Prefabrik ev nedir? Prefabrik ev depreme dayanıklı mı?

Sağlık Şub 21, 2023 Yorum Yok

Yüzde 95’i zelzele jenerasyonunda yer Meydan ülkemizde yaşadığımız konutların muteber olması hayati bir Ehemmiyet taşıyor. Hem Müsait fiyatlı olması hem de esnek bir yapıya sahip olmasıyla nihayet günlerde gündemden düşmeyen prefabrik meskenler, zelzele güvenliği açısından en sağlıklı yapılar ortasında gösteriliyor. Pekala prefabrik konut nedir? Prefabrik konut zelzeleye güçlü mı? İşte cevaplar…

Kahramanmaraş ve 10 vilayette Aka yıkımları beraberinde getiren 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler, Fazla sayıda vatandaşın ağır bir formda yaralanmasına ve yıkıntı altında kalmasına Sebep oldu. Can kayıplarının yaşandığı zelzelenin akabinde birçok şahıs afetlere karşı alınabilecek tedbirleri araştırmaya başladı. İnançlı bir Ömür alanında inançlı bir Ömür sürmek isteyen vatandaşlar “Prefabrik meskenler zelzeleye güçlü mı?” sorusuna Karşılık arıyor. Prefabrik meskenlere dair merak edilen bütün ayrıntıları haberimizde sizler için açıkladık. 

PREFABRİK konut NEDİR? 

Fabrikasyon olarak demonte biçimde modüller halinde üretilen ve inşa edileceği pozisyonda kurulan evler ‘prefabrik ev’ olarak tanımlanmaktadır. Türkçede ‘ön üretimli’ kelimesinin karşılığı olan ‘prefabricate’ evler istenilen her alana süratli bir formda kurulabildiği ve Müsait fiyatlı olduğu için nihayet devirlerde ağır istek görüyor.

Prefabrik ev

PREFABRİK mesken NASIL YAPILIR?

Prefabrik konutların üretimi için birinci olarak heyetimin gerçekleştirileceği arazinin Gerekli müsaadelerini almanız gerekmektedir. Tapu, ruhsat ve müsaadeleri tamamladıktan sonra fabrikada modül imalatı gerçekleştirilmektedir. Akabinde meskenin kurulacağı yer inceleme altına alınır. Şayet yer düzse direkt olarak beton dökülerek konutun kurulumuna başlanabilir. Yerin yapısı meskenin kullanım müddetinde Aka bir etken oluşturduğu için burada güçlendirme ve Çeşitli düzenlemeler de yapılabilir. nihayet olarak fabrikada üretilen kesimlerin suram ve montajı konutun konumlandırılacağı alana yapılır. 

Prefabrik mesken yapımı

PREFABRİK KONUTUN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Kişilerin yerleşim planına ve alanına nazaran tasarlanan bu meskenlerde duvar, kapı ve diğer bütün kesimler fabrikada üretildikten sonra konumlandırılacağı alanda birleştirilmektedir.
  • İşçilik maliyeti olağan konutlara kıyasla daha düşük olan prefabrik konutlar, tıpkı öbür meskenler üzere elektrik tesisatı, kanalizasyon sistemi, ses ve ısı yalıtımına sahiptir. 
  • Portatif bir yapıya sahip olan prefabrik konutların yerini istediğiniz Vakit değiştirebilirsiniz.
  • Her türlü iklim şartına nazaran inşa edilebilen prefabrik konutlarda kullanılacak gereçleri dilediğiniz biçimde seçebilirsiniz.

PREFABRİK konut MODELLERİ NELERDİR?

Tek katlı ve iki katlı olarak ayrılan prefabrik meskenlerin tasarımı beklenti ve gereksinimlere nazaran şekillendirilmektedir. En hesaplı mesken modeli olan 1+1 prefabrik konutların içerisinde tuvalet, banyo, mutfak, salon ve Döşek odası konutun metrekaresine nazaran belirlenmektedir. Birebir biçimde Biricik katlı prefabrik evler 2+1 ve 3+1 olacak halde de tasarlanmaktadır. Fakat Biricik katlı prefabrik konutlar çoklukla 2+1 olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Prefabrik konut modelleri

Dublex konut olarak da tanımlanan iki katlı prefabrik konutlar ise 80 ila 160 metrekarelik bir alandan meydana gelmektedir. Çocuklu aileler için İdeal olan iki katlı prefabrik konutları Biricik katlı prefabrik konutlardan ayıran en Değerli özelliği balkona sahip olmasıdır.

İki katlı prefabrik mesken

PREFABRİK mesken ZELZELEYE GÜÇLÜ MI?

İnşası sırasında kullanılacak olan profillerin kaynaksız, civatalı ve galvanizli olarak uygulanması prefabrik meskenleri emniyetli kılmaktadır. Yapının esnek olmasını sağlayan civatalı profiller zelzele anında oluşan kuvvetin absorbe edilmesine Yardımcı olduğu için prefabrik konutlar Aka avantaj sağlamaktadır. Tıpkı biçimde konutun Hariç profillerinde ve çatı sistemlerinde kullanılan hafif malzemeler de zelzele anında riski en üye düşürmektedir. 

Depreme güçlü ev

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat kurtaran davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir