Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. “Takma diş” sayesinde depremde hayatta kaldılar! İkinci depremde herkesi şoke eden detay

“Takma diş” sayesinde depremde hayatta kaldılar! İkinci depremde herkesi şoke eden detay

admin admin - - 4 dk okuma süresi
26 0

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve asrın felaketi olarak isimlendirilen Kahramanmaraş ve 10 vilayetimizde meydana gelen zelzele sonrası birçok şahıs hayatını kaybetti. Malatya’da birinci sarsıntıya yakalanan Köşker ailesi takma dişler sayesinde 2.depremde yıkıntı altında kalmaktan kurtuldu. İşte, sarsıntıya yakalanan Köşker ailesi ile ilgili dikkat çeken takma diş ayrıntısı…

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Marmara sarsıntısında meskenleri ağır hasar gören ve İstanbul’dan Malatya’ya taşınan Köşker ailesi, 6 Şubat’taki ikinci zelzelede yıkıntı altında kalmaktan nihayet anda kurtuldu. Yeşilyurt ilçesine bağlı Özalper Mahallesi’nde 5 katlı binanın 4’üncü katında yaşayan Ahmet Köşker, eşi Yüksel, kızları Esra ve Seda Köşker ile birinci sarsıntıya uyurken yakalandı.

Uyanarak ailesiyle dışarı çıkan Ahmet Köşker, Öbür bir mahallede yaşayan 85 yaşındaki babası Abdurrahman Köşker’i almaya gitti. Babasını Meydan Ahmet Köşker ile ailesi, öğlen saatlerinde konutlarına girmeye karar verdikleri sırada Abdurrahman Köşker, takma dişlerini meskeninde unuttuğunu söyledi.

Köşker ailesi, bunun üzerine Abdurrahman Köşker’in takma dişlerini almaya gittikleri sırada ikinci sarsıntıya konutlarının önünde yakalandı.

İkinci zelzelede Köşker ailesinin yaşadıkları yapı çöktü.

BABASI TAKMA DİŞLERİNİ UNUTTUĞU İÇİN BİNAYA GİRMEMİŞLER

Ahmet Köşker, kaldıkları binanın sağlam olduğunu sandıklarını, sarsıntıda yıkılacağını hiç ummadıklarını söyledi.

Depremin Fazla şiddetli olduğunu, bu sırada çocuklarını muhafazaya çalıştığını belirten Köşker, ikinci zelzelede yıkılan binada komşularından 6 kişinin yıkıntı altında kalarak hayatını kaybettiğini lisana getirdi.

Kendilerinin de yıkıntı altında kalmaktan nihayet anda kurtulduklarını Anlatım eden Köşker, o anları şöyle anlattı:

“Babamı konutundan alarak öğlen saatlerinde buraya döndük. Hava Fazla soğuk olduğu için konuta girecektik. Bu sırada babam takma dişlerinin olmadığını söyledi. Babam, ‘Ben bu türlü Yemek yiyemem, dişlerimi meskenden alıp gelelim’ dedi. Konuta girmekten vazgeçip dişleri almaya gitmek için binadan 100 metre ayrıldıktan sonra ikinci zelzeleye yakalandık. Bu sırada binamız yıkıldı. Bizi babam kurtardı. Şayet o dişlerini unutmamış olsaydı binaya girmiş olacaktık.”

AİLE, MARMARA ZELZELESİNDEN SONRA MALATYA’YA TAŞINMIŞ

Köşker, 1999 yılındaki Marmara zelzelesi sırasında İstanbul’da yaşadıklarını, meskeni ağır hasarlı olduğu için ailesini alarak memleketi Malatya’ya taşındıklarını lisana getirdi.

Hem Marmara hem de Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan kurtuldukları için şanslı olduklarını belirten Köşker, artık Öbür bir kente taşınıp yeni bir hayat kurmanın planlarını yaptıklarını söyledi.

Deprem bölgesi olmayan vilayetleri tercih etmek istediklerine işaret eden Köşker, “Biri inşaat mühendisi, Öteki sanayi mühendisi olan kızlarım için yeni bir düzey kuracağım. Ben emekliyim. Kısa mühlet içerisinde Öbür vilayette yeni bir hayat kurmak için Uğraş göstereceğim” dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir