Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne Sağlığı
 4. »
 5. Strep A nedir? Strep A belirtileri nelerdir? Can almaya devam ediyor:3 yaşındaki Aras Sönmez…

Strep A nedir? Strep A belirtileri nelerdir? Can almaya devam ediyor:3 yaşındaki Aras Sönmez…

admin admin - - 4 dk okuma süresi
39 0

Strep A virüsü İngiltere’de görülmeye başlayan ve global bir Problem olmasından korkulan enfeksiyon hastalığı giderek yaygınlaşmaya başladı. Toplamda 11 çocuğun ömrünün yitirilmesine Sebep olan Strep A bakterisi ise merak konusu oldu. Pekala Strep A nedir? Strep A belirtileri nelerdir?

Son periyotların sıklıkla araştırılan ve çocuklarda görülme mümkünlüğünün arttığı strep A virüsü merak konusu oldu. İngiltere’de duyulmaya başlayan ve panik eden salgın hakkında şimdiki bilgiler gelmeye devam ediyor. Ciltte yahut boğazda yaygın olarak görülmeye başlayan bakteriler; boğaz ağrısı, yumuşak doku enfeksiyonları olarak kendini göstermektedir. temel olarak Ufak çocukları etkilese de bebek ve yaşlılarda da gözükmektedir. Türkiye’de de Strep A bakterisi kaynaklı vefatın gerçekleşmesi paniğe yol açtı. 3 yaşındaki Aras Sönmez bu bakteri yüzünden hayatını kaybetti. Herkesin etkilendiği strep A enfeksiyonu ne Cin hastalıklara neden olduğu ve enfeksiyonunun nasıl önleneceği merak konusu oldu. Pekala Strep A nedir? Strep A enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Strep a nedir belirtileri nelerdir

STREP A NEDİR?

Boğazın arka kısımlarını etkileyen bakteriyel bir enfeksiyon olan strep “A kümesi Streptokok” (GAS) olarak bilinmektedir. Makul periyotlarda ağır olarak görülmeye başlayan strep boğaz olaylarının birden fazla Ufak çocuklarda görülürken yetişkinlerde enfekte olma durumu görülmektedir. Strep bakterisi bir şahsa yakından, dolaylı ya da temas yoluyla geçmektedir. Bedene giren strep bakterisi birinci öncelik olarak boğaz kısımlarının gerisini etkileyerek boğazdaki bademcikleri enfekte eder ve iltihaplanmaya yol açar. Öksürük, hapşırma üzere esnalarda Ufak hava damlacıklarının etrafa yayılmasıyla bakteri dışarıya atılır. Bu nedenle strep hastalığı hayli bulaşıcı bir hastalıktır.

strep a çocuklarda görülme mümkünlüğü yüksek

STREP A BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bakteriler birinci olarak boğazda görülmeye başlanır. Cilt üzerinde de belirtiler gösteren strep a bakterisini rastgele bir belirti göstermeden de taşıyabilirler. Hastalığın bedende göstermeye başladığı semptomlar ise şunları içerir:

 • Boğaz ağrısı
 • Ağrılı yutkunma
 • Baş ağrısı
 • Vücudun öbür kısımlarında meydana gelen dökülme
 • Kusma ya da mide bulantısı
 • Ateşlenme
 • Bademcilerin kızarması ve şişmesinin meydana gelmesi
 • Kas ağrıları
 • Yorgunluk
 • Ciltte meydana gelen Kırmızı benekler ve yaralar 

Boğaz ağrısı ve kızarıklık strep a nın belirtileri

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir