Seboreik dermatit belirtileri neler ve kimlerde görülür? Hastalığı tetikleyen besinler

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Günümüzde sıklıkla rastlanan ve nedensiz bir formda ortaya çıkan kırmızı kabartıların seboreik dermatit isimli bir cilt hastalık olduğunu biliyor muydunuz? Çabucak çabucak herkesin yaşama ihtimali olan seboreik dermatit hastalığı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala seboreik dermatit belirtileri neler ve kimlerde görülür? Hastalığı tetikleyen besinler nelerdir? Bilhassa saç derisinde görülen ve kişinin hem psikolojisini hem de dış görünüşünü olumsuz etkileyen bu hastalığa dair her şey haberin ayrıntısında…

Yorgunluk, gerilim, androjenler, mikroanjiopatik, vasiküler bozukluklar, sistemsiz beslenme, alerjik yiyecekler  ve değişen hava durumuna bağlı ortaya çıkan kökeni ve şiddeti kişinin bağışıklığına bağlı değişen seboreik dermatit rahatsızlığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yağlı egzama olarak da bilinen seboreik dermatit hastalığı muhakkak periyotlarda kendini tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Ortaya çıkan deforme hücrelerin yayılma ya da bulaşma üzere tesirleri yoktur. Sebase gland yağ hücrelerinin ağır çalışması olarak yüzeye çıkardığı hasar seboreik dermatittir. Yoğunluk olarak saç derisi, yüzün T bölgesinde, sırt ve göğüs ortasında görülmektedir. Yapılan araştırmalarda yağ hücrelerinin neden olduğu hasar C cinsi bir mantara sebebiyet vermektedir. Lakin bu çabucak hemen her insanın yaşayabileceği bir durumdur. Hastalığın önemli boyuta ulaşması ise kişinin cilt ve bağışıklık hassasiyetidir. Her yaş grubununda görülen bu rahatsızlık erkeklere oranla bayanlarda daha sık görülür. Kıl köklerini etkilediğinden sakal, kaş yad a saç tabanlarında de görülür. 

SEBOREİK DERMATİT BELİRTİLER NELERDİR?

Bu hastalık sıklıkla saç derisi, saç çizgisi, kaşlar, kaşların içerisi, kulaklar ve göğüs bölgelerinde ortaya çıkar.  Kırmızı ve döküntülü lekeler halinde görülen ve ömür kalitesini estetik hoşluğu bozar. Hastalık bulaşıcı değildir fakat bedenin bir kısmını kaplayacak halde görülebilir. Kişinin bağışıklığına bağlı görülen bu hastalık topikal krem ve haplarla yatıştırılabilir. 

SEBOREİK DERMATİT TEDAVİSİ

Vücuttaki sebum ölçüsü denetim altına alınır. Dermatologlar çoklukla bu lekelerin yakıcı özelliğini azaltıcı ilaçları da ek olarak verir. Bu periyotta su ölçüsüne dikkat edilmelidir. Kurumaya meyilli olan cilt katmanı leke bırakmaz lakin uzun periyodik rahatsız edici kaşıntılara neden olur. 

HASTALIĞIN TETİKLEYEN BESİNLER

Yumurta, deniz eserleri, çikolata, mısır, çilek, domates, turunçgiller, buğday, soda, süt ve süt eserleri üzere besinler alerjik tepkiye meyilli olduklarından bu hastalığı olan şahısların tüketmemesi gerekir.

SEBOREİK DERMATİT HASTALIĞINA ÂLÂ GELEN DOĞAL YOLLAR

Defne sabunu içerdiği unsurlar sayesinde mantara ve egzamaya neden olan kızarıklıkların yatıştırılmasını sağlar. Kızarıklıkların çıktığı bölgelere defne sabununu sürünüz 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayınız. 

Hindistan cevizi yağı ve limon cildinizi bakterilerden arındırmaya yardımcı olabilir. İki yemek kaşığı limon suyu 6 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırınız. Bu karışımı lekelerin olduğu bölgelere uygulayınız 10 dakika bekledikten sonra ılık su ve masaj yardımı ile durulayınız.

Malik asit içeren elma sirkesi mantar ve bakterilerle savaşmada epeyce tesirlidir. Kızarıklığın olduğu bölgeye masaj yaparak elma sirkesini uygulayınız 15 dakika sonra soğuk su ile durulayınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir