Balın yararları nelerdir? Ceviz ve bal karışımı ne işe fayda?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Sabah kahvaltılarında bilhassa kaymak ile bir arada tüketilen ve insan sıhhatine bin bir yararı olan bal hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Pekala balın yararları nelerdir? Her gün ballı su içerseniz ne olur? Ceviz ve bal karışımı ne işe fayda? Kanserini önlemede tesirli olan bal hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Tüm bu soruların karşılıklarını haberimizin ayrıntısında bulabilirsiniz.

Arılar çiçeklerden topladıkları tomurcukları midelerinde invertaz enzimi sayesinde bala dönüştürürler. Yaptıkları kovanların içerisine bıraktıkları balın tadı rengi kokusu topladıkların çiçeklerin tomurcuklarına nazaran değişir. 1 kilo bal için bir gün boyunca 900 bin arı çalışır. Nem, güneş ışığı, kaynatma üzere sıra dışı bir tesire maruz kalmadıkça bozulmayan bal vakitten etkilenmez. Yapılan araştırmalarda  amilaz, nikotin, invertaz, katalaz, oksidaz, fosfataz enzimleri bulunur. Birebir zamanda tiamin, riboflavin, askorbik asit, piridoksin, pantotenik asit, niasin ve az ölçüde biotin, folik asit bulunur.Enzim ve vitaminlerin yanı sıra potasyum, klor, kükürt, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, silisyum, demir, mangan ve bakır bakımından güçlü ola bal bu sayede insan sıhhatine epeyce yarar sağlar. Baldaki şeker kana karışmada uzun bir süreç yaşadığı için kimi uzmanlar her gün bir kaşık balı yarım bardak su ile karıştırarak tüketilmesini öneriyor.

BALIN BESİN KIYMETİ NEDİR? KANSER TEDAVİSİNDE TESİRLİ MİDİR?

100 gram bal, yaklaşık 16 gramı su, 81 gram karbonhidrat ve 0.4 gram da proteinden oluşur. Bal temeli şekerden çok karbonhidrattan oluşur. Bu da günlük bedenin muhtaçlığı olan enerjiyi karşılar. Doğal şeker olan bal, yiyecek ve içeceklere konulduğunda süreç görmüş şeker üzere kandaki şeker oranını artırmaz ayrıyeten kiloya neden olmaz. Bilhassa sigara ve alkol üzere unsurlardan ötürü ağır tahrip olan akciğerlerin temizlenmesinde tesirli olan ballı su birebir vakitte bedeni ziyanlı hücrelerden arındırarak kanser hastalıklara taban hazırlayan sıhhat sıkıntılarını ortadan kaldırır. 

BALIN YARARLARI NELERDİR? HER GÜN BALLI SU İÇERSENİZ…

İçerisindeki şeker su ile yumuşatılıp tüketildiğinde kana çabuk karışır. Uzmanlar bilhassa demir eksikliği olan şahısların tüketmesini önerir. Bal bu karışımla kana daha çabuk karıştığından kandaki hücrelerin oranını artırır. Bu sayede bireye gün uzunluğu güç sağlar. Kansızlığı önlemenin yanı sıra gerilim, depresyon ve yorgunluğa da güzel gelir. 

Sindirim için bir mucize olan ballı su mideyi temizlerken bağırsaklarda toksin birikimini de önler. Bu sayede kabız ya da ishal üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Böbrekleri ve bezleri çalıştırarak bedende sıvı dengesizliğinin yaşanmasını maniler. 

Sabahları tüketilen ballı su gün uzunluğu abur cubur tüketmek isteğinizi azaltır. Tok tutma mühletini artırarak kilo vermek isteyenler için yarar sağlar. Ballı su tıpkı vakitte beyindeki şeker sinyallerini de denetim eder.

Yapılan araştırmalarda ballı suyun eklem ve kemiklerdeki kireçlenme ya da iltihaplanma üzere sıhhat sıkıntılarının yaşanmasını önler. Bunun yanı sıra yaşanan ağrılarında şiddetini azaltır.

Makûs kolesterolü düşürmede tesirli olan ballı su, damarların tıkanıklığını önleyerek kalp hastalıklarını ve kan sirkülasyon sorunlarını maniler. Uzmanlar bu karışımın tertipli tüketilmesi gerektiğini tavsiye eder. 

Antibakteriyel ve antibiyotik özelliğe sahip olan bal, su ile şekeri hafifletildiğinde bağışıklık sistemindeki makûs özgür radikalleri temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bedenin günlük muhtaçlığı olan vitamin ve mineralleri yüzde 40 oranda sağlar. Bu sayede direnci artırarak cilt sıhhatini da korur. Bedenin maruz kaldığı deformeleri kısa müddette yeniler. Erkenden yıpranmasını önleyerek ciltteki sonların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Solunumda yaşanan bronşit, astım ve kuru öksürük üzere rahatsızlıkların önüne geçer. Antibiyotik tesiri ile burada biriken iltihapları idrar yolu ile atar. 

CEVİZ VE BAL KARIŞIMI NE İŞE FAYDA?

Bir kavanoz balın içerisine öğütülmüş 3 avuç içi kadar dolu ceviz koyup iki gün bekletin. Omega-3 yağ asidi bakımından varlıklı olan ceviz hudut ve bağışıklık sisteminin işlevlerinin sağlıklı çalışması için yarar sağlayan bir besindir. Unutkanlık, uykusuzluk, alzheimer ve konsantre için gerekli olan omega-3 yağ asidinin balla birleşimi etkiyi 3 katına çıkarıyor. Ayrıyeten bu karışım kas ve kemik sistemini de güçlendirir. Ayrıyeten mide asidini düzenler. Bağırsak florasalarının yanlışsız çalışmasını sağlar. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir