Uzmanı uyardı: Deprem görüntüleri kişide olumsuz duyguları ortaya çıkarıyor!

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Şub 23, 2023 Yorum Yok

Türkiye’yi vuran zelzelenin akabinde kurtarma anları ya da zelzelede meydana gelen yıkıntı imajları medyaya sık sık düşmeye başladı. Televizyonda gösterilen zelzele imgelerinin bireyde Olumsuz hisleri ani ortaya çıkardığının üzerinde duran Prof. Dr. Hüsnü Erkmen; meskeni yıkılan ve yakınlarını kaybeden insanlarda travma gözükebileceğini ve bu şekil durumlarda bireylerin tedaviye başlamaları gerektiğini söylüyor.

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen zelzelenin akabinde şahıslarda fizikî ve ruhsal birçok hastalık görülmeye başladı. Bu süreçte medya üzerinden zelzeleyle ilgili imajları takip edenler ve deprem travması yaşayan şahıslar sarsıntıyla ilgili kurtarılma imgeleri izledikleri Vakit bu bireylerde Kötü hisleri ortaya çıkarıldığı uzmanlar tarafından söyleniyor. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, muhtemel durumu hakkında zelzeleyle ilgili oluşan bu süreç hakkında görüşlerini belirtti.

Kahramanmaraş deprem

MEDYADAKİ İMAJLAR BERBAT HİSLERİ ORTAYA ÇIKARABİLİR

Deprem bölgesinde yaşamadığı halde medyadan zelzele olaylarını takip eden bireylerde travmanın tetiklemesi durumunda uzmanından yardım alınmasını tavsiye eden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Ne yazık ki Öbür sebeplerle emsal şeyleri yaşamış olan beşerler var. Ruhsal travmanın en Değerli nedenlerinden biri ani tekrar belirtilerin başlamasıdır. Televizyonda gösterilen kurtarma sahneleri gibisi imgeler daha Evvel kurtarılmış olan insanlardaki Kötü hisleri ani ortaya çıkarır. Dolayısı ile bu hisler, o anı hatırlayıp Fazla Kötü hissetmek, hayalde göçük altında olduğunu görmek ya da zelzele sahneleri izlerken ağır reaksiyon göstermek halinde kendini gösterebiliyor.” dedi. 

Depremle ilgili medyaya düşen imajlar bireyde travma oluşturabilir.

DUYGULAR YAŞANAN TRAVMALARA NAZARAN DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİYOR

Duygusal yaşanan travmanın şahıstan bireye değişiklik göstereceğine değinen Dr. Hüsnü Erkmen, “Örneğin, istismara uğrayan birinin hisleri ile zelzelede göçük altında kalan şahısların hislerinin dışa vurumu birebir değildir. Lakin Çeşitli biçimlerde bir yerde kapalı kalmak zorunda olanlar da bu belirtiler ortaya çıkabilir. Birebir vakitte insanın meskeninin yıkılması ve yakınlarının ölmesi de yalnızca travma değildir, Önemli bir Yas tepkisi da olabilir. Bu durumda muhakkak göz önüne alınmalı ve tedavi edilmeli.” ifadelerini kullandı.

Depremle ilgili travmalar şahıstan bireye değişebilir.

HASTA YAKINLARININ VAZİFESİ BÜYÜK

Yaşadığımız bu günlerde hastanın geçirdiği travma devri için hasta yakınlarına ekstra vazife düştüğünün altını çizen Hüsnü Erkmen, “Hasta yakınları hasta olan kişinin ilaçlarını temin edebilmesi için gayret göstermeli. Bilhassa psikoz dediğimiz akıl hastalığı seviyesinde olan hastalar ilacı temin etmekte zorluk çekebilir, bu yüzden hasta yakınları hasta şahıslara takviye olmalı. O koşullar artında hastanın psikiyatrik rahatsızlığının artması en başta hasta yakınlarını güç durumda bırakır. Hastanın durumu ilaç ile düzelmiyorsa süratli bir formda bir psikiyatrist uzmanına başvurmaları gerekir.” cümlelerine yer verdi.

Deprem

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir