Karbon elyaf nedir? Karbon fiber depremden korur mu? Karbon fiber ne kadar?

Sağlık Şub 27, 2023 Yorum Yok

Binaların zelzeleye karşı dayanıklılığını Aka ölçüde artıran “karbon elyaf” formülü nihayet periyotların en Fazla merak edilen bahislerinin başında geliyor. Bilhassa Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde karbon fiberin kullanıldığı konutlarda rastgele bir yıkılma görülmediği için birçok vatandaş karbon elyaf usulüne dair araştırmalara başladı. Pekala karbon fiber nedir? Karbon elyaf nasıl uygulanır? İşte karşılıklar…

Kahramanmaraş ve 10 vilayette Aka Acı ve yıkımlara neden olan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki sarsıntıların akabinde binlerce Hane yıkıldı ve can kayıpları yaşandı. bütün Türkiye’yi derinden yaralayan zelzelelerin akabinde yıkılmayan kimi yapılarda ‘karbon fiber’ prosedürünün kullanıldığı tespit edildi. Yapıların dayanıklılığını artırmada Değerli bir rol üstlendiği ayrım edilen ‘karbon elyaf’ın ne olduğunu merak eden vatandaşlar arama motorlarında süratle araştırma yapmaya başladı. Tüm ayrıntılar haberin devamında…

KARBON FİBER NEDİR? KARBON ELYAF NEDİR?

Metallere oranla gerilmeye karşı Fazla daha sağlam olan karbon fiber veya karbon elyaf, teknoloji eseri ipliksi bir Cin unsur olarak açıklanabilir. Karbonlaşmış akrilik elyaf, katran ve naylondan meydana gelen bu unsur, hafif yapısıyla dikkat çekmektedir. O denli ki çelikten 4.5 kat daha hafif olan karbon elyaf, çelikten 3 kat daha sağlamdır. Betonarme elemanların (kolon, kiriş, döşeme) basınç ve/veya eğilme dayanımlarının artırılmasında Kıymetli bir adım olan karbon fiber, sarsıntıya karşı alınabilecek tedbirlerin başında gelebilir. 

Karbon elyaf

KARBON FİBER GÜÇLENDİRME NASIL YAPILIR? KARBON ELYAF SARSINTIDAN KORUR MU?

Karbon fiber katmanlar, yapı içerisindeki Müsait tuğla duvarların her iki yüzüne çapraz olacak halde uygulanmaktadır. Binanın yanal taşıyıcı sistemine katkıda bulunması hedeflenen karbon fiber, yapının sarsıntıya karşı dayanıklılığını Aka ölçüde artırmaktadır.

Karbon fiber uygulaması

KARBON ELYAF YALNIZCA Biricik BİR DAİREYE UYGULANIR MI?

Deprem esnasında yapının tamamı etkilendiği için sadece daire bazında karbon elyaf uygulamak mantıklı bir tahlil olmaz. Apartmanda yapının bir olduğunu göz önüne alırsak sırf bir daireye uygulanması binanın Bina statiğinin bozulmasına Sebep olur.

KARBON ELYAF NE KADAR? KARBON ELYAFLA GÜÇLENDİRME NE KADAR FİYAT?

Eğer karbon elyafla binayı güçlendirmek isterseniz ortalama yapı başına 250-300 bin TL bedelinde bir maliyeti gözden geçirmek gerekiyor. 10 daireli bir binada karbon elyaf uygulaması yapılması için 3 ila 3.5 milyon harcanmalıdır.

Karbon fiber ücreti

KARBON ELYAF NERELERDE KULLANILIR?

Yalnızca Japonya, ABD, Almanya, İran, Fransa, İngiltere, Macaristan ve Tayvan’da üretilen karbon elyaf, geleceğin teknolojisi olarak görülmektedir. Uzay araçları, uçaklar, gemiler ve motorlar üzere Fazla güçlü olması gereken öbür yüzeylerde kullanılan karbon elyafın kullanım alanının gelecekte artması bekleniyor.

Karbon elyaf uygulaması

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat kurtaran davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir