Kadın Konukevleri’ndeki çocuklara sosyal hizmet modelleriyle destek!

Sağlık Kas 21, 2022 Yorum Yok

Kadın Konukevleri’nde anneleriyle Birlikte kalan çocukların bütün muhtaçlıkları Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nca karşılanıyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bayan konukevlerinde, şiddet mağduru bayanların korunması, güçlendirilmesi, psikososyal ve ekonomik sıkıntılarının çözülmesi için takviye sağlanırken; beraberlerindeki çocukları için de fiyatsız kreş dayanağından danışmanlık ve rehberlik hizmetine kadar birçok alanda hizmet sunuluyor. 

Bakanlık, bayan konukevlerinden hizmet Meydan bayanlara yönelik dayanaklarını, beraberlerindeki çocukları için de sağlıyor. Bayan konukevlerindeki çocukların psikososyal gelişimlerini desteklemek gayesiyle fiyatsız kreş ve çocuk kulübü hizmeti verilirken; çocuk gelişimcisi ve öğretmenler tarafından çocuklara yönelik mesleksel çalışmalar da yürütülüyor. Bayan konukevlerinde 24 bin çocuk bu takviyelerden faydalanıyor.

Kadın konukevine annesiyle gelen çocukların, birinci olarak çocuk gelişimcisi ve öğretmenler tarafından kuruluşa oryantasyonu sağlanıyor. Oryantasyon kapsamında çocuklara ve annelere, yaşadığı olumlu-olumsuz durumlara ait görüşme, müracaat ve rehberlik hizmeti veriliyor.

kadın konuk konutlarına aile ve toplumsal hizmetler bakanlığı tarafından destek

OKULDAKİ DURUMLARI TAKİP EDİLİYOR

Çocuk gelişimcisi ve öğretmenler tarafından Okul çağında olan çocukların Tedbir kararları da göz önünde bulundurularak Okul kayıtları gerçekleştiriliyor. Öğretmenler tarafından okula giden çocukların Okul sonrası etüt çalışmaları ve Okul takipleri yapılıyor. Okula gidenler yahut Çeşitli nedenlerle tahsiline devam edemeyen çocukların her türlü muhtaçlıkları karşılanıyor.

kadın konukevlerinde çocuklarla birebir ilgileniliyor

BİRSEYSEL VE Küme AKTİFLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Çocuk gelişimcisi rehberliğinde, çocuk eğiticisi ve bakım elemanı tarafından 0-6 ıslak ortası çocukların gelişimlerini destekleyici kişisel ve Küme aktiflikleri gerçekleştiriliyor. Bayan konukevi bünyesinde bulunan oyun ve Faaliyet odalarında çocukların bütün gelişimlerini destekleyici faaliyetler yürütülüyor.

kuruluş hizmeti sonrasında Temel gereksinimler karşılanıyor

KURULUŞ HİZMETİ SONRASINDA DA Temel MUHTAÇLIKLARI İÇİN EKONOMİK TAKVİYE VERİLİYOR

Kuruluş öğretmenleri tarafından okula giden çocukların Sınıf seviyesine Müsait akademik hünerleri bedellendiriliyor ve bu değerlendirmeler sonrasında çocukların gelişim süreci takip ediliyor.  

Kadın konukevinde anneleriyle Bir arada kalan çocukların, Temel gereksinimlerinin karşılanabilmesi ve hayatlarını sağlıklı sürdürebilmeleri emeliyle konukevi hizmeti sonlandırıldıktan sonra da farklı toplumsal hizmet modelleri kapsamında ekonomik takviyelerden faydalanmaları sağlanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir