Hurma sirkesinin yararları neler? Doğumu kolaylaştıran hurma sirkesi tanımı

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Sofralarda tek başına yemeye alışık olduğunuz hurmanın sirkeli halini aklınızda canlandıramıyor olabilirsiniz. Lakin hurma ve sirke ikilisinin bir ortaya gelmesiyle ortaya çıkacak olan karışımın mucize yararları sizi hurma sirkesine karşı ikna edecek! Hamilelik periyodunda tüketildiğinde hurma sirkesi, kolay bir doğum yapma fırsatı sunarken öteki yararlarına da haberimizden bakabilirsiniz. Hurma sirkesinin yararları ve Dr. Feridun Kunak’tan meskende hurma sirkesi üretimi…

Kuran-ı Kerimdeki birçok ayette geçen hurma mucizesi, Allah (c.c)’un bizlere lütfetmiş olduğu ve faydalanmamızı istediği en şifa dolu meyvedir. Sayısız yararları ortasında hem sıhhatimize hem de cildimize güzel gelen hurma, tıpkı vakitte gebe bayanların sıkıntılarına de şifa üzere geliyor. Mübarek Ramazan aylarında Peygamber Efendimiz (SAV), mümin kimselere orucunu hurmayla hurma bulamıyorsak su ile açmamızı tavsiye etmiştir. Bu da imkanımız varsa hurmayı hayatımızdan eksik etmememiz gerektiğini gösteriyor. İster tek başına ister kür olarak uygulayabileceğiniz hurmalı tanımların haricinde birde ismini belkide birinci kere duyacağınız hurma sirkesi geliyor.

Tek başlarına tüketildiği vakit farklı başka şifası olan hurma ve sirke bir ortaya geldiği vakit günümüzde pek çok sorunun tahlili haline geliyor. Örnek vermek gerekecek olursa gebelerin doğum korkusu imdadına yetişiyor ve kolay bir halde doğum yapma imkanı sağlıyor. Pekala hurma sirkesinden en hoş nasıl faydalanırız? Hurma sirkesinin gebelere yararları neler? Mesken üretimi hurma sirkesi nasıl hazırlanır? İşte hurma sirkesi hakkında bilmeniz gerekenler…

HURMA SİRKESİNİN YARARLARI NELER?

Genelde Arabistanda ve Orta Doğu ülkelerinde tüketilmeye devam eden hurma sirkesi, yemeklerde ya da salatalarda çeşitlilik olsun diye tüketilmektedir. Ancak en çok turşu üretiminde kullanılmaktadır. Bedene güç depolanmasını sağladığı için ‘Gençlik iksiri’ de denilmektedir. Fazla kilolarınızdan şikayetçi olup diyet yapmaya çalışıyorsanız bu diyetini destekleyici bir içecek olan hurma sirkesini ılık suya ekleyip içtiğinizde açlığınız yatışacak ve iştahınızı denetim edebileceksiniz.

Diyet dostu olmasının yanı sıra sıhhat alanında da epey güzel olan hurma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser üzere birçok hastalığa karşı savaşır. Şayet hamilelik dönemindeyseniz ve doktorunuzda onay verirse hurma sirkesi içerek iddia ettiğinizden daha rahat bir doğum gerçekleştirebilirsiniz.

Hormonları düzenleyerek vajinal kasları güçlendiren bu yararlı içecek, doğum sonrasında görülme riski olan kanamayı da en aza indiriyor. Burada kanama demişken sırf doğum kanamaları değil tüm kanamalar için geçerlidir. Ayrıyeten hurma sirkesinin süt üretimini arttırdığı da bilinmektedir. 

EVDE HURMA SİRKESİ NASIL YAPILIR? HURMA SİRKESİNİN KOLAY TARİFİ

MALZEMELER: Hurma, tuz ve su.

Dr. Feridun Kunak tarafından Trabzon hurması ile denenen bu tanım için öncelikli olarak, hurma kabuklarını soymadan evvel sirkenin hazırlanması tavsiye edilmektedir. 5 adet trabzon hurmasını kavanoza koyup üzerine 1 çay bardağı saf (doğal) sirke eklemelisiniz.

Daha sonra 1 çay kaşığı tuz ekleyip kavanozun bitimine kadar su doldurmalısınız. 20 gün boyunca serin ve ışık almayacak yerde koruma edin.

Hurmalardan sirke imali:

30 adet hurmayı olduğu üzere farklı bir kavanoza koyun. Tekrar bir tatlı kaşığı doğal tuz koyun ve geri kalanı suyla doldurun. Mineral bedellerinin kaybolmaması için çelik değil tahta kaşıkla karıştırın. Kavanozu pamuklara sarıp iple sıkıca bağlayın 6 hafta kadar bekletin. Süzgeçle süzdükten sonra kavanoza ya da şişeye dökün.

EK BİLGİLER:

– Asit oranı az olduğundan mideyi zannedildiği üzere yakmaz.

– Hurma sirkesini maden suyu ile karıştırırsanız metabolizma suratını artar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir