“Beyaz Orkide” müziğinde oburunun sesini kullanan Banu Alkan mahpusa girebilir!

Sağlık Kas 04, 2022 Yorum Yok


Şarkıcı Nicole Peachey, Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden Banu Alkan’ın yıllar Evvel seslendiği “Beyaz Orkide” isimli kesimin nakaratındaki sesin kendisine ilişkin olduğunu ileri sürerek soluğu mahkemede aldı. Eksperden gelen rapora nazaran müziğin nakarat kısmında sesin Banu Alkan’a ilişkin olmadığı Anlatım edildi. Öbür birinin sesini müsaadesiz kullanan Alkan’a 5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Bir periyoda hoşluğuyla damga vuran Banu Alkan, nihayet dönemlerde Hollanda’da yaşayan Amel insanı Kemal Yıldız ile evleneceğine dair çıkan haberlerle gündemden düşmüyor. Tekrar aşka yeşil Fer yakan 64 yaşındaki Alkan, Özel hayatında memnunluğu bulsa da Uğraş hayatında başı kaygıdan kurtulmuyor. 

Banu Alkan

Şarkıcı Nicelo Peachey (Nicole Rona), Alkan’ın yıllar Evvel çıkardığı “Beyaz Orkide” kesiminin nakaratında kendi sesinin müsaadesiz bir halde kullanıldığını ileri sürerek Ünlü sanatkara dava açtı. 9 Yıl Evvel Deneyim ses okuması yaptığını fakat bu kaydın üzerine ‘izni olmadan’ Banu Alkan tarafından okuma yapıldığını sav eden Peachey, bu müziğin “Beyaz Orkide” olduğunu Anlatım etti. 

Banu Alkan ak Orkide müziğinde diğerinin sesini müsaadesiz kullandı

“KENDİ SESİYMİŞ ÜZERE PLAYBACK YAPMAKTADIR”

Peachey’in avukatı İlyas Geyik, savcılığa verdiği dilekçede şu sözleri kullandı:

“Kamuoyunca ‘Afrodit’ lakabıyla, sinemada ise Banu Alkan ismiyle bilinen maruf sanatçı konserlerde, televizyon kanallarında ve Özel gecelerde söylediği yapıtta nakarat ve Özel okuma kısmı müvekkilime ilişkin sesi müsaadesiz olarak kullanarak kendi sesiymiş üzere seslendirmekte ve playback yapmaktadır”

SESİN BANU ALKAN’A İLİŞKİN OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI!

Şikayetin üzerine başlatılan soruşturma sonucunda uzman, ‘Beyaz Orkide’ şarkısının, “Beyaz ak orkidem, Çılgın miyim güya ben, aşkından Alaz alev yanıyorum orkidem” kelamlarının nakarat kısmındaki sesin Banu Alkan’a ilişkin olmadığını Anlatım etti. Fakat raporda Laf konusu sesin müştekiye ilişkin olup olmadığının ispat edilmesi için müşteki tarafından yapılan ses kaydına gereksinim olduğu bilgisi yer aldı. Kendisine ilişkin olmayan bir sesi kullanan Alkan’a ‘manevi yahut mali haklara tecavüz’ suçundan 5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Banu Alkana dava açıldı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

CZN Burak pastadan Togg aracı yaptı! Gündeme damgasını vurdu

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir