İstanbul’un en güzel esnaf lokantaları nerede? İstanbul’da en âlâ esnaf lokantaları adresleri

Sağlık Kas 04, 2022 Yorum Yok


Lezzetin kesişim kümesi olarak nitelendirilen esnaf lokantaları, her bölüme ve her bütçeye hitap eden yapısıyla İstanbul’da sıklıkla tercih edilen yerlerinin başında geliyor. Türk klasik mutfağından tatlarla karnınızı doyurmak isterseniz sizler için İstanbul’daki en güzel esnaf lokantalarını araştırdık. Pekala İstanbul’da en âlâ esnaf lokantaları hangileri? İstanbul’da en düzgün esnaf lokantası nerede? İşte ayrıntılar…

Metropol bir Belde olan İstanbul’un her köşesi soluk kesen görünümlere ve kültürel zenginliğe konut sahipliği yapıyor. Ağır ve süratli bir atmosferin Yargıç olduğu bu kenti gezerken her damak zevkine hitap eden lezzet duraklarına uğrayarak keyif dolu anlar yaşayabilirsiniz. İster dünya mutfağından Özel tatlar ister ayaküstü atıştırmalıklar ister Türk mutfağının damaklarda iz bırakan lezzetleriyle gününüzü güzelleştirebilirsiniz. Şayet hem doyurucu hem de bütçenizi sarsmayacak yemekleri olan bir yer arıyorsanız köşe başlarında Cömert porsiyonları ve mütevazi fiyatlarıyla pek Fazla kişinin birinci tercihi haline gelen esnaf lokantaları tam da size göre! Gelin, İstanbul’da yer Meydan en güzel esnaf lokantalarını Bir arada adım adım keşfedelim.

KANAAT LOKANTASI

Kanaat Lokantası, Üsküdar’da yaşayanların uğrak noktası haline gelen olağanüstü bir lezzet durağıdır. Yaklaşık 100 yıllık birikimiyle Türk ve Osmanlı Mutfağının birbirinden Özel yemeklerini müşterilerinin beğenisine sunan lokanta, Rumelili bir aile tarafından işletilmektedir. 

Kanaat Lokantası

Camekanın ardından çoban kavurma, patlıcan kebabı ve Özbek Pilavı üzere yemeklere göz atarak dilediğinizden satın alabilirsiniz. Şayet bu lokantaya gelip Yemek yemeyi düşünürseniz; kazandibi tatlısının tadına bakmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Kanaat Lokantası menüsü

Adres: Sultantepe, Selmani Pak Cd No:9, 34674 Üsküdar/İstanbul

HÜNKAR LOKANTASI

Dört jenerasyondur aşçılıkla ilgilenen Erzurumlu Ügümü Ailesi‘ne ilişkin olan Hünkar Lokantası, Fatih‘te yer almaktadır. Ancak Nişantaşı ve Etiler üzere pek Fazla yerde bulunan şubeleriyle müşterilerine her noktadan hizmet vermeyi hedefleyen bir işletme. 1950 yılından beri esaslı tarihiyle müşterilerine hizmet veren lokantada yemekler Ügümü ailesinin ellerinden çıkmaktadır.

Hünkar Lokantası

Bu ailenin tıpkı vakitte Özel bir hikayesinin olması da göze çarpmaktadır. Ügümü Ailesi’nde dedeleri bir vakitler Kazım Karabekir Paşa‘nın aşçılığını yapmıştır. Talip Ügümü; Erzurum’dan İstanbul’a yanlışsız bir lezzet seyahatine çıkmış ve uzun bir müddet kalfa olarak çalıştıktan sonra Hünkar Lokantası’nı açmıştır.

Hünkar Lokantasından kareler

Erzurum kökenlerinin hissedildiği lokantada birebir vakitte hamsili pilav, pastırmalı kuru fasulye ve mantı üzere lezzetlerin de yer aldığını belirtmemiz gerekiyor.

Hünkar Lokantasından kareler

Adres: Harbiye, Mim Kemal Öke Cd. No:21, 34271 Şişli/İstanbul

YANYALI FEHMİ LOKANTASI

Yanyalı Fehmi Lokantası, isminden de anlaşılacağı üzere Yunanistan’ın batısında yer Meydan Yanya’dan göç ederek Türkiye topraklarına gelen Fehmi Sönmezler tarafından açılmıştır. 

Yanyalı Fehmi Lokantası

Kadıköy’de Tarihi Balıkçılar Çarşısı‘nın girişinde yer Meydan lokanta, her öğün sofranıza eşlik edebilecek Varlıklı bir Yemek listesine sahip. Bilhassa Yanyalı Fehmi Lokantası denildiği Vakit akla birinci gelen Yemek “Yanyalı Köfte”dir.

Yanyalı Fehmi Lokantası menüsünden bir tabak

Türk ve Osmanlı Mutfağı’nın kapılarını aralayan lokantanın birebir vakitte Beyoğlu ve Sirkeci’de de şubeleri bulunmaktadır.

Yanyalı Fehmi Lokantası yemekleri

Adres: Osmanağa, Güneşli Bahçe Sk. No:1, 34714 Kadıköy/İstanbul

NATO LOKANTASI

67 yıllık geçmişiyle dikkatleri üzerine çeken Nato lokantası, Türkiye’nin 1952’de NATO’ya girmesinin akabinde açılmıştır. Farklı ismi ve farklı tatlarıyla Karaköy’e gidenlerin birinci tercihi haline gelen Nato Lokantası, her gün değişen menüsüyle her zevke hitap etmektedir. 

Nato lokantası

Nato lokantası denildiğinde akla birinci Karadeniz yöntemi döneri gelse de çorba, kebap ve zeytinyağlı yemekleri de lisanlara destan olmaktadır. 

Nato lokantası yemekleri

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Necatibey Caddesi Karanlık Fırın Sk.no.4 Karaköy, 34425 Beyoğlu/İstanbul

KARDEŞLER LOKANTA

Bir aile işletmesi olarak karşımıza çıkan Kardeşler Lokanta, sıcak ve İçten ortamıyla müşterilerine kapılarını aralamaktadır. İstanbul’un Kemerburgaz semtinde yer Meydan lokanta 1974 yılında kurulmuştur. 

Kardeşler Lokanta

Ciğer sarma ve et döneriyle ünlü olan lokantada ciğer ve ekşili köfte seviyorsanız kesinlikle tatmanızı tavsiye ederim.

Kardeşler Lokantası yemekleri

Adres: Mithatpasa Mahallesi, Istanbul Caddesi, No:48 Kemerburgaz, Eyüp, İstanbul

HAVYORE

Beyoğlu’nda yer Meydan Havyore Lokantası, doğal Karadeniz yemeklerini sofralarınıza taşımak için olağanüstü bir esnaf lokantasıdır. Hamsi tava, hamsili kaygana ve hamsi pilav üzere pek Fazla seçeneği içerisinde barındıran bu lokanta tıpkı vakitte mıhlama, pazı kavurma ve güveçte kuru fasulyesiyle de epey meşhurdur.

Havyore Lokantası

Adres: Hayvore, Kuloğlu Mh., Turnacıbaşı Sok. No:4, 34433 Beyoğlu, İstanbul

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir