ateş ettiği görülüyor.

Aynı vakitte avukatlar yaptıkları açıklamada Baldwin’in Hutchins’i vurmadan Evvel atış için eğitim almak istemediğini ve Cazibe sırasında silahı Denetim etmediğini de lisana getirdi. 

Ünlü aktör hakkındaki argümanlara karşı sessizliğini korurken toplumsal medya hesabından “Her şey yoluna girecek” halinde bir not paylaşmakla yetindi.

Sizce sinema setinde katil olan Alec Baldwin hatalı mu?

SONUNDA TELEFONUNU TESLİM ETTİ!

Ünlü oyuncu Alec Baldwin, Ekim ayında “Rust” filminin çekimleri sırasında imaj yönetmeni Halyna Hutchins’in vefatına Sebep olan silahı ateşlemişti. Asıl cürümlünün kim olduğuna dair araştırmalar devam ederken Baldwin telefonunu yetkililere vermeme konusunda uzun bir mühlet direndi. Toplumsal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ünlü isim, soruşturma başlatılmasından aylar sonra telefonunu polise teslim etti.

Santa Fe Bölge İlçe Ofisi ve Baldwin’in avukatı tarafından yapılan açıklamada Ünlü oyuncunun şahsi cep telefonunu, yazılı, fotoğraflı yahut görüntülü paylaşımlarının incelenmesi için New Mexico eyaleti yetkililerine verdiği Anlatım edildi.

“DÜŞÜNMEDİĞİM Biricik BİR GÜN BİLE YOK!”

Görüntü yönetmeni Halyna Hutchins‘in vefatından Mesul tutulan Alec Baldwin, geçtiğimiz günlerde toplumsal medya hesabından paylaştığı videoda tatil için ailesiyle Birlikte konutta olduğunu söyledi ve “Tek umursadığım şey karım, çocuklarım, hayatıma devam etmek ve güç bir periyodu atlatmaya çalışmak” diyerek destekleri için arkadaşlarına, ailesine ve meslektaşlarına teşekkür etti. Yaşadığı kuvvetli süreçler hakkında da konuşan Baldwin “Bu Hadise sonunda biri Fazla trajik bir biçimde öldü. Bunu asla aklımdan çıkaramam. Bunu düşünmediğim bir gün bile yok.” formunda konuşarak ıstırabını lisana getirdi. 

ARAMA BUYRUĞU ÇIKARILDI!

Kazaya kimin Sebep olduğu Aka bir merak konusu haline gelirken New Mexico eyaletindeki mahkemenin aldığı yeni karar olayı tekrar gündeme getirdi. Amerika’da gerçekleşen kazayı inceleyen mahkeme, geçtiğimiz günlerde Baldwin’in cep telefonunu incelemek için arama buyruğu çıkardı. 

Ünlü aktörün cep telefonunda ‘soruşturma ile kontaklı ve Kıymetli kanıtlar’ olabileceği vurgulanan arama buyruğunda Apple model telefonda yer Meydan iletiler, e-postalar ve internet arama geçmişinin inceleneceği Anlatım edildi. 

Soruşturmanın dedektifi Alexandria Hancock, birinci olarak Baldwin’den telefonu teslim etmesini istediklerini lakin Baldwin’in arama buyruğu talep ettiğini söyledi. 

Baldwin’in hem başrol oyuncusu hem de imalcisi olduğu “Rust” sinemasının silah uzmanı Hannah Gutierrez Reed’in kendisine farklı silah modelleri gösterdiği ve buna yönelik e-postalar olduğunu Anlatım etmesi üzerine harekete geçen yetkililer olayın telefonda yer Meydan bilgilerle aydınlatılacağını düşünüyor. 

Aynı vakitte Baldwin’in telefonundaki iletiler ve maillerde Hannah Gutierrez Reed’den ‘daha Aka bir silah’ istediği savları da soruşturmada sona gelindiğini işaret ediyor.

“KİMSE HATASIZ DEĞİL!”

Görüntü direktörün vefatına Sebep olan merminin silaha nasıl girdiği gizemini muhafazaya devam ederken geçtiğimiz günlerde Baldwin sessizliğini bozmuştu. Amerikalı aktör ABC’ye verdiği röportajda “Biri o silaha gerçek mermi koydu. Biliyorum ki o şahıs ben değilim” diyerek hatasız olduğunu lisana getirmişti.

Tüm dünyanın odak noktası haline gelen olayın ardından Santa Fe Bölge Savcısı Mary Carmack-Altwies, bahisle ilgili birinci Kez konuştu. Savcı Altwies, Baldwin iç olmak üzere setteki kimsenin paka çıkmadığını vurgulayarak soruşturma tamamlandıktan sonra rastgele bir kişinin Yargıç karşısına çıkabileceğinin altını çizdi.

 Altwies’in açıklamalarında “bazı şahısların Rust setindeki aksiyonları yahut eylemsizliklerinden Dolayı hatalı bulunabileceği” tabirleri yer alırken bu cümlelerin Baldwin’in röportajına yanıt niteliğinde olduğu söylendi.

İLK Defa KONUŞTU!

Rust sinemasında yaşanan kaza sonrası açılan davaların üzerine sessizliğini bozan Alec Baldwin, birinci Sefer bir televizyon programında merak edilen ayrıntıları anlattı. George Stephanopoulos‘la yaptığı röportaj sırasında gözyaşlarına Yargıç olamayan Ünlü oyuncu, “Tetiği ben çekmedim. Asla kimseye silah doğrultup tetiği çekmem” ifadelerini kullandı.

“O MERMİNİN SETTE OLMAMASI GEREKİYORDU!”

Sunucunun Baldwin’e gerçek merminin sete nasıl girdiğini sorması üzerine Ünlü aktör, “Hiçbir fikrim yok. Birisi silaha gerçek bir mermi koydu. O merminin sette bile olmaması gerekiyordu.” halinde konuştu.

“BALDWİN BÜSBÜTÜN YIKILMIŞTI!”

Merakla beklenen röportaj sonrası Stephanopoulos, “Ben ABC’de nihayet 20 yılda binlerce röportaj yaptım Lakin en gerin olanı buydu. Tüm sorulara samimiyetle Cevap verdi. Baldwin büsbütün yıkılmıştı ancak İçten halde Tüm soruları yanıtladı” halinde İçten açıklamalarda bulundu.

Alec Baldwin’in açıklamalarının akabinde gözler bir Defa daha sinemanın silah sorumlusu ve Yardımcı direktör David Halls‘a çevrildi. Zira silahı Baldwin’e veren Yardımcı direktör David Halls ve sinemanın silah uzmanı Hannah Gutierrez Reed davada baş kuşkulu olarak yer alıyor.

KAZA MI SABOTAJ MI?

Ünlü aktör Alec Baldwin, 21 Ekim’de Rust filminin çekimleri sırasında görüntü direktörü Halyna Hutchins‘i kaza sonucu öldürmüştü. Baldwin’in silahından çıkan kurşun sebebiyle yaşanan kaza sonrasında yer yerinden oynadı.

Halyna Hutchins‘in vefatına Sebep olan merminin silaha nasıl girdiği ise toplumsal medyada münakaşa konusu haline geldi. Setin silah sorumlusu Hannah Gutierrez-Reed’in baş kuşkulu olduğu Hadise sonrasında “Kaza mı yoksa sabotaj mı?” sorusu gündeme geldi. 

Dünya basınında Aka yankı uyandıran olayın Sır perdesi yavaş yavaş aralanmaya başladı. Los Angeles Times‘a sızdırılan yeni dokümanlarda; kazaya Sebep olan silahın nereden geldiği açıklandı.

“Rust” sinemasının silah sorumlusunun Gutierrez-Reed‘i öneren kişinin 51 yaşındaki bir silah uzmanı Seth Kenney olduğu öğrenildi ve Kenney’nin sinemaya silahı temin eden şirketin sahibi olduğu açıklanan bilgiler ortasında yer aldı.

Gazeteye açıklamalarda bulunan kaynaklar; Kenney’in bir nevi “Akıl hocası” olarak takımda yer aldığını lakin kendisinin sette kimse tarafından görülmediğini söyledi. Mevtle sonuçlanan skandal kazada bütün oklar Seth Kenney‘e çevrildi.

ZEHİRLİ ÖRÜMCEK SKANDALI

Sosyal medyada günlerce konuşulan olayın akabinde Rust sinemasının setinden bir facia haberi daha geldi. Sette imal vazifelisi olarak çalışan Jason Miller, zehirli bir örümcek tarafından ısırıldı. Apar topar hastaneye kaldırılan Miller’ın kolunu kaybetme riski olduğu öğrenildi. 

Setin silah sorumlusu Gutierrez-Reed avukatı aracılığıyla, kazanın olduğu gün silahı Denetim ettiğini söyleyerek “Asıl soru bu mermiyi oraya kim, neden koydu olmalı?” biçiminde kuşkulu bir soru yöneltmişti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Gönül Dağı dizisine izleyiciyi Aksi köşe yaptıran transfer! 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir