Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. 2023 pasaportsuz kimlikle gidilebilen ülkeler hangileridir? Mısır’a vizesiz dönem başladı

2023 pasaportsuz kimlikle gidilebilen ülkeler hangileridir? Mısır’a vizesiz dönem başladı

admin admin - - 7 dk okuma süresi
12 0

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Salih Mesut Şen, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla Mısır’ın Türk vatandaşlarına kapıdan vize alma uygulaması başlattığını duyurdu. Bu paylaşımla birlikte Mısır’a gitmek isteyen vatandaşlar arama motorlarında araştırma yapmaya başladı. Pekala pasaportsuz ve vizesiz gidilebilecek ülkeler hangileridir? 2023 kimlikle hangi ülkelere gidilir? İşte karşılıklar…

Dünyanın dört bir yanı eşsiz doğal hoşluklar ve Güçlü kültürel dokulara kucak açıyor. Her mevsim gezilip görülmesi gereken binlerce yer ortasından şahsî zevklerimize ve bütçemize Müsait seyahat rotaları oluşturabiliriz. Şayet Yurt içi seyahatler yerine Öbür ülkeleri keşfetmek istiyorsanız öncesinde yapmanız gereken birtakım hazırlıklar var. Yurtdışına çıkmak için kesinlikle yapılması gereken vize ve pasaport süreçleri Bazen Vakit yorucu olabiliyor. Bu süreçlerle uğraşmadan hoş bir tatil yapmak isterseniz sadece kimlikle giriş yapabileceğiniz ülkeleri sizler için derledik. Gelin, sadece kimlikle gidebileceğiniz ülkeleri Birlikte öğrenelim.

VİZESİZ VE PASAPORTSUZ KİMLİKLE HANGİ ÜLKELERE GİDİLEBİLİR?

Aileniz ve sevdiklerinizle Yurt dışında hoş bir seyahat rotası oluşturmak isterseniz sırf kimliğinizle kolay bir formda gidebileceğiniz ülkelere göz atabilirsiniz. Türkiye’den vize ve pasaport olmadan gidilebilecek toplamda 7 ülke bulunmaktadır. Bunlar; Bosna Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna,  Moldova ve Sırbistan’dır. Öte yandan Mısır’dan da Türk vatandaşlarına müjdeli bir haber geldi.

MISIR’DAN TÜRK VATANDAŞLARINA MÜJDELİ HABER!

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Salih Mesut Şen, toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunarak “Vatandaşlarımız Mısır’a evvelce vize almadan girebilecekler. Güzel olsun.” tabirlerini kullandı. Büyükelçi Şen, paylaşımında hususa ait ayrıntılara yer vermezken Mısır’dan şimdi resmi bir İzah yapılmadı. 

Mısır

Bunun yanı Dizi Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkeler seyahat severler tarafından sık sık araştırılıyor. İşte Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler…

BOSNA HERSEK

1463 yılında Fatih Sultan Mehmed‘in Osmanlı topraklarına kattığı Bosna Hersek, 400 yılı aşkın bir müddet Türk kültürünün Varlıklı dokusuyla harmanlanmıştır. Balkanların en beğenilen tatil rotalarından birini oluşturan Bosna Hersek, Saraybosna ve Mostar kentleriyle ön plana çıkıyor. İhtişamlı tarihi ve göz kamaştıran kültürüyle görenleri kendine hayran bırakan Bosna Hersek’te kesinlikle görmeniz gereken yerler ortasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Mostar Köprüsü, Saraybosna Katedrali, Miljacka Irmağı, Umut Tüneli,Umut Tüneli ve Blagaj (Alperenler) Tekkesi üzere noktalar yer almalı. 

Bosna Hersek

SIRBİSTAN

Geçtiğimiz aylarda Sırbistan Hükümeti, Türkiye ve Sırbistan vatandaşlarının, iki ülke ortasındaki geçişlerde sırf kimlik kullanmasının kâfi olacağını açıkladı. Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, yaptığı açıklamada yasal düzenlemenin tamamlanmasıyla  birlikte geriye sırf protokol imzalanması kaldığını ve bunun da kısa müddet içinde tamamlanacağını açıkladı. Böylelikle Avrupa’nın en Özel ülkelerinden biri olan Sırbistan tatil rotalarının vazgeçilmezi haline geldi.

Sırbistan

AZERBAYCAN

Türk kültürünün derin bağlarını yakından hissedebileceğimiz Azerbaycan, vize ve pasaport kuralı olmadan gidebileceğimiz en hoş ülkelerin başında geliyor. İhtimamla hazırlanmış bavulunuzu ve yeni tip çipli TC kimlik kartı ile Öbür hiçbir şeye muhtaçlık duymadan Azerbaycan’a gidebilirsiniz.

Azerbaycan

90 gün kalış periyodik vizesiz turistik yapabileceğiniz ülkeye Türkiye’den uçtuğunuzda bu koşulun geçerli olduğunu unutmayın. diğer ülkelerden direkt uçuşlarda kesinlikle pasaportunuzun yanınızda olması gerekiyor.

Azerbaycandan kareler

GÜRCİSTAN 

Türkiye’nin komşu ülkelerinden Gürcistan, her Yıl binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralıyor. Tarihi yapıları ve göz Müşteri doğasıyla dikkat çeken Gürcistan’a vize ve pasaporta gereksinim duymadan gidebilirsiniz.

Gürcistan

Önceden pasaportsuz 90 gün kalınabilen ülkede artık vize ve pasaport olmadan 1 yıla kadar kalabilmek de mümkün. Türkiye’ye yakın olması sebebiyle pek Fazla kişinin seyahat rehberinde üst sıralarda yer Meydan ülkeye giriş yapmak için yalnızca yeni tip çipli TC kimlik kartına sahip olmanız gerekiyor.

Gürcistandan manzaralar

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Dünyanın en dikkat çeken ada ülkelerinden biri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sırf kimlikle seyahat edilebilecek rotalar ortasında yer alıyor. En Çok 30 güne kadar konaklama imkanı sunan Kıbrıs’ta daha Çok kalmak isterseniz pasaport kullanarak bu süreyi 90 güne uzatabilirsiniz. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

UKRAYNA

2017’den itibaren pasaport ve vize olmadan gidilebilen Ukrayna, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğraya destinasyonlardan birine dönüştü. 180 gün içerisinde 90 güne kadar giriş müsaadesi veren Ukrayna’ya yalnızca yeni tip çipli TC kimlik kartıyla gidebilirsiniz.

Ukrayna

MOLDOVA

2019 yılının Şubat ayından beri vizesiz ve pasaportsuz seyahat hakkı tanıyan Moldova, şark Avrupa’ya seyahat yapmak isteyenler için olağanüstü bir fırsat tanıyor. 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalma imkanı tanıyan ülkede sakin ve huzur dolu bir tatil yapabilirsiniz. 

Moldova

Özellikle kış aylarında dingin bir atmosfere kucak açan Moldova’ya kimliğinizle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Moldovadan kareler

İYİ TATİLLER!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir