Mısırın yararları nelerdir? Haşlanmış mısırın suyu içilir mi?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti olan mısırın genel olarak insan sıhhatine birçok yararı bulunmaktadır. Pekala mısırın yararları nelerdir? Haşlanmış mısırın suyu içilir mi? Haşlanmış mısırına her sokakta rastlamak mümkündür. Bilhassa Asya ülkelerinden biri olan Güney Kore’de bol tüketilen mısırın yalnızca haşlanması yenmez tıpkı vakitte haşlamadan elde edilen suyu da içerler. Güç veren ve lif bakımından varlıklı olduğundan metabolizmayı düzenleyen mısır hakkında her şeyi haberin ayrıntısında bulabilirsiniz.

Haşlanmış, patlamış ve baharatlı olarak kullanılan mısır, salata, yemek ve çerez olarak tüketilir. Meksika ve Orta Amerika’da yetişen vakitle tüm dünyaya yayılan mısır yalnızca yiyecek olarak değil tıpkı vakitte cilt bakımında ya da tıbbı tedavide kullanılır. Anadolu’ya gelen mısır ise kurutulup ufalandıktan sonra un olarak da üretime başlandı. Yalnızca mısır değil etrafındaki bitki ve sapları da insan sıhhatine yararı vardır. Lisin ve triptofan üzere unsurlar protein tesiri yapar. Ayrıyeten içeriğinde lif ve aminoasit üzere insan sıhhatine takviye veren vitamin ve mineraller vardır. Ülkemizde şuan en çok Karadeniz ülkesinde yetiştirilip tüketilen mısırın yağı da çıkartılarak kullanılır. Her manada kullanılan ve tüketilen mısır hakkında bilmeniz gereken tüm yararları sizler için derledik.

HAŞLANMIŞ MISIR SUYU İÇİLİR Mİ?

Güney Kore beşerinin sağlıklı olduğu çabucak hemen herkes tarafından biliniyor. Abur cubur tüketiminde en alt sıralarda yer alan Koreliler bu gereksinimlerini doğal yollarla gideriyorlar. Bunlardan biride mısırdır. Kahvaltıdan evvel mısır tanelerini kaynatıp bir bardak olarak hem suyu hem taneleri tüketen Koreliler, metabolizmayı hızlandırdığı istikametinde açıklamalarda bulundu. Birebir vakitte mısır haşlaması suyu, sindirim sistemini temizler. Bağırsak parazitlerini azaltır. Mide asidini dengeleyerek, ülser ve reflü üzere hastalıkları önler. 

MISIRIN YARARLARI NELERDİR?

Karaciğer bedendeki tüm yağları toplayıp atmaya yarayan organdır. Birebir vakitte bu organ kolesterol düzeyinde de tesirlidir. Karaciğerin çalışmaması durumunda yağların bedenden atılmaması berbat kolesterol düzeyinin yükselmesine taban hazırlar. Bu da çok önemli kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Mısır içerdiği doymamış yağ sayesinde bu yağ oranını dengeleyerek makûs kolesterolün yükselmesini mahzurlar.

Bir bardak mısırın içerisinde yaklaşık 30 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Bu karbonhidrat bedenin muhtaçlığı olan gücün yüzde 80’ini karşılar. Birebir vakitte karbonhidrat beyin ve hudut hücreleri için epeyce tesirlidir. Uzmanlar spor yapanlar için performanslarını artırmak emelli günde bir tane haşlanmış mısır tüketimini öneriyor.

Demir eksikliği kansızlığa neden olur. Birebir vakitte B12 ve folik asit üzere unsurların eksikliği de vakitte kansızlık yani ameni üzere önemli hastalığa sebebiyet verir. B12 bakımından güçlü olan mısır kandaki hücreleri yenileyerek kansızlığın yaşanma riskini azaltır.

İçerdiği çözünebilir lifler sayesinde sindirimi kolaylaştıran mısır ömür kalitesini etkileyen kabızlık üzere hastalıkların yaşanma oranını düşürür. Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını destekleyen mısır, iltihap bağırsak sendromunu önler. Uzmanlar bağırsakları süratli çalışan bireylerin mısır tüketirken daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

Göz sıhhati için en tesirli hususlar beta-karoten ve A vitaminidir. Bunlar sayesinde korneada rastgele bir incelme ya da deforme meydana gelmez. Lakin birtakım nedenlerden dolayı azalan bu iki husus sonucunda önemli göz hastalıkları yaşanır. Bu iki unsur bakımından tabiat da en varlıklı besinler ortasında yer alan mısır nizamlı tüketildiğinde bu üzere durumların yaşanma riskini düşürür.

Yapılan araştırmalara nazaran mısır bedende gezen özgür radikalli hücrelerin oranını azaltır. Bu tesiri sayesinde DNA’nın yapısını korur. Böylelikle tümörlü hücrelerinde oluşma mümkünlüğünü düşürerek kanseri önler. Göğüs ve karaciğeri üzere kanserlerde hayli tesirlidir.

Beyin hücrelerinin sıhhati için yararlı olan timin bakımından da varlıklı olan mısır, güçlü bir hafıza ile ileri yaşlarda yaşanma ihtimali olan alzheimer üzere hastalıkların yaşanma riskini azaltır.

Kilo vermede yardımcı olduğu kadar kilo almada da yarar sağlayan mısırı diyetisyenler önermeden tüketilmesi uygun olmaz. Zira her insanın metabolizma yaşı epeyce farklıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir