Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Konya’dan fay hattı geçiyor mu? Konya’da fay hattı var mı? Konya’da deprem olur mu?

Konya’dan fay hattı geçiyor mu? Konya’da fay hattı var mı? Konya’da deprem olur mu?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
14 0

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen sarsıntılar bütün Türkiye’de Aka bir panik ve dehşete neden olurken Konya’dan da bir zelzele haberi geldi. zelzele riski az olarak görülen kentte gerçekleşen sarsıntının akabinde vatandaşlar “Konya’dan fay geçiyor mu? Konya’da fay sınırı Mevcut mı?” sorularına Karşılık aramaya başladı. Merak edilen bütün soruların karşılığı haberimizin devamında…

Doğu Anadolu Fay Çizgisi üzerinde gerçekleşen kırılmalar sonucu meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay vilayetlerinde Aka yıkımlara neden oldu. Binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği ve konutların yıkıldığı bölgede çalışmalar sürdürülürken günlerdir zelzele için “en az riskli” yer olduğu söylenen Konya’dan korkutan bir haber geldi. 17 Şubat 2023 23:53‘te gerçekleşen 3.0 şiddetindeki Selçuk merkezli zelzele “Konya’da fay çizgisi Mevcut mı?” sorusunu gündeme getirdi. İşte ayrıntılar…

KONYA’DA FAY SINIRI Mevcut MI? KONYA zelzele BÖLGESİ Mİ?

Deprem haritasında sarı renkli bölgeler olan “üçüncü derece riskli” deprem bölgesinde yer Meydan Konya‘da fay sınırı olup olmadığı vatandaşlar tarafından arama motorlarında süratle araştırılıyor. Kandilli Rasathanesi datalarına nazaran; Akşehir Fay zonunun da içinde yer  bölgede 1900-2016 yılları ortasında büyüklüğü 5’den Aka 9 zelzele gerçekleşti.

Türkiye zelzele risk haritası

Akşehir ve Doğanhisar, Sultandağı ve Çay ilçeleri direkt bu fay zonları üzerinde bulunmaktadır. Batıda Konya fay zonu, Doğuda Divanlar Fayı, Kuzeyde ise Karaömerler fayı ile çevrili olan Konya’nın batı bölümü Konya Fay zonu üzerinde yer almaktadır.

Konya zelzele risk haritası

“AZ RİSKLİ BİR YER OLMASI zelzele OLMAYACAĞI MANASINA GELMEZ

Konya Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, Konya’da bulunan fay sınırları hakkında şu tabirleri kullandı:

“Konya’nın yıkıcı sarsıntılar için en az riskli bir yer olması, burada zelzele olmayacağı manasına gelmez. Konya bölgesinde faal yahut potansiyel olarak faal Değerli uzunluklarda faylar bulunmaktadır. Bu faylar Etraf Vilayet ve ilçeler için potansiyel açıdan tehdit oluşturur.”

Konyada fay sınırı Mevcut mı

KONYA’DA FAY ÜZERİNDE YER Meydan İLÇELER HANGİLERİDİR?

Konya’da mümkün bir zelzelede fay üzerinde yer Meydan ilçeler şunlardır:

  • Akşehir
  • Altınekin
  • Doğanhisar
  • Ilgın

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat kurtaran davranışlar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir