Baki İlhan’dan İsveç’teki provokasyona tepki!

Sağlık Oca 25, 2023 Yorum Yok

İsveç’te Kuran-ı Kerim’in yakılmasının akabinde reaksiyonlar çığ üzere büyümeye devam ediyor. Sanat topluluğundan bir reaksiyonda oyuncu ve senarist Baki İlhan’dan geldi. İlhan, “Çirkin bir provokasyon, kirli bir tertip, alçaklık” formunda yorumunu dillendirdi.

Aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakması kısa müddette reaksiyon topladı. İsveç ile Türkiye ortasında yaşanan bu gerginlik yeni bir evreye taşınmış oldu. Bu skandal taarruza yanıt sanat topluluğundan da süratli bir halde reaksiyon gördü. Aksiyon sineması Adanış kutsal Arbede sinemasıyla ismini duyuran oyuncu, senarist Baki İlhan’da sanat topluluğundan reaksiyon gösterenler ortasında yerini aldı.

Haber7’nin sorularını yanıtlayan senarist, olaya sanat topluluğunun sessiz kalmayacağını söyledi. İlhan, “Sanatçı hakkaniyetten yana taraf olmalıdır. Gerçeği savunmalı, hoş olanı yaymalı, uygunluktan beslenmelidir. Kıymetlerimiz etrafında birlik olmak zorundayız”  tabirlerini kullandı.

Baki İlhan

“DEĞERLERİMİZİN ETRAFINDA BİRLİK OLMALIYIZ”

İsveç’te yaşanan nihayet süreç hakkında sanatkarların sessiz kalmasını neye bağlıyorsunuz? sorusu üzerine şu cevabı verdi: “Değil sanatçı, bu ülkenin hiçbir evladı, bu milletin hiçbir bireyi, bu mevzuya duyarsız kalmaz, kalamaz. Elbet onlarda da hususa dair bir duruş, bir Fikir öfkesi oluşmuştur. Kiminin az, kiminin çok, onu bilemem, fakat kesinlikle yüreklerinde bir sızı, bir tiksinme oluşmuştur… Sessiz kalmak kısmına gelince, bunu insanlara Anlatım etmek, yazmak çizmek, her şeyin Fazla kaygan olduğu bu türlü bir yerde kolay değil

Ne için kolay değil? İş, güç, para, network hepsi birbiriyle bağlantılı şeyler. Dünyevi korkular meslek vs üzere istikrarlar var. bütün bunları bir kenara itip, dehşetlerini ve korkularını yok sayarak delikanlı bir şeklide bangır bangır lafını söylemek, her babayiğidin harcı değildir. Bunun için sağlam ve sarsılmaz bir iman, tıpkı vakitte tevekkül ehli olmak gerek. Bunlarda İlah katında Ulu makamlardır. çok çalışıp elde edilecek makamlardır. O denli herkes de parasız bulunmaz. Diyelim ki birilerinde Mevcut bu faziletler ve çıktı açıklamasını yaptı. Pekala ona Bedel veren Mevcut mı? O da başka bir mevzu.. değer takdir hissimiz Fazla yaralanmış bizim. Daha Aka problemlerimiz Mevcut yani..  

Biz her şeye Karşın kıymetlerimiz etrafında birlik olmak zorundayız.  Gerekirse bedel ödemeye Amade olmalıyız. Bize yakışan budur.” 

 Kur’an-ı Kerim’in yakılması hakkında siz neler söylemek istersiniz? sorusu üzerine İzah yapan senarist, fikirlerini şu formda Anlatım etti: 

“Vallahi ben Fazla şeyler söylerimde… Ayıp olur artık. Aldığım aile terbiyesine ve temsil ettiğim bedellere yakışmaz. Ancak şu da bir gerçek,  yakışır halde söylemek de benim içimi soğutmuyor.  Şöyle yapalım, okuyucunun Düş gücüne havale edeyim ben bu durumu.. Yani akıllarına ne geliyorsa, hepsi iç söylemiş olayım, bir de ek olarak  yer yüzünün en incitici, en aşağılayıcı kelamlarını o namussuz melun alçaklara söylemiş olayım. Bakın bunları hakaret saymıyorum. Hakaretleri okuyucunun engin jargonuna havale ettim.. neden hakaret ediyorsun, mantıklı makul bir fikrin yok mu? O nu söylesene derseniz? Bunun ideolojisi yapılmaz! Bunun ispatına kalkışılmaz! Bunu yapmak onursuzluk haysiyetsizlik olur. Din, namus ve vatan müdafaası  kutsal bir iştir. Bunlara atak bana nazaran Cenk gerektirir. 

Bugün Müslümanları nefret objesi haline getirmeye çalışanlara da kıymetlerimize saldıranlara  karşı da Biricik kelam, Biricik Yürek olmak zorundayız. Avrupa’da yalnızca çok sağcı partiler değil,  birçok anne akım parti bile İslam’ı maksat alırken durup bekleyemeyiz. Hem ırkçı, faşist, tezlerini her platformda çürütmeliyiz hem de akınlarını fikirlerimizle bertaraf etmeliyiz. Yapılan yakışıksız bir provokasyondur, nahoş bir tertiptir, alçaklıktır.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir