Magnezyumun bedene yararları nelerdir? Magnezyum eksikliğinin belirtileri…

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Ruhsal ve fizikî rahatsızlıklara taban hazırlayan magnezyum eksikliği hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala magnezyumun bedene yararları nelerdir? Magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir? Bedendeki kimi eksik mineral ve vitamin önemli sıhhat meselelerine davetiye çıkarır. Bunların başında da magnezyum minerali gelir. Bu yüzden haberin ayrıntısında magnezyum eksikliğine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Bilim lisanında “Hipomagnezemi” olarak bilinen magnezyum eksikliği birçok sıhhat meselesine neden olur. İnsan bedeni için değerli olan bu mineralin eksikliği birtakım belirtilerle kendini gösterir. Güç depolama ve metabolizma için değerli olan bu mineral bedendeki asidi istikrarlar. Birebir vakitte kas ve kemik sistemi için de epeyce değerlidir. Magnezyum kalsiyum minerali ile bir arada kemik ve kaslarda aktiflik gösterir. Kalsiyum kasın kasılmasını sağlarken magnezyum gevşemesinde yardımcı olur. Diş ve diş yapısında bulunan hücrelerin sıhhatini fosfor unsuru ile bir arada korur. Damar zarındaki elsatikiyetini ve kan basıncını sisteme sokar. Böylelikle riskli hastalıkların yaşanmasını mahzurlar. Bunların yanı sıra hücrelerin büyümesi ve yenilenmesini takviyeler. 

Özellikle hudut ve kas sistemi için gerekli olan magnezyumun değeri hakkında Central Hospital’dan Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Ali Kemal Özkan açıklamalarda bulundu. Bedenin sağlıklı işleyişi için yarar sağlayan magnezyum hudut hücrelerinin elektriksel sinyallerinin yanlışsız yapılması için gereklidir. Bu sinyaller hormonları bile olumlu tesirler. Hem fizikî hem ruhsal hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olan magnezyum eksikliğini gidermek için gün içerisinde magnezyum içerikli besinler tüketilmelidir.

MAGNEZYUMUN BEDENE YARARLARI NELERDİR?

Beyindeki kortizol hormonu odaklanmak için kullanılır. Lakin bu hormonun yüksek olması bedenin başka fonksiyonları açısından önemli sıhhat meselelerine davetiye çıkarıyor. Bunların başında da gerilim gelir. Kortizonu beyinde dengeleyen en tesirli vitamin ise magnezyumdur. 

Bedenin iç istikrarı için kan seviyesinin olağan seyretmesi gerekir. Lakin yanlış beslenme ve bedene alınan gereksiz kimi besinler kan seviyesini olumsuz tesirler. Bu durumu istikrarda tutmak magnezyum hususunun misyonudur. 

Mutluluk hormonu, istikrarda kalması içinde magnezyum değerlidir. Magnezyumun kâfi ölçüde olduğu bir bedende depresyon ve tasa bozukluğu üzere ruhsal rahatsızlıkların yaşanma mümkünlüğü azalır.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

Yorgunluk ve ağır gerilimli hissetmek,

Gün içerisinde güç düşüklüğünde artış,

Sürekli hudutlu ve asabi bir ruh hali,

Uyku sorunları,

Kötü kolesterol düzeyinde yükseklik,

Adet periyotlarındaki ağrıların daha şiddetli yaşanması,

Kalp çarpıntısı, ani tansiyon yükselmesi ve sık sık baş dönmesi,

Böbreklerde ve idrar yollarında taş kum oluşumu üzere belirtiler magnezyum eksikliğine işarettir. 

MAGNEZYUM BAKIMINDAN VARLIKLI OLAN BESİNLER

150 gram Ispanak yaklaşık olarak 90 mili gram magnezyum içerir.

200 gram kabak çekirdeği günlük magnezyum gereksiniminin %80’ini karşılar. Lakin kabak çekirdeği yüksek kalori içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir.

80 gram balık ortalama 60 mili gram magnezyum içermektedir.

125 gram haşlanmış yeşil fasulye günlük magnezyum gereksiniminin %7’sini karşılar. 

200 gram pirinç ortalama 60 ulusal gram magnezyum içermektedir. 

90 gram avokado yaklaşık olarak 35 ulusal gram magnezyum içerir.

80 gramlık muz 20 ulusal gram magnezyum içermektedir.

K vitamini, tiamin, riboflavin, demir, fosfor, potasyum ve bakır içeren soya fasulyesinin 80 gramı günlük magnezyum muhtaçlığının %50’sini karşılar.

150 gram süt yaklaşık 20 ulusal gram magnezyum içerir. 

1 avuç ay çekirdeği günlük magnezyum muhtaçlığının %10’unu karşılar. 

150 gram bitter çikolata yaklaşık olarak 450 ulusal gram magnezyum içermektedir.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

Uzman denetimi olmadan magnezyum eksikliği ilaç desteği ile giderilmemelidir. Aksi halde ishal huzursuzluk, beden ısısında büyük değişiklik, daima uyku isteği üzere durumlara neden olur. an testi ile magnezyum eksikliği ortaya çıkar. Birebir vakitte idrar testi de yapılması gerekir. Daha sonra uzman destek ölçüsünü ilaçlarla ya da doğal yolla belirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir