Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. 2023 Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasını kim kazandı? Yarışmanın birincisi…

2023 Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasını kim kazandı? Yarışmanın birincisi…

admin admin - - 6 dk okuma süresi
12 0

17 Nisan 2023 Pazartesi günü Kadir gecesinde Kur’an-ı Kerim’i Hoş Okuma Yarışı’nın 7. dönem birincisi belirli oldu. Aka final Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yapıldı. 2023 Kur’an ı Kerim okuma müsabakasını kim kazandı? soruları ise merak konusu oldu. İşte TRT tarafından düzenlenen Kur’an ı Kerim okuma müsabakasının birincisi…

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

TRT 1 ekranlarında ilgiyle izlenen Ramazan ayına Özel düzenlenen “Kur’an-ı Kerim’i Hoş Okuma Yarışı’nın Aka finali Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim’i Hoş Okuma Yarışı Finali hafta birincileri Kadir Gecesi’nde Kur’an ziyafeti yaşattı. “2023 Kur’an-ı Kerim’i Hoş Okuma Yarışı Finali birincisi kim oldu?” soruları ise merak konusu oldu.

Ramazan ayında Kuran-ı Kerim-i okumalarıyla gönülleri dolduran, TRT 1’in beğenilen programı ‘Kur’an-ı Kerim’i Hoş Okuma Yarışması’ 23 Mart’ta izleyicisiyle buluşmuştu.  17 Nisan 2023’te yapılan final programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, TRT Yönetim Heyeti Lideri Prof. Dr. Ahmet Albayrak ve TRT genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı yarışmacıların heyecanına ortak oldu.

Muhammed Saka

YARIŞMANIN BİRİNCİSİ HAFIZ MUHAMMED LATİFE OLDU

Yeni yarışmacılar ve yeni dekoruyla ekranlara gelen programın sunuculuğunu Mustafa Cihat üstlenirken heyet koltuğunda ise  Dr. Mehmet Ali Sarı, Osman Egin, Hafız Osman Şahin ve Halil Necipoğlu üzere Değerli isimler yer aldı. “Kur’an-ı Kerim’i Hoş Okuma Yarışması” 7’inci döneminin birincisi Hafız Muhammed Latife, ikincisi Ercan Efiloğlu, üçüncüsü ise Okan Sağdıç oldu. Dereceye girenler mükafatlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldı. 

Kur

CUMHUR LİDERİ ERDOĞANDAN MANALI KONUŞMA

Final programına katılarak yarışmacıların heyecanına ortak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarışa katılan bütün yarışmacıları kutlayarak, emek ve çabaları için heyet üyelerini de kutlama etti. Nerede bir Kur’an sesi, ezan sesi, tekbir sesi varsa orada rahmet, rahmet, Muştu ve ferah olduğunu lisana getiren Erdoğan, “Lafzı ve manasıyla Kur’an-ı Kerim ile bağı kesilen Müslüman, kalbi çalışmayan bir vücut üzeredir. öteki Tüm hasletleri manasını kaybeder. Yaşayan ölüler durumuna düşmemek için Mübarek kitabımızı hem en hoş kıraatle okumak hem manası üzerinde tefekkür etmek hem de hayatımızı Kur’an ile süslemek mecburiyetindeyiz. Bu Yıl yedincisi düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Hoş Okuma Yarışı’nın dinleyicilerin ruhunda işte bu türlü iyi bir tesire yol açtığına inanıyorum. Ülkemizin dört bir yanında, milyonlarca insanımızın gönlünü bu Karşılaşma vesilesiyle Kur’an-ı Kerim’in sıcaklığıyla ısıtan karilerimize, şahsım, milletim ismine teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Kur

“30 LİSANDA KUR’AN-I KERİM BASTIRIM TÜM DÜNYAYA ULAŞTIRIYORUZ”

Sözlerinin devamında hadislerden Örnek vererek Kur’an-ı Kerim’in kıymetinden bahseden Erdoğan, şöyle devam etti: “Biz kullara düşen misyon Kur’an’ı öğrenmektir, okumaktır, anlamaktır, buyruklarını yerine getirmektir”
“Allahü Teala, ‘Şüphesiz Kur’an’ı biz indirdik. Elbette onu Tekrar biz koruyacağız’ buyuruyor.” 

“Biz kullarına düşen vazife, Allahü Teala’nın korunması altındaki Kur’an’ı öğrenmektir, okumaktır, anlamaktır, buyruklarını yerine getirmektir. Peygamber Efendimiz, ‘Sizin en iyiniz, Kuran’ı öğrenen ve öğretendir.’ Hadis-i Şerifiyle bu hakikate işaret ediyor. Türkiye Diyanet Vakfımız bu anlayışla, her ramazanda olduğu üzere bu Yıl da ‘Hediyen Kur’an Olsun’ kampanyası kapsamında 30 lisanda Kur’an-ı Kerim bastırıp, bütün dünyaya ulaştırıyor. Vatandaşlarımızın bugüne kadar vakfımıza bağış yaparak, basımına katkıda bulunduğu 2 milyon Kur’an-ı Kerim’i 85 ülkeye hamdolsun Diyanet Teşkilatımız gönderdi. İslam dünyasındaki kentlerin silüetinin ayrılmaz bir modülü olan mescitlerimiz, minarelerinden yükselen ezanlar, içinde kılınan namazlar ve okunan Kur’an-ı Kerimlerle adeta bu işe bir zenginlik kazandırdılar.” dedi. 

Kur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarışın kutsal ayda gerçekleştirilmesinin de Değerli olduğunun altını çizdi. “Milletimizin kalbinde ebediyen mutena bir yerde bulunan Kur’an-ı Kerim muhabbeti ramazan ayında gecesi başka, gündüzü başka bir ziyafete dönüşmektedir.” diyen Erdoğan, yarışın finaline kadar olan süreçte TRT ekranları başındaki vatandaşların bu hoşluğu doyasıya yaşadıklarını bildirdi

Erdoğan, “Camilerinin Çabucak tamamında yapılan mukabeleler, hafızlık kurslarındaki evlatlarımızın gerçekleştirdikleri hatimler de ramazanın farklı bir zenginliğidir. temel olan bu hoş iklimde doldurduğumuz manevi heybemizi yılın öteki ayları boyunca da eksiltmemektir.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir