RTÜK’den ceza gelen Kızılcık Şerbeti dizisine şok karar! Show TV fişini çekti

Sağlık Nis 22, 2023 Yorum Yok

Kızılcık Şerbeti dizisi hakkında idare Mahkemesi, Laf konusu “Yürütmeyi durdurma” kararını kaldırdı.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Show TV ekranlarında yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisi ile ilgili tartışmalar güzelce alevlendi. Dizinin geçtiğimiz hafta yayınlanan bir kısmında zorla evlendirilen Nursema karakteri, evlendiği erkek tarafından camdan aşağı atıldı. Yansıların akabinde harekete geçen RTÜK, bayana şiddet sahnesi nedeniyle 5 hafta durdurma ve 1,5 milyon TL ceza verdi.

RTÜK’ÜN CEZASI İPTAL EDİLMİŞTİ!

Show Tv’nin avukatları, RTÜK’ün cezasını mahkemeye taşıyarak itiraz etti. Cezanın iptali içinTwitter’da “RTÜKKızılcıkŞerbetineDokunma” etiketiyle kampanya başlatılırken, birçok izleyici ve sanatçı karara reaksiyon gösterdi. Kanal avukatlarının itirazını kıymetlendiren mahkeme, RTÜK cezasına rağmen yürütmeyi durdurma kararı verdi.

ÖZET SIRASINDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI!

Dizinin nihayet kısmının yayınlanması beklenirken, hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı. Ankara idare Mahkemesi, Kızılcık Şerbeti dizisi hakkındaki yürütmeyi durdurma kararını iptal etti. idare Mahkemesi’nin kararı dizinin özetinin yayınlandığı sırada geldi.

Karardan sonra sıra bir anda yayından kesilerek “İslamofobi” belgeseli yayınlanmaya başladı. RTÜK, yayın durdurma münasebeti olarak, 6112 sayılı Kanun’un 8’inci unsurundaki “Toplumsal cinsiyet eşitliğine Aksi düşen, bayanlara yönelik baskıları teşvik eden ve bayanı istismar eden programlar içeremez” prensibini gösterdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir