Acı biberin yararları nelerdir? Sistemli acı biber tüketirseniz ne olur?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Üretimi ve tüketimi eski yıllara dayanan acı biberin insan sıhhatine birçok yararı olduğunu biliyor muydunuz? Pekala acı biberin yararları nelerdir? Tertipli acı biber tüketirseniz ne olur? Bazılarının endişeli düşü bazıların ise severek tükettiği acı biber hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin ayrıntısında acı bibere dair her şeyi bulabilirsiniz.

Ülkemizde Güneydoğu Anadolu mutfaklarında sıklıkla kullanılan acı biberin tüketimi M.Ö evvelki yıllara kadar dayanıyor. En acı biber ise Amerika kökenlidir. Cin biberi olarak da geçen acı biber Amerika’dan Avrupa’ya yayılması ile İspanyol mutfağının ham hususu haline geldi. Çabucak çabucak her  soslarında ve yemeklerinde kullanılan acı biberi alternatif tıpta sıklıkla kullanılmıştır. Dünya üzerinde farklı yetiştirilen ve farklı tüketilen acı biber ilaç kesiminde de ham husus olarak yer alır. Biberin acı olmasındaki en faal unsur capsaicindir. Bu husus tıpkı vakitte C vitamini özelliği görür. Tıpkı vakitte yüksek lif kaynağı olan acı biber, doğal bir mucizedir. Bedeni adeta yenileyen acı biber çok tüketildiğinde tahribata da neden olur. Araştırmalara mevzu olan acı biberin hücreleri yenilediği fark edilmiştir. Bu da biberin kanser tedavilerinde tesirli olup olmadığı istikametinde araştırmalar yapılmasına sebebiyet verdi. Tüm araştırmaların sonucunda acı biberin insan bedenini yenilediği kanıtlandı. Uzmanlar her hangi bir sindirim sorunu olmadıkça tertipli tüketildiğinde acı biberin bedeni tüm hastalıklara karşı koruduğunu vurguluyor. 

ACI BİBERİN YARARLARI NELERDİR?

Capsaicin unsuru beyindeki endorfin salgılamasına bu da memnunluk hormonunun çoğalmasına neden olur. Gün içerisinde iş ortamı, beslenme ve sıhhatsiz ömür şartları gerilim ve yorgunluk üzere hem ruhsal ve fizikî problemlere yer hazırlar. Acı biber bu üzere problemlerin ortaya çıkmamasını sağlar.

Yüksek antioksidan içeren acı biber bedeni tüm toksinlerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Turunçgillerin sağladığı C vitaminin iki katını tek seferde karşılar. Bilhassa kış aylarında ve mevsim geçişlerinde bedenin sistem sistemini güçlendirir.

Kan sirkülasyonundaki aksaklık tüm bedeni olumsuz tesirler. Kalp krizi, damar tıkanıklığı, diyabet üzere önemli hastalıklara taban hazırlayan kan sirkülasyonundaki hasarı önlemede de tesirli olan acı biber kanın incelmesini destekleyerek. Pıhtılaşmasını önler. Kolesterol ve şekeri düşürür. Kan akışı tıpkı vakitte kan basıncını da düzenleyerek tansiyonu mahzurlar.

Sinüs kanalları enfeksiyonlu hücrelerin çoğalması için ülkü yerlerdir. Burada artan enfeksiyonlu hücreler, burun, kulak ve boğaz hastalıklarına neden olur. Acı biber içerdiği antioksidan sayesinde sinüs kanallarını temizleyerek hastalıklara sebebiyet verecek durumları ortadan kaldırır.

Acı biber sindirim sistemi bilhassa kabızlık hastalığına karşı olumlu bir tesiri vardır. Bağırsakların çalışmasını destekleyerek sindirimi kolaylaştırır. 

Vücuttaki asit oranını istikrarlar. Bilhassa ürik asidin artışını engelleyerek romatizma ve kemik hastalıklarını önler. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir