Hoş geldin nasıl yazılır?TDK’ya göre hoş geldin kelimesinin doğru yazılışıHoşgeldin birleşik mi

Sağlık Oca 17, 2023 Yorum Yok

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız sözlerden biri olan Güzel geldin sözünün bitişik mi farklı mı yazılması gerektiği merak konusu oldu. Bilhassa nihayet vakitlerde yapılan Yazım yanılgıların artmasıyla Bir arada TDK’da aratılmaya başlanan beğenilen geldin nasıl yazılır? TDK’ya nazaran güzel geldin sözünün yanlışsız yazılışını sizler için araştırdık. İşte karşılığı…

 Günümüzde en yaygın kullanılan sözlerin birleşik mi yoksa farklı mı yazılacağı internette araştırılıyor. Türkçede yapılan Yazım kusurlarının başında iki sözcüğün Yan yana getirilerek oluşturulan sözcükler geliyor. Beğenilen geldin sözünün yazılışı da nihayet vakitlerde en Fazla karıştırılan sözlerden biri haline geldi. Gelen kişiyi selamlamak için kullanılan beğenilen geldin nasıl yazılır? TDK’ya nazaran beğenilen geldin sözünün yazılışı:

HOŞ GELDİN Mİ HOŞGELDİN Mİ?

TDK sitesinde iki sözcüğün yanlışsız yazımı Şayet manasını yitirip Öbür bir ismin yerine kullanılırsa o Sözcük bitişik yazılır. fakat iki Sözcük birleştiğinde mana değişikliğini uğramıyorsa bu sözcükler farklı yazılır.

Hoşgeldin (yanlış kullanım)

Hoş geldin (doğru kullanım)

Hoş geldin nasıl yazılır

HOŞ GELDİN YAZILIŞ ÖRNEKLERİ

Evimizin yeni üyesi hayatımıza “hoşgeldin” (Yanlış kullanım)

Evimizin yeni üyesi hayatımıza “hoş geldin” (Doğru kullanım)

Eve gelen konuğa kesinlikle “hoşgeldin” denir (Yanlış kullanım)

Eve gelen konuğa kesinlikle “hoş geldin” denir (Doğru kullanım)

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir