Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Bayramlar’ empati fakirliğinin ilacıdır”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Bayramlar’ empati fakirliğinin ilacıdır”

admin admin - - 7 dk okuma süresi
13 0

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bayramların ehemmiyeti ve toplumdaki yerine ait değerlendirmede bulundu.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bayramların ehemmiyeti ve toplumdaki yerine ait değerlendirmede bulundu. Bayramların toplumsal hayat üzerindeki bedelinin Fazla üniversal olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bayramların münasebet idaresini öğrettiğini ve bayram vesilesiyle kurulan bağların kıymetinden bahsetti. 

Deprem sonrası devrin hayatımızın en güç devirlerinden biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “İnsanın hayatında farklı devirler vardır. İşte biz de güçlü bir periyottan sonra ülkece birinci bayramımızı yaşıyoruz. zelzele nedeniyle Ramazan Bayramımız biraz buruk geçiyor. Bu nedenle bayramlaşırken tıpkı vakitte travma sonrası bir devirde olduğumuzu unutmayalım. Bayramda kesinlikle sarsıntıdan etkilenmiş insanlara daha Çok neler yapabiliriz, nasıl yardım edebiliriz diye düşünelim. Topluluğun bir kısmı mutsuzken öteki kısmı Mesut olamaz. Dezavantajlı beşerler ne kadar az olursa cemiyet o kadar memnundur. Bayramlar memnunluğu arttırma günleridir.” dedi. 

Tarhan; bayramlar aile olmanın hoşluğunun en Fazla hissedildiği vakitler olduğunun altını çizerek “Bu bayram kendi ailemizi yaşarken Öbür aileleri de düşündüğümüz bir duyguyu deneyimliyoruz. Empati kavramını en üst seviyede yaşayarak  yardımlaşmanın, yeterliliklerin kenetlenerek tekrar canlandığını ve harekete geçtiğini hissediyoruz. Birebir bir buzdağının görünen yüzü üzere bayramın manevi kıymetinin açığa çıktığını hissediyoruz. Diğerlerini düşünmeden yaşamak, global barışın en Aka düşmanıdır. Bencilce ömür, global barışın en Aka düşmanıdır. Bu güç devri empati ile aşacağız. Bunu göz önüne almamız ve bayramları kültür haline getirmiş olmamız Fazla gereklidir ve toplumsal yararı var. En Kıymetli yararı da aile yapısınadır. Bayramları ailedeki toplumsal sermayenin artması üzere görmeliyiz” dedi. 

BAYRAMLAR EMPATİ FAKİRLİĞİNİN İLACIDIR

Günümüzde empati fakirliği olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bayramlar empati fakirliğinin ilacıdır. Öğrenmenin ilacıdır. Bayram namazına çocuğumuzla birlikte gitmek, diğerlerine yardım ederken çocuğun eline verip sen yardım et demek, yalnızca almayı değil, vermeyi de öğretmek gerekiyor. Zira hayat alışveriş değil, veriş alıştır. Veren kazanıyor. Bayramda paylaşarak yaşamak gerekiyor. Daima bana, daima bana diyen insanların yaşadığı bir cemiyet huzur bulmaz. Daima bana daima bana diye yaşayan toplumlarda ve kişinin İç dünyasında barış yoktur, ailede de barış yoktur. Yemeğin en güzel yerini ben yiyeyim diyen bireyle diğer kardeşler ortasında rekabet olur. Hengame çıkar, konutta huzur olmaz. Toplumda da tıpkı formdadır.” dedi.

Bayramların büyüklerin küçüklere liderlik edeceği en eğlenceli hayat dersi olduğunu söyleyen Tarhan, 

“Özellikle çocukların büyükleriyle buluştuğu Ümit hissini elinden almamak gerekiyor. Bunu çocuklardan alırsak, ümitsiz ve karamsar konuşursak bu en Aka ziyanı çocuklara verir, çocukların gelişen ruhunu yaralamış olur. İşte bayramlar çocukların büyükleriyle buluştuğu sıkıntıları varsa paylaştığı, mutluluklarıyla büyüklerini Mesut ettikleri anları yaşatır. Afet periyodu sonrası dayanışmanın ne kadar Değerli olduğunu bir Defa daha idrak ettik. Bu süreç, Evvel soluk alabilmenin, ailemizin değerini ve değerini, sevdiklerimizin, dostlarımızın, arkadaşlarımızın pahasını bir Sefer daha anlamamıza vesile oldu. Daha da değerlisi yüksek insani kıymetlerin en Değerli ögelerinden biri olan yardımlaşmanın değerini ve yaşattığı hissin gücünü iliklerimize kadar hissettik. Çocuklar davranış geliştirmeyi aileden öğreniyor. Konferans, Öğüt ve vaaz halinde verilen bilgiler çocukların gelişen ruhunda kalıcı olmuyor. Bu nedenle bayramlar yüksek insani bedellerin jenerasyonlardan kuşaklara aktarılmasını sağlayan, kulağa küpe olacak kadim bilgilerin aktarıldığı, büyüklerin çocuklara liderlik edeceği en eğlenceli hayat dersidir.” şeklinde örnekledi. 

Bayramın öteki bir tarafının de diğer beşerlerle Amel birliği kurmak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ailemiz ve sevdiklerimizle sohbet etmek, paylaşımda bulunmak, alaka kurabilmeye imkân sağlanıyor. Bayramlar, alaka idaresini öğrendiğimiz Meydan olduğunu belirterek, bayramların insanın manevi istikametten ve ruhsal açıdan zenginleşmesine katkı sağladığını kaydetti. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu da paylaşımcılığı, bağ idaresini öğrenmek ve oburlarının haklarını gözetmekle mümkündür. Empati ağlayan bir beşerle ağlamak değil onun hislerini anlayıp onun muhtaçlıklarını, haklarını dikkate alarak münasebet kurmaktır. Toplumda dezavantajlı ya da yardım bekleyen bir sürü insan vardır. Onları da düşünmek gerekiyor. Bayramlar bu şahıslara bir halde manevi yardım yapmanın bir fırsatıdır. Uygunluk yapmanın hoşluğunu, tadını çocuklarımıza tattıralım. Bayramların bu manalarını çocuklarımıza öğretelim.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir