Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne Sağlığı
  4. »
  5. Merhamet ve Yardımlaşma Duygumuzu Zor Zamanlarda Nasıl Koruyabiliriz?

Merhamet ve Yardımlaşma Duygumuzu Zor Zamanlarda Nasıl Koruyabiliriz?

admin admin - - 14 dk okuma süresi
25 0

Ruh Sıhhati Derneği Lideri Dr. Ömer Akgül, Kahramanmaraş merkezli yaşanılan zelzele sonrası ülke genelini etkileyen durum için “Merhamet ve Yardımlaşma Hissimizi güç Vakitlerde Nasıl Koruyabiliriz?” isimli yazıyı kaleme aldı.

6 Şubat 2023’te sabaha karşı 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntıyla sarsılan Türkiye için “Merhamet ve Yardımlaşma Hissimizi güç Vakitlerde Nasıl Koruyabiliriz?” başlıklı yazısını ele alan Ruh Sıhhati Derneği Lideri Dr. Ömer Akgül, “6 Şubat tarihinde yaşadığımız zelzele afetinin ruhumuzda bir Fazla ruhsal fay kırıklıklarına da Sebep olacağını kestirim edersiniz. Bunlardan bir tanesi de yardımlaşma davranışımızın temelindeki Acıma hissimizin ziyan görmemesi.” dedi.

Merhamet ve Yardımlaşma Hissimizi güç Vakitlerde Nasıl Koruyabiliriz?

MERHAMET ÇINARIMIZI KURUTMAYALIM

Çeşitli mecralardan edindiğimiz “yardım göndermeyin, tırcılar yerlere döküyor, israf oluyor, eski eşya göndermeyin, saçma sapan şeyler göndermeyin, yağma yapılıyor, afetzedeler gereksinimlerinin dışında ve fazlasını stokluyor, yardımlarda insan seçiliyor, yol kesilip yardımlar talan ediliyor, vb” bir Fazla bilgi, maalesef bizlerin yardım tavırlarını etkiliyor. Bununla Bir arada (afet travmasının şok tesirleri bağlamında düşünmemiz gereken) afetzedelerin de, gelen kıyafetlerin renk desen seçmesi, hiç kullanılmamış ayakkabıların kutusunu açıp, bir adedine karar verene kadar deneyip deneyip, açmış olduğu kutulara denediği ayakkabıları koymadan, ortalığa atıp karıştırması ve bağışların kullanılamaz hale gelmesine Sebep olması, vb haberlerden ötürü, bizi insan kılan Acıma pınarlarımızın kurutulmasına müsaade etmeyelim. Acıma ve diğergamlık duygusu Öbür vakitlerde da bizlere lazım olacak. Birinci başta coşkun bir heyecan ve aidiyetle giriştiğimiz yardımlaşma seferberliğinden bu ve gibisi haberlerden Dolayı Evvel Geri çekilme evresine, sonrasında duyarsızlaşma sürecine giriyoruz. Sonrasında da en berbatı ise bu öğrenmenin Öbür bir vakte yahut olaya transfer edilmesi gerçekleşiyor. Acıma hissine muhtaçlığımız olacak bir Öbür vakte bu öğrenilmiş çaresizliğin transfer edilmesi, seyirci rolünü kabullenme üzere bir talihsizliğe Sebep oluyor. Ve artık yardımlaşma tavrımız Acıma duygumuzla Bir arada bir Öbür enkaza dönüşen evreye geliyor.

Yardımlaşma

MERHAMET BİZE HER Vakit LAZIM

Merhamet hissinin sevk ettiği davranışlardan biri olan yardımlaşma üzerinde duran Dr. Ömer Akgül,  Rahman ve Rahim’den beslenen Acıma çınarı, insanoğlu için en Kıymetli hislerden birisidir. Acıma Küllinin cüziye en Aka armağanlardandır. Acıma sevk ettiği davranış bakımından insanı yeterli eden bir cevherdir. Zira Acıma hissinin sevk ettiği davranışlardan biri olan “yardım etmek”, zenginin yoksula yönelik bir güzellik hareketi değildir. Birebir halde yardım etmek güçlünün zayıfa, üstün asta, amirin memura, Fazla bilenin az bilene yönelik bir yeterlilik aksiyonu değildir. Yardım etmek aslında kişinin kendisine yönelik yapmış olduğu bir güzellik aksiyonudur. Beşere bir Öbür beşere yardım etmekten daha uygun gelen bir Öbür şey yoktur diyen From tam da bunu kastetmiş olabilir. Kalbinde Acıma isimli çınar olandan Ümit kesilmemesi için kendimizi de güzelleştirecek bu çınarı baltalamamak gerekir. Zira Acıma sevginin daha kapsayıcı bir mertebesidir. Bilhassa nihayet yıllarda yapılan pek Fazla bilimsel araştırma, yardım tavırlarının ruhsal sıhhatimize, Olumlu hislere, Özellikle de mutluluğa katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bununla Bir arada tıpkı vakitte Mesut insanların da daha Çok yardım içeren davranışta bulunduğunu bulgulanmıştır. Yani hem yardım davranışları memnunluğu artırıyor, hem Sevinç yardım tavırlarımızı teşvik ediyor. 

Deprem bölgesinde yardımlaşmanın önemi

MERHAMET VE YARDIMLAŞMA EN çok KİŞİNİN KENDİSİNE UYGUN GELİYOR

Gönüllü davranışlar içinde bulunan insanların hayattan doyum düzeylerinin arttığı ortaya çıktığını belirten Akgül, Başkalarından yardım ve Acıma gören insanların yardım etmeye daha Çok eğilim gösterdikleri biliniyor. Bununla Birlikte Olumlu hisleri daha Çok yaşayan ve kendilerini daha Mesut hisseden bireylerin ise, nispeten depresif hissedenlere nazaran yardımlaşmaya ve takviye olmaya daha Çok eğilimli olduğu görülüyor. Merhametli yardımlaşan şahısların beyin aktiveleri MR aygıtıyla takip edildiğinde, beyinde haz ve Ödül alındığında çalışan bölgelerle birebir biçimde çalıştığı dopamin hormonu salgılandığı tespit ediliyor. İstekli davranışlar içinde bulunan insanların hayattan doyum düzeylerinin arttığı ortaya çıkıyor. mesela az bir ölçü Nakit verilen üniversite öğrencilerinin bir kısmından akşama kadar kendileri için bir şeyler almaları, başkalarından ise bir arkadaşları yahut aile üyeleri için bir şeyler almaları isteniyor. Gün sonunda karşılaştırıldıklarında diğerleri için bir şey Meydan öğrencilerin daha Mesut hissettikleri görülüyor.

Kendimizi yıpratmayacak ve tüketmeyecek halde yardımlaşmak, bunları yaparken empati üzere birtakım marifetimizi geliştirmek ve münasebetiyle bir şeyler öğrenmek, Fazla daha güzel hissetmemize Yardımcı olacaktır. 

Bunlarla Bir arada bumerang tesiri düşünülmeden yapılan yardımlar ayrıyeten daha da kutsaldır. Birbirine borçlu olduğunu düşünerek yardımlaşırken ‘ben üstün bir beşerim, bak yardım ediyorum’, ‘onun bende hakları Mevcut onun için yapmam lazım’ diyerek yani üstencil bir bakışla bencillik yapılırsa tam yardım olmuyor. Kesinlikle boşa gitmiyor lakin yardım kavramının altını tam manasıyla doldurmuyor. ‘Sessiz yardım, sessiz iyilik’ kavramları sağ elinin verdiğini sol elinin bilmemesi kuralını destekliyor. İnsan kimseye göstermeden yeterlilik yapmayı başarırsa kendi egosunu terbiye edebilir.

Merhamet

MERHAMET HİSSİMİZİ NASIL KORUYACAĞIZ

1-Bireysel yardım planınızı evvelce belirleyin: Her türlü talihsizliğe Karşın nasıl bir insan başarısı ortaya koyabilirim? Yerine Öbür parıltı konulamaz hangi aydınlığı ışıtmaya yetkinim? Noksan olan neyi tamam etmek üzere varım? Üzere soruların cevaplarını arayarak, afetlerde yapabileceğimiz en eşsiz ve bir oburu tarafından yapılması bize nazaran daha güç yeteneğimizin gücünü keşfedelim. Ne yaptığımızın değeriyle Birlikte nasıl yaptığımızın da Pahalı olduğunu bilelim. Bir hastanede enfeksiyonla çaba eden hijyeni sağlayan paklık kahramanları da en az hekimler kadar kutsal bir Amel yapıyorlar hayat kurtarma bakımından. Kendimizin kuvvetli olduğu alanda yardım planımızla Birlikte bilgi, deneyim, vücut gücü, yeteneklerimiz, maddi öbür alanlarda da yapabildiklerimizi ihmal etmeyelim. 

2-Örgütsel yardım planınızı yapın: Yardımın örgütlü organize ve koordineli yapılması kaynakların isabetli kullanılması bakımından değerlidir. AFAD, KIZILAY, İHH üzere Aka tertiplerin çatısı altında kurumsal ve kişisel tertibinizi hazırlayın. Şu anda 21. Yüzyıl hüneri olan yardımlaşma kalite sistemlerinin işareti olarak kabul edildi. Bilhassa 21. Yüzyıl mahareti kadro çalışmasıdır. Asıl muvaffakiyet, kişisel muvaffakiyetten Fazla kadro muvaffakiyetinde yatıyor. Bunu da destekleyen nörobilim oldu. Nörobilim insanın ilişkisel bir varlık olduğunu belirtiyor. İnsan zihni Biricik başına yaşamaya nazaran programlanmamıştır.

Merhamet ve Yardımlaşma Hissimizi güç Vakitlerde Nasıl Koruyabiliriz?

3-İşlevsiz etkileşimlerden Irak duralım: Kötü örneklerin moral bozucu rüzgarından içimizdeki Acıma çınarını korumak için yardımlaşma hissimizi zedeleyecek fonksiyonsuz, anlamsız olayları yaymayalım, bilelim ki her şey o istisnadan ibaret değil, ayrıyeten o davranışı sergileyen bireylerin afetzede psikolojisi içerisinde şok davranışları sergileyen biri olduğunu düşünüp aklı selimimizi koruyalım. Beynimiz olumsuzu görmeye ve hatırlamaya meyilli olabilir, o yüzden olmamasını istediklerimizi değil olmasını istediklerimizi konuşalım. Herkesin basın mensubu olduğu bu toplumsal medya çağında basın mensupları da bu hususta hassasiyet göstermeye daha ihtimamlı olmalı.

4-Yardımdan kaçınırsak Kötü hissederiz: New York sıhhat Geliştirme Enstitüsü, hayatını gönüllülük hizmetlerine adamış olan 3 bin 300 istekli üzerinde yaptığı araştırmada; kümenin yüzde 95’inin, yardım etme hareketinden sonra gerilim seviyelerinin düştüğünü vurguladı. Cornell Üniversitesi’nde 427 bayanı içine Meydan 30 yıllık bir araştırma, istekli çalışmanın uzun ve sağlıklı yaşamanın Temel belirleyicilerinden biri olduğunu ortaya koydu. San Francisco Üniversitesi’nden Gözetici Hekimlik Profesörü Dr. Dean Ornish ve Harvard Tıp Fakültesi’nden Kardiyolog Dr. Herbert Benson, diğerlerine yardımı içine Meydan istekli etkinliklere iştiraki, bütün rehabilitasyon programlarına koyduklarını Anlatım ediyor. Yalnız yaşayanların bu Cin etkinliklere katılanlara kıyasla beş kat daha yüksek risk kümesinde olduğu da açıklandı. Gönüllülük ve hizmet insanları birbirine bağlar, yeterlilik hissini güçlendirir, güzel vakit geçirmelerini sağlar ve kendileri kuvvetli hissetmelerine yol açar.

Merhamet ve Yardımlaşma Hissimizi güç Vakitlerde Nasıl Koruyabiliriz?

5-Kibirden kurtulalım: Araştırmalar, insanların refah ve maddi varlık merdiveninde yükseldikçe empati ve Acıma hislerinin azaldığını ve sahip olduklarını hak ettikleri (ben ateşten yaratıldım, o topraktan ben daha üstünüm isyanı bu kibrin asıl kaynağıdır) konusunda kuvvetli bir inanç geliştirdiklerini düşündürüyor. batı kültüründe yardımlaşmak, birine yardım etmek, yardım almak bir zaaf olarak görülüyor. Zaaf olarak görüldüğü için kişiselleşmeye mani oluyor üslubunda bir niyet var. Nietzsche’nin bu bahiste bir kelamı vardır. Diyor ki; “Yardımlaşmak, tevazu işletme maliyetini artırır.” neden kendi ayağı üzerinde duramayan insan, doğal seçilim maddesine nazaran yok olup gitsin? Ona yardım etmek zorunda değiliz” usulünde bir yaklaşım Laf konusuyken bizde ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ kelamı kültürümüzün en Kıymetli sloganlarından biri.

6-Fırsatçıların ekmeğine yağ sürmeyelim: Ekonomik, siyasi, prestij, ihtiras, rövanş ve hesap görme, Sıkıntı devşirme  hırsları peşinde koşan şahıs ve kurumların Üzücü niyetlerine alet olmamak için fitneden Irak durmak Fazla değerli. 

Özetle bizi insan kılan Acıma hissimizi hiç kimsenin insafına bırakmayalım. Olumsuz haberlere Karşın içimizdeki yardımlaşma hissini canlı ve kuvvetli tutabiliyorsanız ne Mesut size.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir