Kızartma yaparken yapılmaması gereken yanlışlar nelerdir?

Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Ekseriyetle kızartma yaparken bayanlar kızartma sürecini alışılagelmiş bir halde devam ettirmektedir. Kulaktan kulağa dolma bilgiler ekseriyetle kızartma süreci yaparken istenilen sonucun alınmamasına neden olabilir. Pekala, kızartma yaparken yapılmaması gereken yanılgılar nelerdir? İşte, bilinmesi gerekenler…

Kızartma yağın seçiminin değerli olduğu kadar kızartma müddeti boyunca nasıl bir hareket izlendiği ile de alakalı olmaktadır. Bu süreçte aşikâr başlı uygulamaları sabit tuttuğunuz sürece yağın üzerinize sıçraması, kızartılan besinin dağılması, yanması yahut geç kızarması üzere meselelerin yaşanmamasına mahzur olmaktadır. Pekala kızartma yaparken nelere dikkat edilmelidir? Kızartma müddetince hangi pratik teknikler izlenmelidir? Kızartma konusunda yanlışsız bilinen yanlışlar nelerdir? İşte, tüm gerçekliği ile kızartma hakkında bilinmesi gerekenler…

KIZARTMA YAPARKEN YAPILAN HATALAR

Patates gibisi yiyecekleri kızartmak için yağın sıcaklığının 160 yahut 200 derece ortasında olduğundan emin olunuz. Çok yüksek sıcakta kızartma yapmaya itina şovunuz.

Yağın ısınıp yiyeceği yakmaması için düşürdüğünüz ısı yiyecekleri olumsuz tesirler ve dağılıp ufalanmaya başlar. Dilediğiniz çıtırlıkta bir kızartma elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

Sağlıklı olması için zeytinyağı, avokado gibi benzeri yağları kullanmanız yiyeceklerin daha çok yağ çekmesini sağlar. Yağlı bir yiyeceğin sağlıklı olması imkansızdır. Ay çiçek yağını hakikat ölçüde ayarlayarak yanlışsız bir kızartma elde etmiş olacaksınız.

Nasıl olsa tavanın içerisinde yağ kalmış israf olmasın niyetiyle birden fazla kızartma yapmanız hem sıhhat açısından hem de kızartmanın âlâ sonuç almasını etkileyen olumsuz bir etken olacaktır.

Kızartma hamurunu kendiniz hazırladıysanız ve hamur oranını fazla kaçırdıysanız kızartmanın geç olması bir yana içinin hamur olarak kalmasına da neden olabilirsiniz. O nedenle hamur kıvamında yanılgı yapmamak sizin için en gerçek adım olacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir