Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün sahibi Doç. Dr. Elvan Böke oldu! “Yumurta Hücrelerinin Gizemi”

Sağlık May 10, 2023 Yorum Yok

Sabri Ülker Vakfı tarafından genç ilim insanlarını desteklemek üzere 2016 yılından beri verilen ilim Mükafatı, İstanbul’da düzenlenen Özel bir geceyle sahibini buldu. Yumurta hücresinde yaşlanma ve metabolik bozukluklar üzerinde yaptığı çalışmalarla hem hücre yaşlanmasına hem de bayanlarda üreme meselelerine karşı ümit ışığı sunan Doç. Dr. Elvan Böke, 2023 Sabri Ülker ilim Ödülü’ne layık görüldü.

9-10 Mayıs tarihlerinde Harvard Sabri Ülker Merkezi tarafından Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen Metabolizma ve Ömür Sempozyumu, genç ilim beşerlerine yönelik en itibarlı mükafatlar ortasında yer Meydan Sabri Ülker ilim Ödülü merasimine de mesken sahipliği yaptı. Müstakil heyet tarafından bedellendirilen ve bu Yıl sekizincisi verilen Sabri Ülker ilim Ödülü’nü, İspanya’da bulunan Genomik Düzenleme Merkezi’nin (CRG) Küme Önderi Doç. Dr. Elvan Böke, “Yumurta hücrelerinde yaşlanmayı Aksine çevirmeyi hedefleyen” çalışmasıyla kazandı. 9 Mayıs‘ta gerçekleştirilen basın toplantısının akabinde Ödül merasimi yapıldı. Doç. Dr. Böke mükafatını Yıldız Holding Yönetim Konseyi Lideri Ali Ülker, Harvard Sabri Ülker Merkezi Lideri Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz ve Nobel Ödüllü Prof. Dr. Randy Schekman’ın elinden aldı.

Sabri Ülker ilim Ödülü

“ÇALIŞMALARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Yıldız Holding Yönetim Konseyi Lideri Ali Ülker Ödül merasiminde şunları Anlatım etti:

“Harvard Üniversitesi ve Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ile olan Amel birliğimiz neredeyse 10 yıldır sürüyor. Aslında bilimde 10 yıllık bir Vakit dilimi pek de uzun değil, zira bilimsel araştırmalar Ebedi bir sabır, sayısız deneme-yanılma ve Önemli bir adanmışlık gerektiren süreçler. Hasebiyle ilim yılıyla baktığımızda nihayet derece kısa bir Vakit dilimine denk gelen bu süreçte Harvard Sabri Ülker Merkezi’nin topluma Geri dönüş sağlama konusundaki muazzam adımları beni hayli Mesut ediyor. Gökhan Hoca’yı ve bütün grubunu bu süreçte elde ettikleri somut adımlar ve gerçekleşen sonuçlar için kutluyorum. Kendileri topluma sağladıkları katkıların yanı Dizi genç ilim insanları için de ilham kaynağı oluyor. Bu Ödül merasimi de aslında bunun bir sonucu. Ne Mesut bize ki bu sene de bu ilham hikayelerine genç ilim insanı Doç. Dr. Elvan Böke’nin çalışmasıyla bir yenisi daha eklendi. Yıldız Holding ve Ülker Ailesi olarak Aka bir iftiharla takip ettiğimiz bilimsel çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz. Bu desteğimizin Değerli bir modülü olan ilim Ödülü’nün ise, merhum Sabri Ülker’in ismini ve kıymetlerini yaşatmanın en Bedelli yollarından biri olduğunu düşünüyorum.”

Yıldız Holding Yönetim Konseyi Lideri Ali Ülker

Harvard Sabri Ülker Merkezi Lideri ve Sabri Ülker ilim Mükafatı Heyet Lideri Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil de Ödül merasiminde konuşma yaparken “Bilimin gelişmesi ve gençlerin bilimse çalışmalara daha Fazla yönelebilmeleri için var çalışmaların duyurulması ve bu alana katkı sunan araştırmacıların desteklenmesi açısından Sabri Ülker ilim Ödülü’nü Fazla Kıymetli buluyorum. Sabri Ülker Vakfı ve Harvard Sabri Ülker Merkezi ile bütün dünyada geleceğin yıldızları olacak genç Türk ilim insanlarını teşvik etmeyi ve hem birbirleri hem de ülkemizle kontakları güçlü, aktif bir ilim ağı oluşturmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda bilimsel kapasitemizin kozmik çerçevedeki aktifliğinin gelişip güçlenmesine verdikleri katkılardan Dolayı Ülker Ailesi’ne ve Sabri Ülker Vakfı’na minnet hislerimi Anlatım etmek isterim. ilim Ödülü’nü kazanan genç ilim insanlarının daha şimdiden harikulade başarılara imza attıklarını görüyor ve gururlanıyoruz. Doç. Dr. Elvan Böke’nin Örnek bir ilim insanı ve rol model olarak bu seçkin kümeye katılmasından Aka bir memnuniyet duyuyor ve kendisini kutlama ediyorum. Kendisinin de katkılarıyla güçlenerek ortak düşlerimize bir adım daha yaklaştığımıza inanıyorum” tabirlerini kullandı.

Sabri Ülker ilim Mükafatı Heyet Lideri Prof Dr Gökhan Hotamışlıgil

40 YIL SONRASI KARŞILAŞILAN DOĞURGANLIK PROBLEMLERİNE ODAKLANIYOR

Çalışmalarında yumurta hücrelerinin gizemlerini ortaya çıkarmaya odaklanan Doç. Dr. Elvan Böke ve takımı, yumurta hücrelerinin sahip oldukları farklı organelleri sayesinde toksik proteinlerden ziyan görmediklerini keşfetti. Bayanların üremesiyle birebir irtibatlı olan yumurta hücreleri üzerinde bugüne kadar Fazla az bilimsel çalışma yapılmasından hareketle yürütülen araştırma kapsamında, yumurta hücresinin gizemleri öğrenilerek, bayanların 40 ıslak sonrasında karşılaştıkları doğurganlık meselelerine tahlil bulmak hedefleniyor.

Doç Dr Elvan Böke

Doç. Dr. Elvan Böke: “Hedefimiz, üreme hastalıklarının tedavisinde Aka bir adım atmak”

Doç. Dr. Elvan Böke, “Yumurta hücreleri, bayanlarda doğumdan itibaren Mevcut olmalarına Karşın 40 yaşına kadar yaşlanmıyorlar. 40 yaşından sonra apansız yaşlanmasına neyin Sebep olduğu ise hala bilinmiyor. Çalışmalarımızla, doğurganlığın ve geç anneliğin önündeki en Aka mahzurlardan biri olan yumurta yaşlanmasına dair bilinmeyenleri ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi.

Günümüzde dünya nüfusunun yaşlanma eğilimi gösterdiğini ve bayanların daha Fazla 30 yaşından sonra çocuk sahibi olmaya başladıklarını belirten Doç. Dr. Böke şunları Anlatım etti:

“Önümüzdeki periyotta doğurganlıkla ilgili sıkıntıların, insanlığın karşı karşıya kalacağı en Kıymetli sorunların başında geleceği kestirim ediliyor. Üstelik yumurta hücresine dair bilinmeyenler nedeniyle, üreme meseleleri yaşayan bayanların yüzde 25’ten fazlasında sorunun ne olduğu bile tespit edilemiyor. Bu durumda bayanlar Gerekli Gereksiz pek Fazla tedavi sistemi denemek zorunda kalıyor. Laboratuvarımızda, yanıtlanamayan bu üreme sorunlarının temelinde yatan sorunu saptayarak üreme sıhhatine ait hastalıklarının tedavisinde Aka bir adım atılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu süreçte bizi destekleyen ve bu mükafata layık gören Sabri Ülker Vakfı’na teşekkür ediyor, çalışmalarımızın karşılığını bulduğunu görmekten Aka Sevinç duyuyorum.”

2022 YILI ALTIN YILI OLDU!

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in liderliğinde çalışmalar yürüten Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi kronik ve metabolik hastalıkların altında yatan düzenekleri anlamak, bütün dünyada cemiyet sıhhatine yönelik bu en Aka tehditlerle gayret için yeni tedavi yollarını belirlemek emeliyle bilimsel araştırmalar yapmaya devam ediyor. 2022 yılında Fazla verimli ve altın bir Yıl geçiren merkezde yayına giren Değerli araştırmalar; hücre içi mimari yapıların yüksek çözünürlükte haritalanması ve bu yapının metabolizmayı nasıl etkilediği konusundaki öncü çalışmalar, Fabkin ismi verilen metabolik dengeyi düzenleyen yeni bir hormonun salınım ve aktiflik sistemlerinin ortaya çıkarılması ve şişmanlıkta ortaya çıkan yağ dokusu inflamasyonunun Kıymetli düzeneklerinin bulunması oldu. Bu çalışmalar ile kalp, karaciğer, diyabet, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, teneffüs hastalıkları üzere yaşlanma ile ortaya çıkan sıhhat sorunlarına yönelik Değerli uygulama alanları merkezin Değerli odak noktaları ortasında bulunuyor. Merkez, devam eden projelere ek olarak, olgunlaşan çalışmaların beşere geçiş sürecini temin edecek araştırmalara öncelik verecek.

2022 Sabri Ülker ilim Ödülü

KUTU

Sabri Ülker ilim Ödülü, 2016 yılından bu yana veriliyor. Sabri Ülker Vakfı’nın araştırma ve eğitim programlarını destekleme misyonuyla 2016 yılından bu yana verdiği ilim Ödülü’nü, şimdiye kadar 7 genç ilim insanı kazandı.

  • 2016: Kariyerine New York’taki Rockefeller Üniversitesi’nde devam eden Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy.

  • 2017: Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay.

  • 2018: Massachusetts Institute of Technology (MIT) Kanser Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Yılmaz.

  • 2019: Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Şef layık görüldü.

  • 2020: Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley (UC Berkeley) Moleküler ve Hücre Biyolojisi Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elçin Ünal.

  • 2021: Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Parıltı Fırat Karalar.

  • 2022: Cornell Üniversitesi Nörobiyoloji ve Davranış Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Nilay Yapan.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir