ALS hastalığı nedir? ALS hastalığının belirtileri ve tedavi formülleri nelerdir?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Kas sisteminde önemli manada meydana gelen deforme sonucu ALS hastalığının ortaya çıktığını biliyor muydunuz? Bedenin hareketlerini zorlaştıran vakitle ise büsbütün kullanışlı hale getiren ALS hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala ALS hastalığı nedir? ALS hastalığının belirtileri ve tedavi yolları nelerdir? Haberin ayrıntısında ALS hastalığına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Amyotrofik Lateral Skleroz hastalığının kısaltılmış hali ALS’dir. ALS bir kas sistemi hastalığıdır. Kas sistemi bedenimizdeki kemiklerin ziyan görmeden hareket etmemizi sağlar. Çiğneme öğütme, yürüme, tutma, konuşma, yürüme üzere daha birçok işlevin fonksiyonelliğini arttıran kas sistemindeki en ufak bir hasar tüm bu durumu olumsuz tesirler. Kas sisteminde kimyasal, sinirsel, gen ve bağışıklık bozukluklardan kaynaklı yaşanan erime ALS hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Hastalık kalıtsal olarak da görülür. Ail hikayesinde olan kas sistemindeki bozukluk çocuğa geçer. Bu kuşaklara aktarılır. Yararlı olarak aldığımız birtakım vitamin ve minerallerin bedenimizde olağandışı işleyişi hücrelere ziyan vererek mutasyon bozukluğuna neden olur. Bilimsel açıklamanın yanı sıra halk lisanında hastalık beyin ve omur ilik ortasındaki hudut hücrelerinin kaslara komut vermemesi kasların çeşitli sebeplerden ötürü zayıflaması üzere meselelerden ötürü yaşanır. Hastalık her yaş her cinsiyette görülür. Bayanlara oranla erkeklerde daha fazla görülür. Ünlü evrenbilimci ve fizikçi Stephen Hawking bu hastalığa yakalanmıştı. Hawking ile tüm dünya bu hastalığı daha detaylı tanıdı. Ayrıyeten ünlü fizikçinin hastalık karşısındaki direnci ve savaşı birçok beşere ilham olmuştu. 

ALS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yürürken el ayak senkronun bozuk olması,

Kavramada zayıflık,

Konuşma sırasında çene hareketlerini denetim edememe,

Yutkunma esnasında zorlanma, 

Hareketlerde zahmet çekme,

Çok sık yorulma,

Konuşurken söz yutma,

Kaslarda ağrılı kramplar 

Kemiklerin hassaslaşması üzere durumlar ALS hastalığının belirtileri ortasında yer alır.

ALS TANISI NASIL KONULUR?

Gözle görülür belirtiler sonrası bir uzmana başvurulur. Fakat kimi belirtiler öbür hastalıklarında habercisi olabileceğinden uzman kimi testler yapar. Elektromiyogram ile hudut hücreleri denetim edilir. Bedendeki elektrik manyetik dengesizliği hudutları de tesirler. Bu yüzden bu testten sonlar ölçülür. Sonra sonların iletim düzeyi ölçülür. İğneyle belden girilip omurilikten sıvı alınır. Kasların ne kadar hasar aldığı bu testle ortaya çıkarılmaya çalışılır. Ayrıyeten kas  biyopsisi yapılır.

ALS TEDAVİ SİSTEMLERİ NELERDİR?

Bu hastalığın bedende neden olduğu hasar büsbütün ortada kaldırılacak bir tedavi şimdi geliştirilemedi. Lakin hastalığın neden olduğu durumların şiddeti azaltılır. Çok düzgün eğitilmiş uzman tabipler bu mevzuda müdahale etmelidir. Aksi halde yanlış bir tedavi formülü hastalığın şiddetini de artırabilir. Hastalık fizikî, rehabilitasyon, konuşma terapisi, beslenme destekleri ve ruhsal takviyeler verilerek hasta doğal yaşantısına devam etmesi sağlanır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir