Mangal nasıl yakılır? Ateş yakmanın püf noktaları nelerdir?

Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Yaz geldiği vakit yapılan en hoş aktiflik ailecek yapılan pikniklerdir. Pikniklerin olmazsa olmazı mangal keyfi herkesin hayır diyemediği bir tercihtir. Lakin mangal yakmakta zorlandığınız birtakım durumlar olabilir. Pekala, mangal yakmanın püf noktaları nelerdir? Ateş nasıl yakılır? İşte, cevaplar…

Ailecek pikniğe çıkıldığı vakit gerek duyulan ateş yakmak her ailenin ihtiyaç duyduğu bir gereksinimdir. Ateş yakmanın püf noktaları bilinirse epey kolay bir formül ile vaktinizi boşa harcamadan,etleri bozmadan yemeğinizi pişirebilirsiniz. Piknikte vaktin birçoklarını ateş yakmak ile uğraşmamak bir kaç ufak tüyo ile sizlere bu güçlü süreçte yardımcı oluyoruz. Pratik ateş yakma tekniği nasıl yapılır? Mangal ateşi nasıl yakılır? Kolay ve pratik ateş yakmanın püf noktaları nelerdir? Ayrıntılar için sayfamızın alt kısmına göz atınız…

ATEŞ YAKMAK İÇİN FORMÜLLER;

 Kav alev aldıktan sonra küçük kısım parçalan ve kuru yapraklardan oluşan gereçlerin tutuşmasını sağlayınız.

– Kav mantarı, ormanlarda sıklıkla rastlanan çabuk tutuşabilen bir mantar cinsidir. Bu nedenle kav mantarını tercih edebilirsiniz.

Çalı materyalleri tutuştuktan sonra ateşi güçlendirmek için ateşe orta kalınlıkta sopalar atınız.

Temel yanacak materyal ise oldukça büyük olan kolaylıkla kırılabilen kollardır. Etrafta kolay kolay kırılabilen kol arayışına girmek yerine piknik alanına hazırlıklı gelmeniz size vakit kazandıracaktır.

 Yaktığınız ateşi bütün gece kullanmak için  büyük kütükler bulup yakmanız gerekir. (Ateş söndükten sonra bile kütük yanmaya devam etmeli)

Uyarı: Orman yangınlarının önüne geçmek için ateş yaktığınız bölgenin özelliklerine dikkat ediniz. Bitki örtüsünün kuru olduğu yerlerde ateş yakmayınız. Rüzgarlı yerlerde denetiminiz dışı büyük ateşler yakmayınız. Ayrıyeten sarkmış kısımların altında ateş yakmamaya dikkat ediniz.

Püf noktası: Ateş yakma anında çıraya muhtaçlık duyuyorsanız, bir avuç şekeri ateşin üzerine attığınızda çıra vazifesi gördüğüne şahit olacaksınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir