Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne Sağlığı
  4. »
  5. Depremde kurtarılma görüntülerine dikkat! Kötü duyguları ortaya çıkarıyor

Depremde kurtarılma görüntülerine dikkat! Kötü duyguları ortaya çıkarıyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
11 0

Türkiye’yi vuran zelzelenin akabinde kurtarma sahneleri ya da zelzelede meydana gelen yıkıntı imgeleri medyaya sık sık düşmeye başladı. Televizyonda gösterilen zelzele imgelerinin bireyde Kötü hisleri ani ortaya çıkardığının üzerinde duran Prof. Dr. Hüsnü Erkmen; meskeni yıkılan ve yakınlarını kaybeden insanlarda travma gözükebileceğini ve bu usul durumlarda şahısların tedaviye başlamaları gerektiğini söylüyor.

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen zelzelenin akabinde şahıslarda fizikî ve ruhsal birçok hastalık görülmeye başladı. Bu süreçte medya üzerinden zelzeleyle ilgili manzaraları takip edenler ve deprem travması yaşayan bireyler sarsıntıyla ilgili kurtarılma manzaraları izledikleri Vakit bu şahıslarda Üzücü hisleri ortaya çıkarıldığı uzmanlar tarafından söyleniyor. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, muhtemel durumu hakkında zelzeleyle ilgili oluşan bu süreç hakkında görüşlerini belirtti.

Kahramanmaraş deprem

MEDYADAKİ MANZARALAR MAKÛS HİSLERİ ORTAYA ÇIKARABİLİR

Deprem bölgesinde yaşamadığı halde medyadan zelzele olaylarını takip eden şahıslarda travmanın tetiklemesi durumunda uzmanından yardım alınmasını tavsiye eden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Ne yazık ki Öbür sebeplerle misal şeyleri yaşamış olan beşerler var. Ruhsal travmanın en Değerli nedenlerinden biri ani tekrar belirtilerin başlamasıdır. Televizyonda gösterilen kurtarma sahneleri gibisi imajlar daha Evvel kurtarılmış olan insanlardaki Üzücü hisleri ani ortaya çıkarır. Dolayısı ile bu hisler, o anı hatırlayıp Fazla Üzücü hissetmek, hayalde göçük altında olduğunu görmek ya da zelzele sahneleri izlerken ağır reaksiyon göstermek halinde kendini gösterebiliyor.” dedi. 

Depremle ilgili medyaya düşen imgeler bireyde travma oluşturabilir.

DUYGULAR YAŞANAN TRAVMALARA NAZARAN DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİYOR

Duygusal yaşanan travmanın bireyden bireye değişiklik göstereceğine değinen Dr. Hüsnü Erkmen, “Örneğin, istismara uğrayan birinin hisleri ile zelzelede göçük altında kalan şahısların hislerinin dışa vurumu tıpkı değildir. Fakat Türlü biçimlerde bir yerde kapalı kalmak zorunda olanlar da bu belirtiler ortaya çıkabilir. Birebir vakitte insanın konutunun yıkılması ve yakınlarının ölmesi de yalnızca travma değildir, Önemli bir Yas tepkisi da olabilir. Bu durumda katiyen göz önüne alınmalı ve tedavi edilmeli.” ifadelerini kullandı.

Depremle ilgili travmalar bireyden şahsa değişebilir.

HASTA YAKINLARININ MİSYONU BÜYÜK

Yaşadığımız bu günlerde hastanın geçirdiği travma devri için hasta yakınlarına ekstra misyon düştüğünün altını çizen Hüsnü Erkmen, “Hasta yakınları hasta olan kişinin ilaçlarını temin edebilmesi için gayret göstermeli. Bilhassa psikoz dediğimiz akıl hastalığı seviyesinde olan hastalar ilacı temin etmekte zorluk çekebilir, bu yüzden hasta yakınları hasta şahıslara dayanak olmalı. O kaideler artında hastanın psikiyatrik rahatsızlığının artması en başta hasta yakınlarını güç durumda bırakır. Hastanın durumu ilaç ile düzelmiyorsa süratli bir formda bir psikiyatrist uzmanına başvurmaları gerekir.” cümlelerine yer verdi.

Deprem

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir