Kırklareli nerede? Kırklareli’nde nerelere gidilir? Kırklareli’nde gezilecek yerler

Sağlık Eki 31, 2022 Yorum Yok


Türkiye’nin batı kısmında Karadeniz’deki nihayet kıyısı olLahza Kırklareli, hem BalkLahza kültürü hem de Türk kültürünŞöhret harmanlandığı bir külCin merkezi niteliğinde. şark ve batının mükemmel ahengine tanıklık edebileceğiniz bu kente Özellikle bu aylarda beğenilen bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Pekala Kırklareli nerede? Kırklareli’nde nerelere gidilir? Kırklareli’nde gezilecek yerler nerelerdir? İşte ayrıntılar…

Sarı, turuncu ve kızılın muazzam bir halde harmanlandığı Sonbahar mevsimi, hem ılık ılık esen rüzgarı hem de güneşin yakmayLahza sıcaklığıyla seyahBeygir severlerin en sevdiği aylMesafe mesken sahipliği yapıyor. Bol bol yürüyüş yapabileceğimiz ya da bisiklete binebileceğimiz bu hoş aylarda Türkiye’nin güzide yerlerine yanlışsız birkaç günlüğüne seyahate çıkabiliriz. Yüzyıllardır birFazla medeniyetin izlerine konut sahipliği yapLahza ülkemizde hem Doğal hoşlukları hem de tarihi dokusuyla göz kamaştırLahza bir kenti gezip görmek isterseniz size şahane bir tavsiyemiz var! Gelin coğrafik pozisyonuyla yıllar uzunluğu yerli ve yabancı turiste konut sahipliği yapLahza Kırklareli’ni yakındLahza tanıyalım. 

KIRKLARELİ NEREDE?

şark ve batının buluşma noktası olarBeyaz karşımıza çıkLahza Kırklareli, MarmMesafe Bölgesi’nin en batısında yer almaktadır. Güneyinde Tekirdağ, batısında Edirne, doğusunda Karadeniz ve kuzeyinde Bulgaristan’la komşu olLahza kent, Bizans devrinde “Kırk Kilise” manasına gelen “Saranta Ekklesies” olarBeyaz bilinmektedir. Buradaki Kırk Kiİdadi kavramı 40 adet kiliseyi değVilayet ‘Kırk Sevgililer Kilisesi’ni simgelemektedir. 

KIRKLARELİ’NDE NEREYE GİDİLİR? KIRKLARELİ’NDE GEZİLECek YERLER

Dört bir yanı Alışılmış ve kültürel zenginliklerle çevrili olLahza Kırklareli’nde gezip görebileceğiniz birFazla tarihi höyükler, dolmenler, mescitler, çeşmeler, hamamlar, antik tiyatrolar, anıtlar ve plajlar yer alıyor. İşte Kırklareli’ne gittiğiniz zamLahza mutlbüyük görmeniz gereken yerler şu formda:

  • Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü
  • İğneada Longoz Ormanları ulusal Parkı
  • Dupnisa Mağarası
  • Vize Ufak Ayasofya Kilisesi
  • Kıyıköy

SOKULLU MEHMET PAŞA KÖPRÜSÜ

1569 ve 1570 yılları ortasında Sokullu Mehmet Paşa tarafındLahza MBayındırlık Sinan’a Özel olarBeyaz yaptırılLahza Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, Lüleburgaz Deresi üzerinde yer almaktadır. KervLahza ve posta yolları üzerindeki suları aşmBeyaz için yaptırılLahza köprü, 84 metre uzunluğa ve 6 metre genişliğe sahiptir.

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

Dört sivri kemerin göze çarptığı bu kusursuz yapıtın Lüleburgaz tarafında kalLahza kısmındaki piramit görünümü hala daha özgünlüğünü korumaktadır. AncBeyaz köprünŞöhret diğer yüzü tamirBeygir sırasında koni biçiminde restore edilmiştir.

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsünden kareler

İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI ULUSAL PARKI 

Denizi, ormanları, kıyısı, esaslı tarihiyle adeta Trakya’nın gizli cevheri olLahza İğneada Longoz Ormanları Parkı, mavi ve yeşilin harmanlandığı doğasıyla ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunuyor. İçerisinde 5 göl, 544 çeşit bitki, 46 Cin canlı, 25 Çeşit sürüngen, 50 Cin göğüslü, 30 çeşit tatlı su balığı, 20 Cin deniz balığı ve 219 çeşit kuş barındırLahza longoz ormanları Kırklareli merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 

İğneada Longoz Ormanları Parkı

Zengin ekosistemiyle daha Evvel hİç görmediğiniz nboyut cinsleriyle karşılaşabileceğiniz bu yer, Özellikle kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılıkla ilgilenenler için biçilmAmel kaftLahza niteliğinde.

İğneada Longoz Ormanları ParkındLahza kareler

Sevdiklerinizle tabiatla İç içe huzTümör dolu vakitler geçirmek ve dinlenmenin tadına varmBeyaz isterseniz mutlbüyük buraya gelmelisiniz. Dilerseniz burada kamp yapabilir ya da kano ile keyifli bir gezintiye de çıkabilirsiniz. 

İğneada Longoz Ormanları ParkındLahza kareler

DUPNİSA MAĞARASI

2003 yılında turizme açılLahza ve Türkiye’de turizme açılLahza birinci mağMesafe olma özelliğini taşıyLahza Dupnisa Mağarası, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sonları içerisinde yer almaktadır. Yekün uzunluğu 3150 metre olLahza mağara, ikinci jeolojik vakitte mermerler içerisinde birbirine bağlı iki katlı ve üç farklı girişe sahip olLahza bir yeraltı sistemini gözler önüne seriyor. 

Dupnisa Mağarası

Neredeyse dört milyon yıldLahza beri oluşum ve gelişimini sürdüren Aka bir yer altı sistemi olLahza Dupnisa Mağarasının üst katını Kuru ve Kız Mağaraları meydanne getirmektedir. 

Dupnisa MağarasındLahza kareler

VİZE KÜÇÜK AYASOFYA KİLİSESİ

Kırklareli’nin Vize ilçesinin Kale Mahallesi’nde yer alLahza Vize Ufak Ayasofya Kilisesi, 6. yüzyılda Jüstinyen Periyodunda kiİdadi olarBeyaz inşa edilmiştir. Uzun bir mühlet kiİdadi olarBeyaz hizmet veren yapı, 15’inci yüzyılın ikinci yarısında cami olarBeyaz kullanılmaya başlanmış ve Gazi SüleymLahza Paşa Camii‘si olarBeyaz anılmıştır. Kareye yakın dikdörtgen bir planda inşa edilen yapı, kubbeyi tutLahza 1.30 – 1.40 santimetre çapında ayaklar ve bunların yanında yer alLahza sütunlarla üç kısım olarBeyaz ayrılmıştır. 

Vize Ufak Ayasofya Kilisesi

KIYIKÖY

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olLahza Kıyıköy, yemyeşVilayet ormanları ve turkuaz rengi sularıyla görenlere huzurun kapılarını aralıyor. Etrafı Natürel sit alanı olarBeyaz korunLahza bu Ufak Kent Özellikle balıkçılık, tabiat fotoğrafçılığı, kuş gözlemciliği ve kamp yapmBeyaz isteyenler için kusursuz bir seçim olabilir. Şayet İstanbul üzere kalabalık kentlerden uzaklaşmBeyaz ve dinlenebileceğiniz bir tatVilayet planı oluşturmBeyaz istiyorsanız mutlbüyük Kıyıköy’e Talih vermelisiniz. 

Kıyıköy

Şayet buraya gelmeyi düşünürseniz mutlbüyük Aya Nikola Manastırı ve Kıyıköy Kalesini ziyaret etmelisiniz. Ayrıyeten Cehennem Şelaleri ve Çamlıköy TabiBeygir Parkı‘na da 30 dakika uzaklıkta yer alLahza Kıyıköy, tahminen de nihayet vakitlerde aradığınız huzurun anahtarı olabilir. 

Kıyıköyden kareler

KIRKLARELİ’NE NasVilayet GİDİLİR?

Şayet İstanbul’dLahza Kırklareli’ne gitmeyi düşünüyorsanız ortalfakBeygir 213,3 kilometrelik bir yolu aşmanız gerekiyor. Otobüs seyahati yapmBeyaz isterseniz yaklaşık 200,00 TL‘ye satın alabileceğiniz otobüs biletiyle 3 saBeygir 33 dakika içerisinde seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. 

KEYİFLİ VAKİTLER GEÇİRMENİZ DİLEĞİYLE!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir