Kehribar kolye bebeklerde ne işe fayda? Kehribar kolyenin bebeklere yararları

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Şifalı taş olarak bilinen kehribar içerisindeki suksinik asit/amber asit nedeniyle %100 doğal antibiyotik görevi sağlar. Pekala kehribar taşı sahiden övüldüğü kadar yararlı mı? Kehribar kolyenin bebeklere yararları neler? Kehribar kolyeyi yetişkinlerde kullanabilir mi? Kehribar taşı ne işe fayda? Bebek ve çocuklarda kehribar taşı neden kullanılmalı? İşte şifalı taş olan kehribarın hakkında merak edilenler…

Yaz aylarında daha çok tercih edilen boncuk usulündeki aksesuarlar, günümüzde hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Tercih edilen bu modellere her sene yenileri eklense de popülerliğini hiçbir vakit yitirmeyen kehribar kolyeler, görünüm itibariyle her ne kadar boncuğu andırsa da aslında şifalı taşlardan ibarettir. Halk ortasında şifalı olduğu bilinen ‘Kehribar taşı’ bilhassa de diş çıkarma devrinde olan bebekler için hayli faydalıdır. Ağrı kesici fonksiyonu gördüğüne inanılan kehribar taşı aksesuarları Polonya, Hollanda, Almanya üzere ülkelerin eczanelerinde ‘Kehribar bebek diş kolyesi’ olarak satılır. Çoklukla sarı renkli olanları anneler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Kolye bebeklere ya da çocuklara takıldığı vakit beden ısısı ile birlikte süksinit asitin salınımını kolaylaştırır. Pekala kehribar taşının öbür yararları neler? İşte cevabı…

Zamanında Türk Bilim Adamı İbn-i Sina tarafında şifa niyetiyle kullanılan ve çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan kehribar, kozalaklı ağaçların doğal reçinesinin fosil bulmuş halidir. Sadece kolye olarak değil bileklik ya da halhal formunda de kullanılabilen kehribar taşı, koparak boğulma riskine karşılık dördüncü ayını doldurmadan evvel katiyetle kullanılmamalıdır.

KEHRİBAR TAŞININ BEBEKLER İÇİN BİLİNEN FAYDALARI

Doğal ağrı giderici özelliğinin haricinde zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendirerek daha dirençli bir bedene sahip olma imkanı tanır.

Diş çıkaran ya da çıkarma devrinde olan bebeklere baktığımızda sık sık huzursuzlanma ve ateşlenme üzere sıkıntılar görürüz. Kehribar taşı tamda bu evrede kullanıldığı vakit bedeni yatıştırır ve bebeğe sakinlik hissi verir.

Yine diş çıkarma periyodu belirtileri olarak karşımıza çıkan salyanın azalmasında hayli tesirlidir.

Kulak, boğaz ve mide yanmalarına yeterli gelir.

Enfeksiyon kapma riskini azaltır.

KEHRİBAR AKSESUARI NASIL KULLANILMALI?

Satın aldığınız kehribar eserinin paketini açtıktan sonra ılık su ile yıkayıp güzelce kurulayın. Gücünü arındırmak için de 2-3 ayda bir gece, toprak kapta kehribarı bekletin ve sabah ılık sudan geçirin. Kolyenin ipinde çamurun kalmamasına dikkat edin. Uyku esnasında çıkartmayı unutmayın!

KEHRİBAR TESİRİNİ NASIL GÖSTERİR?

Kolye, bileklik ya da halhal olarak kullanılan kehribar, beden ısısı sayesinde uçucu yağlar, deri yoluyla çabucak emilir ve kana geçer. Kehribar kolyelerinin boğulma riskini oluşturmaması için her boncuk ortasında düğümlerin olduğuna dikkat etmeli ve ona nazaran çocuğunuzda kullanmalısınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir