Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Patlıcan kararması nasıl önlenir? Patlıcan çiğ yenir mi? Patlıcan pişirirken zehirler mi?

Patlıcan kararması nasıl önlenir? Patlıcan çiğ yenir mi? Patlıcan pişirirken zehirler mi?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
19 0

Lif içeriği yüksek olan patlıcan Türk mutfağının olmazsa olmaz sebzelerinden biridir. Birçok farklı çeşitte yemeği yapılan patlıcan ile ilgili 22 yıllık aşçı olan Erdin İbrahim dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdin usta, patlıcanı pişirirken yapılan yanılgılara dikkat çekerek patlıcandaki zehirleyen o tehlikeyi açıkladı. Pekala, patlıcan kararması nasıl önlenir, patlıcan çiğ yenir mi? İşte, dikkat edilmesi gerekenler

Kalp çarpıntısı, gerilime ve daha birçok hastalığa yeterli gelen patlıcan Türk mutfağında Fazla Kıymetli bir yere sahiptir. Vitamin açısından da yararlı olan patlıcan ödem atmaya da yardımcıdır. Uzmanlar yöresel birçok yemekte kullanılan patlıcanı yaparken yapılan bazı  yanılgılara dikkat çekiyor. 22 yıllık aşçı Erdin İbrahim, patlıcanla ilgili herkesin bilmesi gereken birtakım bilgileri verdi. Patlıcan Fazla yararlı bir zerzevat. BBC Türkçe’de aktarılanlara nazaran; İngiltere’de yapılan bir araştırmada, sebzelerin yalnız başına kalp krizi ya da nüzul riskini azaltma mümkünlüğünün düşük olduğu bulundu.

PATLICAN YAPARKEN ZEHİRLEYEN HATALAR!

Usta aşçı İbrahim Erdin’e nazaran marketlerden ve pazarlardan satın alınan patlıcanı çiğ tüketmemek gerekiyor. 

Usta aşçı, patlıcan yemeklerini yaparken Şayet gerçek formda pişirilmezse yahut çiğ olarak tüketilirse birçok kişiyi zehirleyebileceği açıkladı. Erdin, birebir vakitte Besin zehirlenmesinden Fazla daha Önemli olduğuna da dikkat çekiyor. Aşçı Erdin, bu yüzden patlıcanı hatır için de olsa mutlaka çiğ olarak tüketmemek gerektiğini basa basa vurguluyor.

PATLICAN KARARMASINI NASIL ENGELLENİR?

Patlıcan karamasını önlemek için öncelikle doğradığınız Vakit bir kabın içine limon tuz ve su üçlüsünü kullanabilirsiniz.

– Bu metodu uygulamak için öncelikle patlıcanları doğramadan yanınıza soğuk su hazırlayın. Daha sonra doğradığınız patlıcanları direk soğuk suya atın.

– Çabucak akabinde üzerine biraz tuz koyun.

– Yaklaşık 5 dakika tuzlu suda beklettikten sonra patlıcanları kestiğiniz yüzeylerini limon ile ovun.

Bu süreci yaptıktan sonra kestiğiniz limonları da içine atarak bu formda bekletebilirsiniz.

Daha sonra patlıcanları koyduğunuz kabın kapağını kapatıp hava almamasını sağlayın. Böylelikle patlıcanların kararmasını kolaylıkla önleyebilirsiniz.

Şayet patlıcanları közde pişirdiyseniz ve kararmasını önlemek istiyorsanız soyduktan sonra zeytinyağlı ve limonlu suda bekletebilirsiniz.

Şayet közlenmiş patlıcanı Yemek formunda tüketecekseniz kararmaması için süt ek edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir