Kara ceviz yararları nelerdir? Kara cevizin perdelerini kaynatıp içerseniz…

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Bilimsel ismi “Juglans nigra” olan kara cevizin ne olduğunu biliyor musunuz? Pekala kara cevizin yararları nelerdir? Kara ceviz hangi hastalıklara yeterli gelir? Bildiğiniz cevizden daha tesirli olan kara ceviz hakkından bilinmeyenleri sizler için derledik. Kara cevizin perdelerini kaynatıp içildiğinde bağırsak parazitlerini bitirir. Sindirimi ve metabolizmayı düzenler. Haberin ayrıntısında kara cevize dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

Amerika kıtasında yetişen kara ceviz ağaçları ekseriyetle kereste endüstrinde kullanılır. Olağan cevize nazaran daha sert ve kaliteli olan kara ceviz başta Amerika olmak üzere Avrupa’da da şekerli yiyecekler, dondurma ve yemeklerde kullanılır. Kara cevizin içerisinde az ölçüde meyve bulunur. Bu yüzden epey kıymetlidir. Birebir vakitte olağan cevize nazaran yağ asitleri ve protein epeyce zengindir. Kara cevizin içeriğinde et az olmasına karşın içindeki perdeler kaynatılıp tüketilebiliyor. Bilhassa bağırsak parazitlerini temizlemede yarar sağlayan bu metot yüzyıllar boyunca alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanıldı. kaynatılan bu su güçlü antioksidan olduğundan yaraların güzelleştirmede cilt yüzeyindeki deformasyonu güzelleştirmede tesirlidir. Kara cevizin ağaçları böcek tutmadığında mobilya endüstrisinde de kullanılır. Lakin bu cevizden yapılan mobilyalar epeyce kıymetlidir. Yerli halk ise meskenlerini bu ağacın gövdesinde elde ettikleri tahtalarla yapıyorlardı. Ağacın süratle azalması dahilinde bu uygulama yasaklandı. Yeşil olan renklerin olgunlaştıkça siyahlaşmasından ötürü ülkemizde bu ceviz tipine kara ceviz denilmiştir. 

KARA CEVİZİN YARARLARI NELERDİR?

Çeşitli faktörlerden ötürü bedene nüfuz eden candia mantar enfeksiyonu sıhhati hayli olumsuz tesirler. Önemli sorunlar ortaya çıkaran bu mantar, tüm sağlıklı işlevleri deforme eder. Bu hastalık için en doğal ilaç ise kara cevizdir. Kara ceviz içerdiği yüksek antioksidan sayesinde bedendeki tüm mantarlı hücreleri yok ederek idrar yolu ile atılmasını sağlar. 

Bu antioksidan bedenin içine olduğu kadar dışına da yarar sağlar. Cilt bakımı için kabuklar öğütülerek hazırlanan maske sayesinde ciltteki deforme hücrelerin sayısını azaltarak kırışıklığı ve yaşlanmayı önler. Bunun yanı sıra cilt altı dermisinde meydana gelen hasarlı hücreler önemli cilt hastalıklarına neden olur. Kara ceviz ayrıyeten bu bölgeye kadar nüfuz ederek buradaki hücreleri yeniler. 

Kolon ve bağırsak duvarlarındaki iltihaplı hücreler vakitle kansere neden olur. Kara ceviz içerdiği anti-inflamatuar hususu sayesinde bedeni bu hücrelerden arındırmakta tesirlidir. Birebir vakitte hem kabızlığa hem de ishale uygun gelir. 

Kalp sıhhati için kıymetli olan omega – 3 yağ asitleri makûs kolesterolü düşürerek damar tıkanıklığını önler. Kara ceviz olağan başka besinlere nazaran omega-3 yağ asidi bakımında varlıklı olduğundan hem kalp sıhhatini korur hem de kan basıncını düşürerek felç ve inme üzere riskli hastalıkları önler.

Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen birtakım faktörler vardır. Bilhassa yiyecek ve içecek yolu ile bedene giren ziyanlı radikaller bağışıklığın düşmesine sebep olur. Kara ceviz antioksidan tesiri ile iltihaplı hücrelerin yanı sıra hür radikalleri de azaltır. Bedeni hastalıklara karşı kalkan üzere korur. Antifungal aktivitesi sayesinde de kansere neden olan tümörlü hücrelerin emilimini hızlandırıp bedenden atar. 

Uzmanlar bu cevizin meyvesinden yüzde 100 gram tüketildiğinde tüm bedenin yenilenebileceğini vurguluyor. Kara ceviz ayrıyeten sinek ve ziyanlı böceklere karşı tesirli olduğu söylenir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir