Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?

Genel, Hamilelik Ağu 14, 2022 Yorum Yok

Sindirimi Kolay Gıdalar


~ Bol proteinli veya yağ içeren sindirimi daha zor gıdalar yerine tuzlu kraker gibi atıştırmalıklar yiyebilirisiniz. Acı ve baharatlı olmayan kraker seçmelisiniz.

Zencefil


~ Araç tutması, hamilelikte yaşanan sabah bulantıları gibi farklı nedenlerle görülen mide bulantısına iyi gelir. Mide bulantınız çok şiddetli ise günde 2 -3 kere içmenizde bir zarar yoktur. Toz zencefil yerine taze zencefil dilimlerini kullanmanız daha etkili olur.

 


Limon


~ Özellikle gebelikte yaşanan bulantılar için limon kullanmalısınız. Limonun ekşi tadı ve kokusun mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Ancak ekşi yemenizde bir sorun yok ise tüketmelisiniz. Limonu zencefil çayının içine yarım limon sıkarak da tüketebilirsiniz.

Nane

~ 1-2 nane yaprağı çiğnemek bulantıların arttığı anda veya nane çayı içmek iyi gelir. Ancak mide ekşimeniz varsa nane iyi gelmeyebilir.


Elma

 ~  Lifli yapısıyla mide bulantısına yol açan toksinleri vücuttan atılmasını hızlandırır. Tabi günde 4 elma filan yemek şiddetlendirebilir bulantıyı elmayı dilimleyerek ve yavaş yavaş yiyin.


Kuruyemişler

~ Protein eksiliği bakımından da bulantınız olabilir ancak mideniz bulanırken kokularının ağır olması sebebiyle et, balık, tavuk yemek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden 1 avuç fındık, fıstık, badem tüketebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir