Deprem erken doğum riskini artırır mı? Uzmanından uyarı:

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Şub 21, 2023 Yorum Yok

Deprem anını yaşayan Hamile bayanlarda erken doğum riskine karşı uzmanlardan ihtarlar geldi. Yaşanan zelzele felaketi sırasında ağır Kaygı ve gerilimle Birlikte düşük yapma mümkünlüğünün arttığını belirten uzmanlar zelzele anını yaşayan Hamile bayanları uyardı. Pekala zelzele erken doğum riskini artırır mı?

6 Şubat tarihinde sabaha karşı Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili apansızın sarsan sarsıntıların Sebep olabileceği travmalara karşı uzmanlar harekete geçti. zelzele anına Şahit olan çocuklar için ruhsal dayanak programları başlarken Hamile bayanlar için de Değerli ihtarlar yapıldı. zelzele felaketinin şahısta oluşturduğu Telaş bozukluğu ve ağır gerilim nedeniyle düşüklerin olabileceğine dikkat çeken uzmanlar erken doğum mümkünlüğünü da göz önünde bulundurdu. Münasebetiyle zelzele anının yaşayan Ebeveyn adaylarının denetimlerini yaptırmaları gerektiği vurgulandı. Bayan Hastalıkları ve Doğum Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Erhan Cömert zelzele sürecinde Ebeveyn adaylarının dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Deprem erken doğum riskini artırır mı?

DEPREM SONRASI Ebeveyn ADAYLARINDA DÜŞÜK RİSKİ ARTABİLİR!

Anne adaylarının Aka zelzeleler sonrası Kaygı bozukluğu ve ağır gerilim yaşayabileceğini Anlatım eden Cömert, “Özellikle zelzelenin etkilediği bölgelerde yaşanan Olumsuz durumlar gerilim ve Telaş oluştururken; zelzele sürecinde gebeliği devam eden Ebeveyn adaylarında da Olumsuz birtakım yansımalar meydana gelebilir. Yaşanan ağır Tasa ve gerilimle Birlikte düşük riski artabilirken; kanama ve erken doğumlar da olabilir. Bu nedenle imkanlar dahilinde Ebeveyn adaylarının denetimlerini yaptırması nihayet derece Ehemmiyet taşır. Bu süreçte alınacak olan ruhsal dayanak de Ebeveyn adayına gebelik mühletince Yardımcı olacaktır” diye konuştu.

HİJYENE VE MASKE KULLANIMINA DİKKAT EDİLMELİ

Ayrıca zelzele üzere doğal afet devirlerinde enfeksiyon riskinin de yüksek olabileceğini söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Erhan Cömert açıklamasına şunları da ekledi:

“Salgın hastalıklara karşı Önlem alınmalıdır. Hamilelerin de hijyen konusuna daha Çok İtina göstermesi gerekir. Bu noktada gövde hijyeninin sağlanması için pak suyun bulunmadığı alanlarda dezenfektanlardan faydalanmak kıymetli. Ayrıyeten maske kullanımı da Yeniden gebelerin hastalıklara karşı alabileceği tedbirler ortasında yer alır.”

Uzmanından Ebeveyn adaylarına İkaz geldi

ANNE ADAYLARININ NİZAMLI VE SAĞLIKLI BESLENMELERİ ÖNEMLİ!

Anne adaylarının nizamlı ve sağlıklı beslenmeleri gerektiğini de Anlatım eden Cömert, “Açıkta beklemiş suları mutlaka tüketmemek yanlışsız bir uygulama olacaktır. Suları yerde yüksekte ve güneş ışığı almayacak halde koruma etmek Ehemmiyet taşımaktadır. Besin konusunda da birebir tedbirler geçerli. Paketli kuru besinler da iç bütün yiyeceklerin nihayet kullanma tarihlerine dikkat etmek gerekir. zelzele sürecinde Ebeveyn adayları desteklerini de ihmal edebilir. Ebeveyn adaylarının, tabipler tarafından verilen folik asit, vitamin, mineral ve demir ilacı üzere desteklerini nizamlı alması değerlidir. Desteklerine ulaşamayan Ebeveyn adaylarının sıhhat profesyonellerine bu durumu bildirmesi ve onlardan takviye alması gerekir.” dedi.

Deprem anının yaşayan Ebeveyn adaylarının ruhsal dayanak görmeleri gerektiğine değinildi

TIBBİ VE RUHSAL DAYANAK ŞART!

Ayrıca zelzele anını yaşayan Ebeveyn adaylarının Gerekli tıbbi ve ruhsal dayanak alması gerektiğinin ehemmiyetine vurgu yapan Cömert, şu tabirleri kullandı:

“Deprem üzere Birden gerilim ve kaygı yaşatacak afetler Ebeveyn adaylarında erken doğum, düşük riskini de beraberinde getirebilir. Bu periyotta rastgele bir meseleyle karşılaşmamak ismine Yeniden zelzele sonrası Çabucak tıbbi ve ruhsal takviye alınması gerekli. Hamilelik sürecini sağlıklı bir halde geçirmeleri ve sağlıklı bir doğumun gerçekleşebilmesi için bu periyotta yaşanılan gerilim ve tasanın azaltmak ismine uzmanlardan takviye alınması hayli değerlidir. Şu süreçte pek Fazla Kurum ve kurum ruhsal takviye konusunda Yardımcı olmaktadır. Ruhsal takviye, hamilelerin hem kendi hem de bebeklerinin fizyolojik sıhhati için Ehemmiyet arz etmektedir.”

deprem sırasında Hamile bayanların Ömür üçgeni nasıl olmalıdır

“DEPREM SIRASINDA Ebeveyn ADAYLARI İNANÇLI BÖLGEDE HAYAT ÜÇGENİ OLUŞTURMALI”

Anne adaylarına Ömür üçgeni oluşturmaya yönelik tavsiyede bulunan Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Erhan Cömert, “Deprem sırasında ise panik yapılmamalı, sarsıntı sırasında kaçmak yerine inançta tutabilecek; kişinin üzerine eşya düşmeyecek formda sabitlenmiş eşyalar ortasında Ömür üçgeni oluşturulmalı. Hamilelerde durum almak güç olacağından inançlı alanda karın bölgesinin Aka bir kısmını muhafaza altına alarak yere yatıp cenin konumunda kalmak yapılacak en Değerli ataklardan biridir” tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir