Hamilelik Döneminde Beslenme

Sağlık Ağu 14, 2022 Yorum Yok

   Hamilelikte Beslenme Neden Önemlidir ?

 Hamilelik her kadın için çok önemli bir olaydır ve anne adayı olmak kadınlar için çok gurur verici bir şeydir. Bu sebeple kadınlar hamilelik dönemlerinde bebekleri için oldukça dikkatli beslenmektedir. Kadınlar bu dönemde dikkatli beslenmeli, doğru besinler seçerek bu önemli dönemi dikkatli geçirmelidir.

Hamilelik döneminde en önemli husus beslenmedir. Hamilelik durumuna göre düzenli ve sağlıklı beslenmek gereklidir ki, bebek de sağlıklı şekilde dünyaya gelebilsin.

Hamileler Beslenmede Nelerden Uzak Durmalıdır ?

Gebelik sırasında anneler hem kendi için hem de bebeği için yemek yemektedir. Hatta iki misli dikkat etmelidir. Hamilelikten önce abur cubur besinlere düşkünlük, iştah eksikliği gibi durumlar varsa hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez bir uzmandan bu konu ile ilgili yardım almanız gerekmektedir. Çünkü bu gibi durumlar hamilelik sırasında da devam edebilir ve bebeğe zarar verebilir.
Bebeğinizin yaşamsal organları hamileliğin ilk haftalarında oluşmaktadır.

Hamileyken Nasıl Beslenilmelidir ? 

  • Kalsiyum, demir, folik asit gibi vitaminler ve besinleri sıklıkla tüketmek 
    Çok miktarda taze meyve taze sebze ve tahıllı besinler tüketmek
  • Yağsız proteinler ve düşük yağlı süt ve süt ürünleri tüketmek
  • Çok çeşitli beslenmek
  • Günde en az 3 öğün yemek yemek
Gebelik sırasında bir çok gıda tüketilebilir ancak bazıları da size yan eti gösterebilir. Bunun ilk örneği deniz ürünleridir çünkü deniz ürünlerinin içinde yüksek miktarda cıva bulunmaktadır.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir