Müge Anlı’da gündeme gelen Haymatlos ne demek? Haymatlos aile kimlere denir?

Sağlık Nis 12, 2023 Yorum Yok

Müge Anlı ile Tatlı Sert’te Yine Türkiye’nin gündemini meşgul eden bir hikaye işleniyor. Müge Anlı ve Tatlı Sert’e bahis olan bir Hadise akabinde “Haymatlos” kavramı gündeme geldi. Pekala, Haymatlos ne demek?

Müge Anlı’ya annesini aramak için başvuran Şevket 18 yıldır kimliksiz yaşıyor. Çobanlık yapan Şevket ile Birlikte 36 akrabasının da kimliğinin olmadığı canlı yayında ortaya çıktı.

Babası tarafından hiç sevilmediğini lisana getiren Galip dede ve 36 Benlik ailesi kimliklerinin olmadığını ve bu yüzden yıllardır Aka problemler yaşadıklarını anlattı. Programa bağlanan diğer aile üyeleri ise Galip’in askere gitmemek için soyadını sildirdiğini sav etti. Kendisi için değil, torunları için kimlik isteyen Galip dedenin “Cimbil” olan Irk ismi yerine “Gül” Irk isimli ölmüş bir kişinin kimliğine kaydetti. Bu sebeple ondan olan çocuklarda yurtsuz/haymatlos olarak kayıt altına alındı.

PEKİ HAYMATLOS NE DEMEK?

Haymatlos, vatansızlık, hiçbir devletle uyrukluk bağı olmayan bireyleri tanımlamak için kullanılan terim olarak geçiyor. Bu statüye sahip bireylere Vatansız yahut milletlerarası yaygın tabirle Haymatlos denmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir