Tag

Travma

Depremden etkilenen çocuklar için ne yapılabilir? İşte uzmanından 5 öneri…

Zelzele sonrası çocukların yaşayabileceği ruhsal travmalara dikkat çeken Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Günay Budagova, beş unsurluk Teklif paylaştı. Zelzelenin yıkıcı tesirlerine maruz kalan çocuklar için birinci yapılması gerekenin psikososyal müdahale olduğunu söyleyen Budagova, “Bu müdahalelerin maksadı travma sonrası gerilim bozukluğu tesirini minimuma indirmektedir” dedi.

Uzmanı uyardı: Deprem görüntüleri kişide olumsuz duyguları ortaya çıkarıyor!

Türkiye’yi vuran zelzelenin akabinde kurtarma anları ya da zelzelede meydana gelen yıkıntı imajları medyaya sık sık düşmeye başladı. Televizyonda gösterilen zelzele imgelerinin bireyde Olumsuz hisleri ani ortaya çıkardığının üzerinde duran Prof. Dr. Hüsnü Erkmen; meskeni yıkılan ve yakınlarını kaybeden insanlarda travma gözükebileceğini ve bu biçim durumlarda bireylerin tedaviye başlamaları gerektiğini söylüyor.

Depremde kurtarılma görüntülerine dikkat! Kötü duyguları ortaya çıkarıyor

Türkiye’yi vuran sarsıntının akabinde kurtarma sahneleri ya da zelzelede meydana gelen yıkıntı imgeleri medyaya sık sık düşmeye başladı. Televizyonda gösterilen zelzele imgelerinin şahısta Üzücü hisleri ani ortaya çıkardığının üzerinde duran Prof. Dr. Hüsnü Erkmen; konutu yıkılan ve yakınlarını kaybeden insanlarda travma gözükebileceğini ve bu usul durumlarda bireylerin tedaviye başlamaları gerektiğini söylüyor.

Geçmiş travmalar nasıl düzeltilir? Travmadan kurtulmanın yolları…

Birçok bireyde görülme mümkünlüğü yüksek olan yaralanma, mevt, zelzele üzere ruhsal açıdan Değerli ve tesirli formda insanın ruhunda yaralanma bırakan travmalar insanlarda birtakım sıhhat sorunlarında nedeni olduğunu bilimsel çalışmalarla net bir halde görebiliriz. Pekala geçmiş travmalar nasıl düzeltilir? İşte travmadan kurtulmanın yolları…

Afet sonrası travmaya müdahale ne zaman yapılmalı? Afet sonrası travma nasıl geçer?

Fizikî ve ruhsal olarak etkilenen travmalar sonucunda müdahale sürecinde telkin etmek yerine acıların paylaşılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, doğal afet sebebiyle yaşanan durumda şahısta Öfke oluşturabileceğini Anlatım ediyor. Pekala, afet sonrası travma nasıl geçer? Afet sonrası travmaya müdahale ne Vakit yapılmalı?