Defne yaprağının yararları nelerdir? Defne yaprağı nerelerde kullanılır?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Akdeniz defnesinin yaprağının insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor muydunuz? Her mevsim yeşil kalabilen yapraklar alternatif tıpta hayli sık kullanılır. Pekala defne yaprağının yararları nelerdir? Defne yaprağı nerelerde kullanılır? Sizler için sık sık aktarcılarda karşımıza çıkan defne sabununun imalinde kullanılan defne yaprağı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin ayrıntısında defne yaprağına dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Akdeniz iklimine mahsus yetişen Akdeniz defnesi, ağaç çeşidi kendine has kokusuna sahiptir. Alternatif tıpta kullanılan ağacın yaprakları Türkiye ihracatında büyük hisseye sahiptir. Ağacın gövdesinin alt kısmı gri üst kısımları ise yeşil renktedir. Yaprak kısımlarından etrafa koku yayılır. Bu yaprakların en büyük düşmanı yaprak biti denilen bir böcek çeşididir. Ülkemizde defne yaprağı kurutularak yemeklerde ve şerbet imallerinde kullanılır. Faklı bir tat veren defne yaprağı salça üretiminde da tercih edilir. Süs bitkisi olarak konutlarda de yetiştirilen defne yaprağı, soğuk havaya karşı hayli hassastır. İçeriğindeki yağ unsurlarının de uçucu özelliğinden ötürü yemeklerde kullanılan sağlıklı yağlar ortasında yer alır. Defne yaprağı antioksidan, analjezik, antienflamatuar ve antikonvulsant özelliklerine sahiptir. Bilhassa kozmetik dalında kullanılan defne yaprağı, krem, sabun ve şampuan üzere ferdî bakım eserlerinde ham hususudur. Antik Yunan’da yaz kış hem yeşil kaldığından ölümsüzlük iksiri olarak görülür. Bu yüzden her şeyde kullanılırmış. 

DEFNE YAPRAĞININ YARARLARI NELERDİR? DEFNE YAPRAĞI NERELERDE KULLANILIR?

Defne yaprağı üst teneffüs yolları hastalıkları için çayı yapılarak tüketilir. Yüksek analjezik özelliği olan defne yaprağı boğaz enfeksiyonuna neden olan hücreleri azaltır. Balgam söktürücü tesiri ile boğazları temizler. Bir bardak suyun içine 2 defne yaprağı atıp 5 dakika kaynatın. 1 dakika bekledikten sonra süzüp içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyip tüketiniz. 

Yüksek ateşlenemler esnasında 5 bardak suyun içerisine 10 tane defne yaprağı atıp kaynatın. Daha sonra soğuyan suya pak bir bez modülünü bu suya batırıp göğüs, ense ya da alnınıza koyun yarım saatte bir değiştiriniz. 

Besin atıklarından kaynaklı böbreklerde oluşan taşların düşürülmesinde de defne yaprakları hayli tesirlidir. kaynar suyun içine 4 yaprak defne atıp kaynatın. Günde bir kez tüketin. Her gün bir bardak tüketilen bu çay vakitle taşların erimesine ve mesaneden çıkmasını sağlar.

10 defne yaprağını toz haline gelene kadar öğütünüz. Bu toza daha sonra üzerine yarım su bardağı sıcak su ekleyip karıştırın. Bu karışımı saç köklerinize sürüp bir saat bekleyin. Saç köklerini besleyen karışım deforme hücreleri güzelleştirir. Saçta bit ay da kepek varsa kısa müddette bitmesini sağlar.

Yüksek antioksidan sayesinde bedeni hür radikallerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı adeta bedende kalkan vazifesi görür.

Folik asit bedenin olmazsa olmazıdır. Bedenin günlük muhtaçlığı olan folik asit hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Bilhassa hamilelik müddetinde alınması gereken bir unsurdur. Bu husus kemik gelişiminde tesirlidir. 100 gram defne yaprağı günlük folik asit muhtaçlığını karşılar.

Yemeklerden sonra yaşanan mide ekşimesi üzere sindirim sıkıntıları için 2 gram defne yaprağını yarım bardak su ile karıştırın. İçerisine toz halinde zencefil ekleyip kaynatın. 5 dakika sonra süzüp tüketin. Sindirim sorunlarını sık sık yaşayan bireylerin günde iki sefer tüketmesinde yarar var. 

Glukoz ve kolesterol düzeyleri düşürmede tesirli olan defne yaprağı, hem şeker hastaları hem de kalp damar hastaları tüketebilir. 5 defne yaprağını bir bardak suda kaynatın. Sabah aç karna tüketin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir