Ebeveynlerin Telaşı:Bebeklerde Yüksek Ateş

Bebek Ağu 13, 2022 Yorum Yok

Bebeğin ateşlenmesi durumunda anne ve babaların elleri ayakları birbirine dolanmaktadır. Oysa bu hale gelmeden bebeğinizi korumanız mümkündür.

Bebeğin ateşli nöbet geçirmesini engellemenin yolları şunlardır:

– Bebeğinizin ateşli nöbet geçirmesini engelleyebilirsiniz. Her zaman olmasa da belli noktaya kadar bunu yapabilirsiniz.

– Bebeğiniz ateşli nöbet geçirirse ailenizden birilerini düşünmelisiniz. Ailenizde daha önce bunu yaşayan olup olmadığını düşünmelisiniz. Eğer sizin ailenizde de ateşli nöbet durumu meydana geldiyse bunu bilerek çocuğunuza daha temkinli yanaşırsınız. Ateşli nöbet geçiren bir kişinin ailenizde olmaması da çocuğunuzun geçirmeyeceği anlamına gelmez. O nedenle de bebeğiniz her an ateşli nöbet geçirecekmiş gibi hazırlıklı olun.

– Bebeğinizi sıkmayan rahat kıyafetler giydirin. Ayaklı tulumlar giydirmeyin. Hava alan şeyler giydirin. Bebeğinizin ateşi normal seviyeden 38 dereceye çıktıysa ve siz hala bebeğinize tulum giydiriyorsanız yanlış yapıyorsunuz deriz. Tulum bebeğinizi daha da pişirecektir. Bu nedenle 38 olan ateşi 40’a çıkabilir.

– Bebeğiniz ilk defa ateşli nöbet geçirmiyorsa bebeğinizin hassas yapısının bilincinde olarak davranın. Bebeğinizin böyle bir durumu varsa ateşin 38 dereceye çıkmasını beklemeden harekete geçmelisiniz. Bu ateşi de kontrol altına almak için anti iflamatuar ve analjezik ilaç kullanın.

– Ailenizde ateşli hastalık geçiren yoksa o zaman çocuğunuzu serin yerde tutun.

– Biz ne dersek diyelim en kesin bilgi tıp adamlarında ve doktorlardadır. Eczacınız da size böyle basit konularda yardımcı olup yol gösterebilir. Sizleri yönlendirdiği yerlere ulaşıp gereken yardımı alabilirsiniz. Ancak size tavsiyemiz çocuğunuzun ateşi normalden bir puan daha yukarı çıktığında yani 37’lere geldiğinde tedbirinizi alınız ve daha da ilerlememesi için bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir