Hamileler Kilo Alımını Nasıl Azaltabilir ?

Hamilelik Ağu 14, 2022 Yorum Yok

   Kadınların en büyük sorunlarından biri hamilelik süresince alınan kiloları doğumdan sonra vermektir. Alınan kilolar zor verilir ve genelde verilen kilolar ciltte sarkmalara yol açar. Ancak bunu engellemek için hamilelik döneminde beslenmenize dikkat etmeniz hem sizi hamilelikten sonra fazla kilolar konusunda yormaz, hem de bebeğin sağlıklı gelişimini sağlar.

Hamilelik Kiloları İçin Ne Yapılmalıdır ?

 

Beslenme

  • Öncelikle hamilelik döneminde hamur işi ve aşırı tatlı gıdalardan uzak durmalısınız. En azından kontrollü şekilde yemeyi öğrenmelisiniz.
  • Ekmek kullanımını azaltmalısınız. Her öğünde yediğiniz ekmek miktarını azaltmalı, aynı zamanda ekmeği genelde kepek ekmek yönünde tercih etmelisiniz.
  • Ara öğün sayısını azaltmalısınız. Bunun için ana öğünlerde tam doymaya çalışmalısınız. Böylelikle vücudunuz ara öğüne ihtiyaç duymaz.
  •  Yemek seçerken hamur işlerinden uzak durmalı, bunun yerine sebzeye ve protein barındıran ete ağırlık vermelisiniz.

Egzersiz Ve Uyku

  • Hamile olmanız hareket etmenize engel değildir. Bu dönemde de bol bol yürüyüş yapmayı ve spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Ancak sporlarınızı da kontrollü şekilde yapmalı, ağır kaldırmamaya yada bünyenizi aşrı yoracak hareketlerden uzak durmalısınız.
  • Kilo almak ya da vermenin en önemli etkenlerinden birisi uyku düzenidir. Uyku saatlerinizin düzenli olması gereklidir. Eğer uyku düzeninizi oturtursanız kilo vermeniz kolaylaşır, metabolizmanız daha düzenli çalışır ve bu sayede aşırı kilo almazsınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir