Rasta saç nedir? Rasta saç nasıl yapılır? Rasta saç modelleri

Genel Eki 27, 2022 Yorum Yok

Dönemin en beğenilen modalarından biri olan rasta saç ünlü oyuncu Serenay Sarıkaya’nın da odak noktası oldu. Yaz aylarında kesinlikle rsta saç yaptıran Sarıkaya, rasta saçın hem kullanışlı hem de yaz aylarında kesinlikle denenmesi gerektiğini söyledi. Pekala rasta saç nedir? Rasta saç nasıl yapılır? Rasta saç nasıl yıkanır? öğrenmek için yazımıza göz atmalısınız.

Rasta saç; 1980’li yıllardan itibaren tüm dünya genelinde moda olan ve sıra dışı görünümü sevenler için en ülkü tercihlerden birisidir.  Rasta saçlar; son periyotların en tanınan saç modelleri ortasında bulunuyor. Ekseriyetle yaz tatiline çıkan ve yaz aylarında sık sık saçları yıkamanın önüne geçmek için tercih edilen bu saç modeli, diğer ismiyle “dreadlock” olarak bilinir. Rasta saçın zincirleme metoduyla bütünleşerek yapılan burgulara verilen isimdir. Bilhassa hippi ve özgür hissetmeyi seven bireylerin tercih ettiği bu saç modelinde saçlar tutamlara ayrılarak profesyonel adımlarla burgu imajını alır. Kalıcı rasta saç modelini deneyecek olanlar düzgünce düşünerek karar vermeli zira saçların eski haline döndürülmesi için saçların tabandan kesilmesi yahut kazıtılması gerekir. Rasta saç modelini kolaylıkla denemek için konutta süreksiz rasta yapabilirsiniz.

RASTA SAÇ NASIL YAPILIR?

Güzellik merkezlerinde ve kuaförlerde profesyoneller tarafından yapılan rasta saçların yaklaşık 6-10 ay üzere uzun bir dayanıklılık müddeti oluyor.6-7 ay sonrasında saç tabanlarınız uzadığında saçlarınızın yeni çıkan kısmına rasta yaptırabiliyorsunuz. Yani evvelce yaptırdığınız rastalı saçlarınıza tekrar süreç yaptırmanız gerekmiyor. İşin özü, saçlarınızı dilerseniz bir ömür uzunluğu kullanabilme talihiniz bulunuyor.

Profesyonel rasta saç üretimi esnasında birinci olarak saçlar belli kalınlıkta tutamlara ayrılıyor. Petek halinde tutamlara ayrılan saçlara akabinde türeltme süreci uygulanıyor.
Tülertme sürecinden çabucak sonra tığlama kademesine geçiliyor. Bu etapta tığ yardımıyla saçlar birbirine dolandırılıyor. Bu süreç, saçların daha hacimli ve kabarık görünmesine yardımcı oluyor.

Daha sıkı ve kabarık saçlar elde edilmek istenildiğinde tığ yerine bal mumu kullanılıyor. Saçların rasta süreci için gereğince uzun olmadığı durumlarda rastaya başlamadan evvel saçlara sentetik saçlar ek ediliyor.

Daha çok örgü ve burgu metotlarının kullanıldığı rasta saçların bakımı esnasında son derece titiz davranmanız gerekiyor.

EVDE SÜREKSİZ RASTA SAÇ NASIL YAPILIR?

Rasta yaptırmaya bir türlü cüret edemiyorsanız, meskende süreksiz rasta yapmayı deneyebilirsiniz. Görünümü ile rastalı saçları aratmayan aşağıdaki saç modelini kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

Birinci olarak saçlarınızın yarısını öne öbür yarısını da geriye yanlışsız, yatay olacak biçimde ayırın. Akabinde öne hakikat ayırdığınız saçlarınızı tutamlara ayırın. Bu noktada daha yeterli bir sonuç elde etmek ismine kesinlikle saçlarınızı kalın tutamlara ayırmanı öneriyoruz. (Ayırdığınız tutamların en az 2 cm olduğundan emin olmalısın)

Sonraki basamakta ayırdığınız tutamları jöle ile nemlendirin. Tıpkı avuçlarınızla ateş yakıyormuş üzere jölelediğiniz saçlarınızı avuçlarınızın içinde birbirine sürtün. Böylece saçlarınızın birbirinin içine geçmesini yani dolanmasını sağlayabilirsin( Jöle yerine saç şekillendirme köpüğü de kullanabilirsiniz.) Tüm tutamları jöleleyip, rastaladıktan sonra saçlarınızı saç spreyi ile sabitleyin.

Yapımı son derece kolay ve pratik olan bu saç modelini deneyerek, rastanın size yakışıp yakışmadığını kendi gözlerinizle görebilir, akabinde hakikaten kalıcı rasta yaptırıp yaptırmamak istediğinize daha net bir biçimde karar verebilirsiniz.

RASTA SAÇ BAKIMI NASIL OLUR?

Rasta saçlarda görülen en yaygın sorunlar; kepeklenme ve yağlanma olduğundan bu iki riskli duruma karşı tedbir alarak, saçlarınızın birinci günkü üzere kusursuz yani şahane görünmesini sağlayabilirsiniz.

Rasta saç üretimi bittikten yani kuaförden çıktıktan sonraki birinci bir ay saçınızı hiçbir formda yıkamayın. Tıpkı vakitte saçlarınızın su ile temasından da kaçının. Bu yüzden yaz aylarına girmeden mümkünse kış aylarında rasta yaptırın.

Saçlarınızı duş sonrası yani yıkadıktan sonra bol suyla durulayın. Böylece kepeklenmeyi en aza indirgeyebilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken kepeğe karşı şampuan yerine sabun da kullanabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir