Kavunun yararları nelerdir? Kavun ve limon karışımının inanılmaz tesiri…

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Şimdiden hasadına başlanan kavunun insan bedenine birçok yararı var. Adeta kış aylarından yaza geçiş sırasında bedeni yenileme sağlayan kavun hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala kavunun yararları nelerdir? Uzmanlar kavun kabuklarını sakın çöpe atılmaması konusunda uyarıyor. Kavun kabukları kaynatılıp tüketildiğinde sindirimi düzenler. Ayrıyeten kavun ve limon karışımının da insan sıhhatine inanılmaz tesiri vardır. Bilhassa zayıflamak isteyenler için mucize bir besindir.

Kavun; sodyum, potasyum, magnezyum ve demir bakımından hayli varlıklı bir meyvedir. Bu içerdikleri sayesinde bağışıklık sisteminin hasara uğramış hücrelerini yenilemesinin yanı sıra bedenin deforme olmuş birçok bölgesindeki sorunlara de âlâ gelir. Kabakgillere bağlı olan kavun içeriği sulu ve etli bir meyveye sahip. Dış yüzeyindeki kabuğun yetiştiği toprağa bağlı kalınlığı değişir. Kavunun ana yurdu Orta Asya ve İran’dır. Ülkemizde de Van ve Manisa üzere kentlerde yetişir. Vitamin ve mineral deposu olan kavun hastalıklara karşı beden direncini artırır. Kavundan yemek, reçel ve tatlı yapılır. Tıbbi tedavide ilaç olarak kullanılan kavun mevsim geçişlerinde bedenin sıvı oranını koruyarak böbrek bezlerinin çalışmasını takviyeler. Kavun bilhassa Orta Asya’da başlayıp Osmanlı saraylarındaki sultanların hoşluk materyali olmuştur. Uzmanlar kavunun kabuklarının da kavun kadar yarar sağladığını vurguluyor. Zayıflamak isteyenler kavun kabuklarını kaynatıp sabah kahvaltıdan evvel bir bardak tükettiğinde midenin tokluk düzeyini denetim altına almış olurlar. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak evvelki yağların yakılmasını takviyeler. 

KAVUNUN YARARLARI NELERDİR?

C vitamini açısından varlıklı olan kavun, bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yardımcı olur.

Tansiyon düşmesi anında, tüketilmesi gereken meyvelerdendir.

Cildi besleyici özelliği sayesinde saç derisindeki hücrelerin deforme olmasını maniler bu sebeple saç dökülmesinin önüne geçer. Tıpkı vakitte sedef ve egzama üzere cilt rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.

Kadınlardaki sistemsiz regl devrinin tertibe girmesini sağlar.

Vücuttaki A vitamini eksikliğini gidererek göz sıhhatine yardımcı olur.

Cildin ışıl ışıl parlamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Kalpteki ritim bozukluğunu önler.

Kavunun çekirdeğini kaynatıp içerseniz böbrekte oluşma ihtimali olan kumun idrar yoluyla ağrısız atmasını sağlayabilirsiniz.

Akciğer hastalıklarına neden olacak ziyanlı hücrelerin emilimini hızlandırır.

Sigara kullanımı üzere berbat alışkanlıklardan vazgeçmenizi sağlar.

KAVUN VE LİMON KARIŞIMININ İNANILMAZ TESİRİ…

Yaz aylarında karpuzdan sonra en tanınan olan kavun ve limon ile blendırdan geçirilip tüketildiğinde güçlü bir antioksidan tesiri gösterir. Bilhassa yaz aylarında artan kalp krizi ve yüksek tansiyon üzere rahatsızlıklar için birebir yarar sağlayan karışım her sabah yaz uzunluğu tertipli tüketilmelidir. Güçlü bir iltihap söktürücü tesire sahip olduğundan idrar yolu ile biriken toksinleri atar. Ayrıyeten mutasyona uğramaya meyilli hücreleri yenileyerek kanser hastalıkları önler. Sıcak havaların en fazla etkilediği böbreklerdir. Bedenin sıvı kaybı böbreklerin çalışmamasına ve kum ya da taş üretmesine neden olur. Fakat bu karışım bedenin sıvı ve asit oranını dengeleyerek böbreklerin işlevlerini olumlu tesirler. Kış sonrası birçok insanın kabusu haline gelen fazla kilolarda kurtulmanın en sağlıklı yolu da sabah kahvaltıdan evvel bir bardak kavun ve limon karışımıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir