DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı? DASK neye göre ödeme yapar? DASK avans ödemesi nedir?

Sağlık Şub 28, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli iki Aka zelzele, binlerce konutun hasar görmesine ve yıkılmasına Sebep oldu. Birçok vatandaş “DASK neye nazaran ödeme yapar?” ve “DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı?” sorularına Karşılık ararken DASK yaptığı açıklamayla bir prensip imza attı. Avans ödeme imkanıyla depremzedelerin gereksinimlerini karşılamayı hedefleyen DASK ile ilgili merak edilen bütün soruların cevabı haberin devamında…

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili yerle bir eden 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzelelerin akabinde bütün Türkiye Yasa boğuldu. Can kayıplarının yaşandığı bölgede yıkılan konutlar birçok insanın evsiz kalmasına da neden oldu. Az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı olmak üzere kategorize edilen binaların aldığı hasarlar değerlendirilirken birtakım vatandaşlar, hasarlı binaların DASK ödemesi alıp almayacağını araştırmaya başladı. Yapılan yeni açıklamaya nazaran; hasar ihbarından inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte sigortalılara avans ödeme verileceği Anlatım edildi. İşte ayrıntılar…

DASK NEDİR? DASK NE İŞE FAYDA?

Zorunlu zelzele sigortasını yapmak ve yönetmek maksadıyla oluşturulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) zelzele, yangın, sel, yer kayması ve tsunami üzere oluşabilecek meselelerden kaynaklı hasarı karşılamak ismine oluşturan bir teminat sistemidir.

DASK AZ HASARLI BİNALARA ÖDEME YAPAR MI?

Depremden Dolayı konutun yıkılması da DASK kapsamına girdiğinden Dolayı birçok şahıs “DASK az hasarlı binalara da ödeme yapar mı?” sorusuna Karşılık arıyor.

DASK az hasarlı binaya ödeme yapar mı?

Resmi siteden yapılan açıklamaya göre DASK, sadece zelzele ve zelzeleye bağlı olarak meydana gelen maddi hasarlar için ödeme yapmaktadır. Bu ödemenin gerçekleştirilebilmesi için binanın tamamının ya da bir kısmının ziyan görmüş olması kaidesi aranmaktadır. 

DASK

Öte yandan meskende ziyan gören ak eşya, mobilya, avize üzere taşınabilir mal ve eşyaların kaybı DASK tarafından karşılanmamaktadır. Ayrıyeten yıkıntı kaldırma masrafları ve mevt tazminatı üzere sonuçlar da DASK kapsamında yer almıyor.

Zorunlu zelzele sigortası

DASK AVANS ÖDEME VERİYOR MU?

Kuruluşundan bu yana ödediği tazminat fiyatına 23 gün içinde ulaşan Doğal Afet Sigortaları Kurumu yaptığı nihayet açıklamada “Yıkık ve acil yıkılacak binalara öncelik vererek yürüttüğümüz ödeme süreçlerimizde, ağır ve orta hasarlı binalarda açılmış hasar evrakları için sigortalılarımız DASK’tan avans ödeme talebinde bulunabilecek” sözlerine yer verdi.

Dask avans ödeme yapacak

DASK’TAN AVANS ÖDEME TALEP EDİLEBİLECEK

Konu hakkında merak edilen ayrıntıları vatandaşlarla paylaşan DASK Teknik İşleticisi Türk Reasürans genel Müdürü Selva Eren, DASK web sitesi üzerinden avans ödemesi talep edebileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Her Vakit söylediğimiz üzere bu süreçte en Temel hedefimiz bölgedeki bütün sigortalılarımıza en süratli halde fayda sağlamak. Yıkık ve acil yıkılacak binalara öncelik vererek yürüttüğümüz ödeme süreçlerimizde, ağır ve orta hasarlı binalarda açılmış hasar belgeleri için sigortalılarımız DASK’tan avans ödeme talebinde bulunabilecek. Bu kapsamda yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için sigorta bedelinin yüzde 20’si, orta hasarlı binalar için ise sigorta bedelinin yüzde 10’u sigortalılarımıza avans olarak ödenecek. Gayemiz hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte vatandaşlarımıza maddi teminat sağlayarak yaralarını sarmaya birinci andan itibaren takviye olmak.”

DASKtan avans ödeme açıklaması

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat Kurtaran Davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir